AMD grafiky budú aj v mobiloch

AMD boduje, jeho grafické čipy sa zrejme objavia v SOC jednotkách od Mediateku.

AMD odkúpením firmy ATI získalo schopnosť navrhnúť a vyrobiť grafické karty pre klasické desktop PC, a takisto pre najpredávanejšie herné konzoly od Sony a od Microsoftu. Získalo však ešte čosi viac - divíziu Imageon graphics, zaoberajúcou sa návrhom nízkopríkonových grafických jednotiek. Žiaľ, hneď na to ju aj stratilo.

Finančné problémy a s tým súvisiace šetrenie prinútilo AMD túto divíziu v roku 2009 predať za 65 miliónov dolárov firme Qualcomm. Teda zjednodušene povedané - za dnešnými úspešnými Adreno grafikami od Qualcommu nestojí nik iný, ako bývalá divízia ATI, respektíve AMD. Len podotknem, že Adreno od Qualcommu sú jedny z najvýkonnejších grafických jednotiek pre mobilné telefóny a tablety popri konkurenčných Mali a PowerVR.

Tento neprezieravý a unáhlený predaj už zrejme stihlo AMD mnohokrát oľutovať, kedže sa hodlá do segmentu mobilných grafických jednotiek vrátit. Teraz však nepôjde o vývoj a výrobu grafických jednotiek pod vlastnou značkou, avšak niečo na spôsob toho, čo robí firma ARM (licencovanie).
AMD navrhne grafickú jednotku, ale všetko ostatné - implementáciu do SOC jednotky a výrobu
si už zabezpečí zmluvný partner sám - v tomto prípade Mediatek. Takáto forma spolupráce bude
výhodná pre obe zmluvné strany.

Nvidia sa tiež snažila preraziť na poli grafických jednotiek pre mobilné telefóny a smartfóny, avšak nezaznamenala veľký úspech. Dnes nájdeme jej grafické riešenia v podobe Nvidia Tegra prakticky
už len v jej vlastnej hernej konzoli Nvidia Shield.

Kedy sa dočkáme grafických jednotiek od Mediateku z návrhárskeho pera AMD zatiaľ nie je známe, keďže AMD aj Mediatek podrobnejšie ich dohodu nekomentovali.

Zdroj: fudzilla

Pridať nový komentár
TOPlist