AMD Vega - všetky informácie na jednom mieste

Prinášame vám všetky informácie k novej high-endovej grafickej karty AMD Vega od AMD.

Vieme, že Vega príde v júni, aspoň niektoré verzie. Najvýkonnejšou verziou bude Frontier určená do profesionálnych zostáv. Karta bude mať podľa všetkého 2×8 pinové napájanie avšak počas predstavenia sme videli kartu len s 6+8 pinovým napájaním. Najvýkonnejšia verzia Frontier má mať až 16GB HBM2. Nastal teda problém, ktorý sme viackrát zopakovali. Nové pamäte sú enormné drahé na výrobu a je ich nedostatok. Výkon karty má byť až o 50% vyšší než dosahuje Fury X. Výkon karty by tak mohol byť na úrovni GTX 1080 – 1080 Ti.

Herné karty ponesú 4/8GB HBM2, avšak s Vegou prichádza nový High Bandwidth cache kontrolér, pôjde o novú kompresiu dát (textúr). V praxi to znamená, že hry budú zaberať ďaleko menej miesta na VRAM. AMD ukázalo Rise of the Tomb, kedy hra zaberala iba 2 GB VRAM. Technológia zároveň výrazne navyšuje FPS. V prezentácii ale AMD používa až 2TB NVMe, čo viackrát zdôrazňuje. Je možné, že pre zvýšený výkon budete potrebovať buď nový Intel Optane, resp. NVMe SSD alebo veľmi veľkú RAM. Dá sa predpokladať veľmi časté naťahovanie textúr cez PCIex zbernicu. Pripomíname, že už budúci rok nás čaká PCIex 4.0.  

Karta by mala mať takt až 1600 MHz a zbernicu širokú pravdepodobne 2048 bitov. Počet stream procesorov by mal byť až 4096. Prvá karta sa ukázala tu. Predpokladá sa, že v prvej várke, približne prvé 2-3 mesiace bude k dispozícii iba 10 000 – 16 000 kariet, hlavne z dôvodu HBM2. Stačí si spomenúť na radu Fury. Karta má prísť tiež na vode. Otázna je cena kariet. Spomínajú sa 3 karty RX Vega Core za 399€, Vega Eclipse za 499€ a Nova s výkonom na úrovni 1080 Ti za cenu 599€.

AMD ďalej ohlásilo, že ďalšia karta AMD Navi bude postavená na novom 7nm procese.

Zdroj: AMD a iné

Komentáre (2)
Archon
ak je to pravda a využije konečne niečo(herne) vykon NVMe SSD , tak to je len dobre , plno ludi ma NVMe SSD a momentalne to maju len na okrasu
co ta do toho
no nechem ta sklamať ale na okrasu to rozhodne nemam a to mam ten 1TB samsung 850pro M2 utra, to najvykonejšie čo teraz predava mam na tom chladič alphacool a teploti sa stabilne drzia na 52*C pri zatazeni a mam crossfire 390X a je to hodne citit pri načitivanie levelov do hier pri 4K aj na FPS je to dost citit a aj pre rendoerovanie grafiky a videa je to citit na časoch
Pridať nový komentár
TOPlist