AMD Radeon RX 6500 XT nie je vhodná na ťažbu kryptomien

Nová grafická karta od spoločnosti AMD je zámerne nevhodná na ťažbu kryptomien.

Spoločnosť AMD predstavila novú lacnú grafickú kartu Radeon RX 6500 XT, ktorá je zámerné vyrobená tak, aby nebola lákavá pre ťažiarov kryptomien. Keďže vďaka polovodičovej kríze je na trhu nedostatok grafických kariet, tak ak aj boli, tak ich hneď vykúpili ťažiari. Vďaka tomuto faktoru je takmer nemožné, aby si "obyčajný" smrteľník kúpil niektorú z nových grafických kariet, ktoré boli nedávno uvedené. Preto sa výrobca herných kariet rozhodol vyrobiť GPU nezaujímavú pre ťažiarov.

Nová "lacná" karta má prísť na trh s cenou 199 dolárov (približne 175,15 eur), pričom by mala spĺňať úlohu základnej grafickej karty. Radeon RX 6500 XT má len 4 GB RAM, pričom vyššia pamäťová verzia ani nemá existovať. Zaujímavosťou má byť to, že výrobca použil iba 64 bitové pamäťové rozhranie, ktoré je skôr typické pre diskrétne grafické karty typu Nvidia MX 450 (GPU tohto typu používa väčšinou 128 bitové rozhranie).

Preto výrobca musel kompenzovať to, čo v tomto prípade zahŕňa zvýšenie pracovnej frekvencie. Grafická karta tak dokáže pracovať s maximálnou frekvenciou 2 815 MHz, čo je oproti predchodcovi RX 5500 XT s frekvenciou 1 845 MHz, pričom rozdiel je až 970 MHz.

Zdroj: ArsTechnica,

Pridať nový komentár
TOPlist