AMD zažalované za zavádzanie o počte jadier u Bulldozer architektúry

 
Skupinová žaloba obviňuje AMD z toho, že lákalo zákazníkov ku kúpe Bulldozer procesorov tým, že zveličovalo počet procesorových jadier.

Modulárna architektúra Bulldozer sa AMD nevydarila podľa predstáv a výkon procesorov nebol taký, ako zákazníci čakali. Medzičasom firme ušiel Intel a situácia pre AMD nie je priaznivá. Zdá sa, že nočná mora s Bulldozer však nekončí. Proti AMD totiž bola podaná skupinová žaloba, ktorá viní spoločnosť z toho, že nepravdivo uvádzala počet jadier 8, no v skutočnosti mali procesory založené na Bulldozer architektúre iba 4 jadrá.
 
To je čiastočne pravda nakoľko Bulldozer architektúra je svojim spôsobom špeciálna a v súvislosti s ňou sa hovorí skôr o moduloch ako o jadrách. AMD totiž použilo 4 moduly zložené z dvoch jadier, ktoré však nepredstavovali „plnohodnotné“ jadrá, nakoľko každý modul zdieľal FPU, plánovač a L2 cache. V tomto je zásadný rozdiel oproti plnohodnotným 8-jadrám napr. od Intelu, kde každé jadro má svoju vlastnú FPU. Výpočtový výkon AMD Bulldozer procesorov bol tak v niektorých situáciách limitovaný. Operačné systémy Windows však videli AMD Bulldozer procesory ako 8-jadrové.
 
 
Žaloba uvádza, že návrh architektúry Bulldozer znemožňuje aby každé z jadier pracovalo nezávisle a výsledkom je, že procesor nemôže vykonávať 8 inštrukcií naraz a nezávisle, čo vedie k degradácii výkonu. Navyše, priemerný zákazník, ktorému chýbajú potrebné technické vedomosti z oblasti procesorov nemá šancu porozumieť tomu ako procesory Bulldozer architektúry pracujú a verí spoločnosti, že uvádza presné špecifikácie.
 
Žalobcovia ďalej tvrdia, že vzhľadom na to, že AMD neuviedlo korektné informácie o procesoroch mohlo dôjsť k tomu, že desiatky či tisíce zákazníkov boli uvedení do omylu a kúpilo si AMD Bulldozer CPU v očakávaní vysokého výkonu, ktorý sa však v porovnaní s plnokrvnými 8-jadrovými procesormi nekonal. AMD tak porušilo zákon o spotrebiteľských právnych prostriedkoch, kalifornský zákon o neférovej súťaži a je obvinené z nepravdivej reklamy, podvodu, porušenia záruky, nedbanlivej interpretácie a bezdôvodného obohatenia. Celkom slušný zoznam obvinení.
 
Hlavným žalobcom je Tony Dickey, ktorý zastupuje celú radu spotrebiteľov. Dickey žiada náhradu škôd. O verdikte bude rozhodovať okresný súd v San Jose.
 
