AMD tvrdí, že Zen CPU prevýši Broadwell-E od Intelu

 
Firma AMD oficiálne potvrdila, že príchod procesorov architektúry Zen sa oproti pôvodným plánom mierne odloží a dočkáme sa ich až v prvej polovici budúceho roku.

Prvé Zen procesory, ktoré budú vyrábané 14nm FinFET technológiou, boli pôvodne očakávané v treťom alebo štvrtom štvrťroku 2016. Dnes už vieme, že tento plán sa AMD nepodarí naplniť, no z poslednej akcie, ktorá sa konala v San Franciscu sme sa dozvedeli pár ďalších detailov.
 
Zdroj: AMD
 
Firma AMD sa rozhodla porovnať schopnosti 8-jadrového Zen procesora s konkurenčným osemjadrovým procesorom Broadwell-E od Intelu. Porovnávanie bolo uskutočnené v programe Blender, ktorý je renderovacím softvérom určeným na modelovanie 3D scén pre rôzne vizuálne efekty a animácie. Podľa výsledkov sa Zen procesoru od AMD s kódovým označením „Summit Ridge“ podarilo pri rovnakom takte prekonať konkurenčný Broadwell-E (pravdepodobne Core i7-6900K).
 
Firma AMD pripravuje vydanie nielen procesorov pre desktopy, ktorých strop bude 8 jadier, ale takisto aj procesory pre servery, ktoré dostali kódové označenie „Naples“. Tie ponúknu až 32 jadier (64 logických vlákien), no na akcii v San Franciscu neboli poskytnuté žiadne detaily ohľadom ich výkonnosti.
 
Zdroj: AMD
 
Firma AMD už dávnejšie potvrdila, že ich cieľom je pri Zen procesoroch navýšiť IPC o 40% oproti súčasným čipom s architektúrou Excavator, a výrazne tak priblížiť výkon jadra k aktuálnym procesorom Intelu. Medzi výhody nových Zen procesorov by jednoznačne mala patriť aj ich univerzálnosť, keďže čipy s touto architektúrou by mali byť v budúcnosti použité v desktopoch, serveroch a takisto aj mobilných zariadeniach.
 
 
Komentáre (2)
AssAche
Musí, lebo inak s x86 končím a nikdy ma nebude zaujímať.
Pjetro de
a co si das domov? powerpc, sparc, cell, ibm, arm, aplha ...
Pridať nový komentár
TOPlist