AMD Zen procesor otestovaný v Ashes of the Singularity

 
Inžinierska vzorka procesora architektúry AMD Zen sa objavila vo výsledkoch benchmarku hry Ashes of the Singularity. AMD procesor prekonal Intel Core i5-4670K.

Ak vás zaujímajú procesory určite ste zvedaví na AMD procesory architektúry Zen do desktopu, ktoré pôvodne mali doraziť ešte tento rok, no aktualizované roadmapy firmy AMD naznačujú, že sa tak stane až začiatkom roka 2017. Nech to bude nakoniec akokoľvek uvedenie sa blíži a na svet sa dostal prvý výsledok výkonu Zen procesora, ktorý neposkytla priamo spoločnosť AMD.
 
Na stránke wccftech sa objavil test inžinierskej vzorky Zen procesora, ktorý niesol označenie 1D2801A2M88E4_32/28_N. Názov nie je príliš pekný, no jeho koniec prezrádza takty procesora. Ten v základe tikal na frekvencii 2,8GHz a s Boostom frekvencia poskočila na 3,2GHz. Testovaný model procesora mal 8 jadier a spracovať dokáže 16 vlákien.
 
 
Takýto procesor bol otestovaný v benchmarku v hre Ashes of the Singularity pričom konkurenciu mu robil Intel Core i7-4790, Intel Core i5-4670K a AMD FX-8350. Grafickou kartou bol vždy model AMD Radeon RX480 a testovalo sa pod Directx12. Z grafu je jasne vidieť, že Zen procesor prekonáva Intel Core i5-4670K asi o 10%. Treba však myslieť na to, že procesor od Intelu má len 4-jadrá a nepodporuje HyperThreading, na druhej strane bol jeho takt vyšší ako takt Zen procesora. Starý, 8-jadrový procesor FX-8350 architektúry Piledriver však novinka bez problémov prekonáva asi o 38%.
 
Nejde zatiaľ o test, na základe ktorého by sa dal urobiť objektívny obraz o Zen procesoroch, no ako nástrel výkonu to zatiaľ stačí. Do uvedenia má AMD ešte čas a verzie procesorov, ktoré pôjdu do obchodov budú možno o čosi lepšie ako inžinierska vzorka v teste.
 
 
Zdroj: wccftech
 
Komentáre (6)
hudovido
16 vlákien len o 10% lepších ako starší intelácky 4 vláknový procesor. Dík za článok, na Zen už nebudem čakať. Sklamali grafiky, sklame i procák.
Kalo
Ešte je otázka, do akej miery to využíva tie ďalšie vlákna alebo vôbec jadrá. http://i.imgur.com/dnPwy4k.png A do akej miery to brzdí RX480. Takže by to chcelo skôr porovnať s 8C/16T Intelom na rovnakých taktoch s rovnakou grafikou. Ale aj tak, na tak nízku frekvenciu má ten výkon celkom slušný, normalizovane na 1GHz dokonca vyšší ako i7.
wingo
Ešte by som ho neodpisoval. Hry zvyčajne nedokážu využiť veľa jadier/vlákien, a ak by si dorovnal frekvenciu tak je rýchlejší ako i7. Bude záležať od toho ako sa bude dať taktovať a aká bude cena. Za cenu i5 alebo o málo vyššiu by to bol super procák na výmenu.
Pjetro de
Treba si ale uvedomit, ze ten Zen mal 8 fyzickych plnohodnotnych jadier s HT a teda 16 vlakien a po zvyseni frekvencie o 15% (3,2 zaklad a 3,7 boost) ma prekonat len velmi mierne vyssie taktovany 4-jadrak s 8 vlaknami Intelu? Tak to je potom dost bieda !!!!!!!!! A sme tam kde sme boli !!!!!!!! IPC Intelu je stale v nedohladne !!!!!!!!!!! Aj tak si ale treba uvedomit, ze herny benchmark o CPU vypovie ovela menej ako CPU benchmark. Pokial nebude benchmark zo SuperPI na konkretnej frekvencii, nebudeme vediet na com z pohladu IPC sme (kedze SuperPI je 1-jadrova, dokonca 1-vlaknova zalezitost a riadne preveri zakladnu x86/x87 vykonnost, vsetky sub-cache systemy CPU a vobec jeho celkovu optimalizaciu pri JEDNORAZOVOM spracovavani JEDNOTLIVYCH instrukcii a nie ziadne pokrocile SIMD instrukcne
Gabriel
Pjetro ci si sa dnes nadrbal? Vykricnik staci jeden a CAPS-lock je pre kriciacich idiotov. No neviem, mam neprijemny pocit, ze po vydatnom hype okolo Zenu pride studena sprcha. A cena nebude nizka, lebo ci uz GF alebo Samsung si svoj novy vyrobny proces musi nechat zaplatit a zaplati mu ho AMD cez zakaznikov. Aj keby ten sampel mal mat v predajnej konfiguracii +200 MHz navyse a cenu medzi i5 a i7 tak aj tak je to len z blata do kaluze. A to je ten lepsi pripad. Staci sa pozriet na grafiky, RX 480 za nenormalne vysokou cenou a s vykonom na urovni mainstreamu. Myslel som, ze obmenim platformu, ale asi nic z toho. Pri Inteli a nVidii aspon viem na com som, aj ked trosku priplatim, ale viem zaco a vzdy to je spicka.
s3c0
Na zahraničných fórach sa píše že ide o "engineering sample" predprodukčnú vzorku ktorá má väčšinou ovela nižšie takty než budú mať konečné procesory, tiež si uvedom že majú ešte kopec času na odladenie ovládačov atď ... Rozhodne ide zo strany AMD o pokrok k lepšiemu v porovnaní s "FX" sériou ktorá nemala s pôvodným označením FX evidentne nič spoločné, najme čo sa výkonu týka.
Pridať nový komentár
TOPlist