Ako vyrobiť odolnejšie brnenie

História výroby brnení je históriou hľadania toho najodolnejšieho materiálu. V súčasnosti široko používaný Karbid tetrabóru je extrémne tvrdý bóro-uhlíkový keramický materiál čiernej farby. Používa sa na výrobu obrnení tankov či nepriestrelných viest. Najnovší výskum z Texas A&M University prináša výrazné vylepšenie jeho vlastností.

V tlačove správe Texas A&M University autori uvádzajú, že ich výskum sleduje vylepšenie karbidu tetrabóru proti predmetom letiacim rýchlosťou vyššou ako 900 metrov za sekundu. Pokiaľ pre menšie rýchlosti plní materiál svoju úlohu veľmi dobre, pre vyššie rýchlosti veľmi rýchlo stráca svoje balistické vlastnosti. 12 ročný výskum viedol viedol prv k odporúčaniu na základe počítačových simulácii, ktoré ukázali, že pridanie malých množstiev niektorých látok, môže zmeniť vlastnosti materiálu. Nakoniec výskumný tím pridal do karbidu tetrabóru malé množstvo kremíka, čo sa ukázalo ako veľmi dobré riešenie.

Náraz projektilu spôsobuje v karbide tetrabóru fázový prechod z kryštalickej fázy do fázy s vlastnosťami blízkymi sklu. V novej sklu podobnej fáze sa ľahšie šíria trhliny. Pridanie kremíka limituje rozšírenie novej fázy a tak zvyšuje odolnosť materiálu.

Kelvin Xie, pracujúci na toto výskume to komentoval slovami "Tak ako pri varení, kde veľmi malé množstvo soli ohromne vylepší chuť, tak aj použitím malého množstva kremíku môžete dramaticky zlepšiť vlastnosti karbidu tetraboridu a nakoniec aj nájsť nové aplikácie pre tento ultratvrdý materiál."

Zdroj: engineering.tamu.edu

Pridať nový komentár
TOPlist