Analýza sociálnych sietí vrhá nové svetlo na Írsky konflikt vo Vikingských časoch

, Autor: Tlačové správy z vedy

Moderné matematické techniky - podobné tým, ktoré sa používajú na analýzu webov sociálnych sietí - vrhajú nové svetlo na stáročia starú diskusi o Vikingskom období v Írsku a slávnej bitke pri Clontarfe v roku 1014.

Zvyčajný názor verejnosti hovorí, že bitka bola vyvrcholením vojny medzi írčanmi a vikingmi, pri ktorej Íri pod vedením Briana Boru, dosiahli konečné víťazstvo, ktoré definitívne zlomilo vikingskú moc v Írsku.

Revizionistickí historici však už dlho namietali korektnosť tohto obrazu a hovorili, že išlo o konflikt medzi protichodnými írskými stranami, keď Munster a jeho spojenci zvíťazili nad Leinsterom a Dublinom s Vikingskými bojovníkmi na každej strane. Diskusia o konflikte trvá už najmenej 250 rokov a obe strany používali stredoveké texty na podporu svojich tvrdení.

Výskumníci z univerzít v Coventry, Oxforde a Sheffielde analyzovali najrozsiahlejšie z týchto stredovekých textov pomocou matematického prístupu, ktorý je podobný tomu, ktorý sa používa na analýzu vzťahov medzi ľuďmi na webových stránkach sociálnych sietí, ako je Facebook.

Ich zistenia, uverejnené v časopise Royal Society Open Science, podporujú dlhoročný populárny názor, že bitka pri Clontarfe bola vyvrcholením vojny najmä medzi Írmi a Vikingami. To je v rozpore s revizionistickým názorom, že išlo o írsku občiansku vojnu.

Akademici analyzovali, ako sa všetky irské a vikingské znaky v texte v sieti zhodujú. Monitorovali, či interakcie medzi nimi boli priateľské alebo nepriateľské. Vyvinuli matematické ocenenie (mieru pre meranie) na kvantifikáciu toho, či nepriateľstvo v sieti prevažne spája Írov s Írmi alebo Írov s Vikingmi. Potom vypočítali rozdiel medzi mierou nepriateľstva medzi jednotlivými typmi znakov (írsky a vikingský) a aké by boli nepriateľské interakcie v sieti, bez rozdielu, či ide o írske alebo vikingské postavy.

Pozitívna hodnota výsledného ocenenia by signalizovala írsku občiansku vojnu a záporné číslo by odrážalo konflikt medzi Írskom a Vikingami. Výsledky poskytli celkovú negatívnu hodnotu, čo naznačuje, že text popisuje hlavne irský konflikt proti vikingom. Avšak, pretože negatívna hodnota bola relatívne malá (-0,32 na stupnici od -0,88 do 1), naznačuje to, že text neopisuje úplne "jasný" Írsko Vikingský konflikt. Namiesto toho sieť zobrazuje komplexný obraz vzťahov a sociálnych sietí tej doby.

Hlavný autor článku profesor Ralph Kenna, teoretický fyzik na univerzite v Coventry, povedal:
"Každé dieťa v Írsku sa v škole učí o bitke pri Clontarfe; je to ikonická udalosť v histórii našej krajiny.

Použili sme metódy pre analýzu sietí, aby sme lepšie porozumeli stredovekým spisom a aby sme získali nový pohľad na vzťahy a nepriateľstvo z tohto obdobia, čo je téma, o ktorej sa hovorilo už stovky rokov.

Stredoveký autori rozhodne nemyslel na sociálne siete, ale pri analýze stoviek z nich s viac ako tisíc spojeniami medzi nimi sa tieto vytlačili do rozprávania.

Preto prístup sieťovej analýzy prináša jedinečné nové poznatky; extrahuje neúmyselnú správu. Článok presahuje rámec predchádzajúcich prác v tom, že vytvára nový kvantitatívny prvok komplexnosti a konfliktov pre dlhú diskusiu o vikingskom veku v Írsku.
"

PhD študent Joseph Yose, ktorý analyzoval údaje, povedal:
"Neexistujú žiadne podrobné nezávislé historické záznamy o dobe a dáta pochádzajú zo zručne napísaného stredovekého textu plného zaujatosti, preháňania cností a zločinov mnohých jeho postáv.

Naša štatistická analýza prináša súhrnné charakteristiky, ktoré sú do značnej miery necitlivé voči takýmto jednotlivostiam a rétorickým prvkom. Hoci to nedokáže rozhodne vyriešiť diskusiu, dúfame, že to prináša užitočné štatistické informácie o veku Vikingov v Írsku.
"

 

Zdroj: www.coventry.ac.uk

 

Kľúčové slová
história
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Poslať nový komentár

TOPlist