EN

Americká polícia získavala dáta o občanoch z lekární

Polícia v tomto prípade nepotrebovala žiadne povolenia z vyšších "miest".

Americký senátor Ron Wyden spolu so zástupkyňami Ministerstva zdravotníctva - Pramilou Jayapalovou a Sarou Jacobsovou vydal vyhlásenie, týkajúce sa v podstate ničím nekontrolovaného prístupu k zdravotníckým informáciám políciou. To znamená, že orgány činné v trestnom konaní môžu bez problémov pristupovať k informáciám o občanoch bez toho, aby im tento krok musel schváliť napríklad sudca. Na tento prístup boli "zneužité" lekárne, ktorým na zdieľanie medicínskych informácií o pacientoch stačilo obyčajné predvolanie políciou. Senátor pripomína, že ani jedna z veľkých lekárenských spoločností s týmto problémom nič nerobí, nakoľko podľa prieskumu vykonaného medzi lekárňami, nie je potrebný žiaden príkaz, pokiaľ zákon neprikazuje inak.

V rámci vyšetrovania Finančného výboru Senátu boli pre túto skutočnosť oslovené najväčšie lekárenské spoločnosti v krajine, akými sú napríklad - CVS Health, Amazon, Cigna, Optum Rx, Walmart a podobne. Výbor sa ich pýtal, na ich postup v rámci zdieľania zdravotných záznamov pacientov s políciou. Firmy ako Amazon, Cigna, či Walmart dávali jednotlivé žiadosti preveriť právnikom. Naproti tomu CVS Health, Rite Aid Company, či The Kroger Company vyhoveli orgánom činným v trestnom konaní okamžite. CVS health uviedla, že pre takéto prípady školí svoj zdravotnícky personál. Spoločnosť Amazon uviedla, že žiadosti bývajú zriedkavé, napriek tomu o týchto snahách polície informuje jednotlivých pacientov.

Senátor toto zneužívanie dáva za vinu zákonu o ochrane osobných údajov HIPPA, no s takouto možnosťou nepočítal. Preto apeluje na posilnenie tohto zákonu, ktorý v súčasnosti nedostatočne chráni práva občanov. Wyden v liste ďalej nalieha na lekárne, aby zmenili svoje zásady a vyžadovali od orgánov činných v trestnom konaní súdny príkaz.

Zdroj: Engadget,

Pridať nový komentár
TOPlist