Apple M1 poráža v benchmarkoch GTX 1050 Ti a Radeon RX 560

Apple nedávno predstavil svoj vlastný procesor založený na ARM architektúre, s názvom Apple M1, ktorý bude používať vo svojich zariadeniach. Spoločnosť sľubuje citeľne vyšší výkon oproti predošlým zariadeniam, používajúcim procesory Intel. To dokazujú aj zatiaľ dostupné benchmarky.

Apple M1 je vyrobené 5nm výrobným procesom, má 8 jadier a obsahuje vstavanú GPU s rovnako 8 jadrami. Práve výkon GPU sa ukázal prvý krát v benchmarku GFXBench 5.0. Jeho výkon je podobný a v niektorých prípadoch dokonca o niečo vyšší oproti dedikovaným grafickým kartám NVIDIA GTX 1050 Ti a Radeon RX 560.

Ide o porovnanie výkonu týchto GPU v systéme macOS, pričom spomínané dedikované grafické karty boli pravdepodobne pripojené externe pomocou Thunderbolt 3. Priame porovnanie ich výkonu v danom operačnom systéme je zložité, samotný benchmark GFXBench 5.0 je určený primárne pre smartfóny, avšak aj tak indikuje na pomery integrovaných GPU zaujímavé výsledky. 

Zariadenia Apple nikdy neboli príliš vhodné na hranie hier, aj kvôli samotnému operačnému systému, výkon novej integrovanej GPU by už však na bežné herné použitie mohol postačovať. Nový procesor M1 odštartuje v troch produktoch. Ide o 13 palcový Macbook Pro, Macbook Air a počítač Mac Mini.

Zdroje: TechSpot, Tom's Hardware, GFXBench

Pridať nový komentár
TOPlist