AMD Radeon RX480 má problém

Toľko očakávaný Radeon RX480 má vážny problém. AMD má o starosť naviac.

Toľko očakávaná karta je v podstate úspech, výkon je síce nižší než sa očakávalo, a cena v Európe vyššia, karta ale stále nemá konkurenciu, aspoň najbližších par dní, kedy bude predstavená GTX 1060. Len dodám, že karta (RX480) k nám už cestuje na test.

Poďme rovno k problému. AMD prezentuje kartu ako vysoko efektívnu, čo je pravda, v porovnaní so starou generáciou. Problém je, že karta má väčší príkon ako sú špecifikácie napájania. Nielenže karta preťažuje PCIex 6-pin od zdroja, čo by nebolo nič zvláštne v prípade pretaktovania, ale preťažuje aj PCIex slot. Ten je štandardne dimenzovaný na 75W, karta ale špičkovo ťahá aj 110W! To je ďaleko viac ako povoľuje norma +/-5%. Špičkovo tak karta berie okolo 225W, záleží od aplikácie či testu. 6-pin je dimenzovaný na 75W, spolu by tak karta nemala mať väčší príkon ako 150W, túto hranicu ale výrazne prekračuje. Karta tak preťažuje 6-pin (špičkovo tiež okolo 110W), čo by bolo ešte prípustné, ak máte kvalitnejší zdroj s kvalitným vedením, ale predovšetkým samotný slot. Na fóre AMD sa už hromadia „rozzúrení“ používatelia, ktorým karta spálila slot a v niektorých prípadoch nie len jeden ale rovno všetky.

AMD na tento problém zareagovalo a spoločnosť prisľúbila softvérovú nápravu pomocou ovládačov už v utorok. Spoločnosť AMD tvrdí, že problém sa netýka všetkých kariet, iba 8GB verzií s rýchlosťou prenosu 8Gbps. Problém by sa taktiež nemal týkať nereferenčných verzií. 

As you know, we continuously tune our GPUs in order to maximize their performance within their given power envelopes and the speed of the memory interface, which in this case is an unprecedented 8Gbps for GDDR5. Recently, we identified select scenarios where the tuning of some RX 480 boards was not optimal. Fortunately, we can adjust the GPU's tuning via software in order to resolve this issue. We are already testing a driver that implements a fix, and we will provide an update to the community on our progress on Tuesday (July 5, 2016).“

Zdroj: pcpaper

Komentáre (10)
Robo7
Tento problém vyriešia až výrobcovia GK, majú viac skúseností a tá zbúchaná RX 480 od výrobcu to je slušný trapas :-)
LojzoS
Toto je proste neuveritelne, AMD karty ukazovalo uz v januari a vydaju toto ??! Stale tie iste chyby, cele meno si RX 480 skazi..
Ahoj mami
Toto AMD neprežije. Ani môj záujem o x86 neprežije.
Pjetro de
takze nasadis power, sparc, ibm, arm, cell alebo mas vlastnu architekturu?
pif666
Opat raz nafuknuta bublina ... Ano je to sice problem, ale nejde o nic zasadne. Keby recenzenti neodmerali odber z PCIe, nikto by si nic nevsimol, dosky horiet z toho nebudu. Nereferencne karty nebudu mat problemy.
Ján Kisty
Zdravim, AMD skutocne musi upravit PL karty. Mame to potvrdene.
foxXx
Si AMD ovca? "Na fóre AMD sa už hromadia „rozzúrení“ používatelia, ktorým karta spálila slot" ...na to ti netreba žiadne meranie ta karta je fail ...spotreba skoro ako 1080 a výkon možno polovičný je to pekný fail :)
Pamat
Skor ti si INVIDIOT tela. Vies realne hovno a len verglikujes ako papagaj vymyslene sprostosti co ti tebepodobny debili nakukali.
Mato81
JAJAJ zasa tento problem sa tyka iba PCIe vo verzii 1 ked je presne umozneny odber pridanej karty 75W este by som rad podal ruku tomu cloveku ktory si kupil tuto kartu a vlozil ju do dosky ktora ma specifikaciu PCIe verziu 1 proste upna blbost . Vsetko sa to vyriesi software ktory znizi odber z linky a prida na pridavnom napajani . Mimochodom ani verzia PCIe 2 ani PCIe 3 tento problem nemaju lebo tam je dymenzovany odber 150W teda zasa len nvidia fans traposiny . Si pamatam ked prislo na svet Fermi jadro a zralo ako dive nikoho nezaujimala spotreba , ked niekto chce nech si kupi co chce no nechapen tieto tragikomicke výroky dajte 800€ za akukolvek GK je to kazdeho osobna vec cela tato vec je maximalne trapna .
Ján Kisty
Zdravim, a to mate odkial? Vsetky PciEx verzie by mali mat 75W. Upravene ovladace vyjdu az v piatok.
Pridať nový komentár
TOPlist