EN

Android aplikácie pre Windows už čoskoro: Project Latte od Microsoftu

Microsoft údajne pracuje na softvérovom riešení, pomocou ktorého budú môcť vývojári sprístupniť svoje Android aplikácie aj pre zariadenia so systémom Windows 10 bez alebo len s malými úpravami. Aplikácie budú poskytované vo formáte balíka MSIX a od jari budúceho roka budú ponúkané priamo v Microsoft Store.

Ako uviedol portál Windows Central, spoločnosť Microsoft vyvíja projekt s krycím názvom „Project Latte“, ktorý je určitým pokračovaním projektu „Project Astoria“ (ten bol koncom roka 2015 ukončený a nikdy nebol dostupný pre koncových používateľov).

Cieľom projektu Latte je zabezpečiť, aby bolo možné spustiť Android aplikácie aj v systéme Windows 10. Je pravdepodobné, že tento systém bude poháňaný Windows subsystémom pre Linux (WSL). Microsoft ho však bude musieť rozšíriť aj o vlastný Android subsystém, aby bolo možné tieto aplikácie spustiť. Nakoľko Android je open-source operačný systém, nemal by s tým byť žiadny problém.

Vo verzii Windowsu s označením „Windows 10 Insider Preview Build 20150“ Windows subsystém pre Linux už podporuje aj Linux aplikácie s GUI a umožňuje používanie GPU akcelerácie, ktorá by mala zlepšiť výkon a rýchlosť aplikácií bežiacich prostredníctvom WSL.

Je však veľmi nepravdepodobné, že tento Android subsystém bude podporovať služby Google Play (spoločnosť Google povoľuje inštaláciu služieb Google Play iba na natívne Android a Chrome OS zariadenia), a preto bude potrebné vopred upraviť aplikácie, ktoré využívajú toto API.

Vo Windows 10 je možné už teraz spúšťať Android aplikácie prostredníctvom emulátorov (LDPlayer, BlueStacks, NoxPlayer, MEmu, Phoenix OS, Andy, Genymotion,...). Tie sú však väčšinou zamerané predovšetkým na hry. Navyše, implementácia Android aplikácií priamo do systému Windows bude určite užívateľsky prístupnejšia a spoľahlivejšia ako nutnosť stiahnutia a inštalovania Android emulátorov tretích strán. Systém Windows obsahuje ešte jednu možnosť spustenia Android aplikácií už v súčasnej verzii, a to prostredníctvom aplikácie „Váš telefón“. Tá však k fungovaniu vyžaduje aj fyzické Android zariadenie a je momentálne obmedzená iba pre niekoľko smartfónov od spoločnosti Samsung.

 

Zdroje: Windows Central

Pridať nový komentár
TOPlist