 
Komentáre (13)
SNAKE_3
Toto mohlo naozaj napadnúť len DICKey-a...
Gapbriel
Ale ved AMD zavadzalo. FX8xxx je 4 modul s 8 vlaknami, obdoba HT pri Inteli. Lenze Intel svoje i7 oznacuje ako 4 jadrove s HT, teda moznostou spracovavat 8 vlakien. AMD priamo oznacovalo ten paskvil ako 8 jadrovy.
Trololoo
Ako zavadzal prosim ta? Akurat ich pred sudom vysmeju. Tie procesory su 8 jadrove, maju 8 integer cores. Tzn aj ked nema 8x FPU nemaju sancu uspiet.
Kalo
Ako SMT to tiež nemohli označovať pretože každý modul mal 2 integer + 1 fp sheduler ktoré ale mali každé vlastné prostriedky. To je rozdiel oproti SMT, tam keď jedno vlákno nejaké časti nevyužíva, tak ich môže využiť iné. U AMD také niečo nefunguje. Teda vrámci integer blokov. Problém u AMD je skôr úzka FPU (128b AMD vs 512b Intel). To je hlavný dôvod nižšieho výkonu. Z článku: "Výpočtový výkon AMD Bulldozer procesorov bol tak v niektorých situáciách limitovaný." Všimnite si hlavne to že v niektorých = v limitovaných fpu. Integer výkon bol ale niekde inde. btw takto by sa dal zažalovať aj koncept SMT za to, že keď vyťažíte jedno vlákno, tak vám klesne výkon na druhom. Ale to je rovnako len vecou návrhu.
Pjetro de
Kuratenko nevedome medzi jednym jadrom Intelu s HT a jednym modulom AMD su "NENAPADNE" rozdiely. Modul AMD sa viac podoba na dve jadra a jadro s HT Intelu sa viac podoba na jedno jadro. Mna by skor zaujimalo kto a kedy zalazuje dementny OS Wokna/Windowz, ktory si uz takmer dve dekady (od 1998) zobrazuje zle jednotky kapacity a vysledok je len zaloba na vyrobcu HDD Seagate cca spred 1,5 dekady, lebo ich novucicky 80 GB model (s kapacitou 80 miliard, cili 80 000 000 000 bajtov + par desiatok MB ako bohus vyrobcu) Wokienka rozpoznali ako cca 74,5 G(i)B. Cely clanok o binarno-dekadickom bordeli, ktory vznikol na moj popud je tu: http://diit.cz/clanek/predpony-u-binarnich-nasobku-po-deseti-letech-znovu-na-cd-r-serveru-deep-in-it ... Je absolutne nutne citat aj diskusiu !!! Tak ked pocitam binarne a chcem by strasne IT informatický, tak pouzivam binarne prefixy. Ked som si uz konecne uvedmonil ze to dnes v roku 2015 nie je absolutne nutne, tak pocitam kapacoty dekadicky a nie binarne - lebo lame BFU je uplne ukradnute ze PC funguje na von-Newmanovom principe a Boolovej algebre a teda binarnej sustave a kedze bezprostredne sa s tym takmer nikdy nestretne, kedze vacsina pamatovych medii o ktore lame BFU v prvom rade ide, ma kapacitu myslenu dekadicky, len autori majoritneho OS na planete si to akosi este nevsimli. A taky 3 TB disk ako 2,72 T(i)B a 8 TB disk ako 7,28 T(i)B... fuuuha kde sa mi podelo 720 GB? Dalsia samostatna kapitola na 100 riadkov je preznacovanie modelovych rad najme u vyrobcov GPU. Tych kto kedy zazaluje? Tomu hovorim zavadzanie !!!!!!!!!!!!!!!! Dalsia samostatna kapitola na 200 riadkov je totalne deformacia a posunutie trhu s obchodnymi znackami Intelu Ci7-Ci5-Ci3-Pentium-Celeron-Atom. Kto ich kedy zazaluje? Kto to kedy videl predavat 4-jadrovy novsi Atom ako 4-jadrove Pentium do riti? Ked vsetky Pentia boli vzdy odvodene od uplne inej achiterktiry ako Atom, konkretne ako okresane Ci3 !?
m2fizy
Ked uz to beriete takto "doslova" ... odkedy sa Pentium vyrabalo z ATOMU ? ... to je len trend "poslednych rokov" a toho ako vsetci potrebuju ryzovat a nikto nic nevymysla ... povodne bolo pentium, pentium a v pripade "zmetkov" vznikali celerony ... ziadne atomy v tej dobe ani len nemali sajnu ze niekedy niekde budu "existovat" (rovnako v AMD boli Athlony ako plne jadra a zmetkom sa hovorilo Duron). Predtym tu "mena" ako : Atom, Phenom, core i3/5/7 neboli ... takze smola ... ? Je to taka ista absurdita ... ako keby niekto zaloval Intel/AMD ze z Pentii/Athlonov urobil "derivaty povodnych i3/5/7 - Phenomov" a niesu to plnohodnotne "spickove CPU Intelu/AMD" ako sme boli zvyknuty. Ale co uz v amerike vysudite miliony za to ze date "uschnut" macku do mikrovlnky a ta skape ...a vy ich zazalujete ze to nemali v navode (ze nesusit macky v mikrovlnke)! ... to uz aby clovek myslel skutocne na kazdeho debila a jeho "debilne" napady.
mato22
Tak toto je riadna rana pod pas.!!
Bender Rodriquez
To je asi teraz v moderne podavat taketo retardovane zaloby
marduk
ani intel nemá 8 jadrové cpu pre komerčných zákazníkov
Zubesuch
ale intel svoje mainstreamové cpu pre consumer segment označuje ako nanajvyš štvorjadrové + HT.
mano8
to bude asi tym ze realne su tam 4 jadra a 4x L1 .. HT len prerozdeluje instrukcnu sadu pre efektivne riesenie 2 úloh naraz... zato AMD to robit nemusi...
Archon
raz som videl nejaky obrazok , kde akože predaval 8 jadro , a pri tom to bol len intel hyper threading , lebo v Task Manager videl 8 poličok ... a velmi vela zakaznikov si myli hyper threading/vlakna s jadrami ...
mano8
to je systemovy problem a nie problem HW
Pridať nový komentár
TOPlist