Ako sa chytá tieň Pluta na Zemi

Názov je presný. Je to podobné ako pri zatmení Slnka, keď tieň Mesiaca prechádza po povrchu Zeme. Tieň Pluta tiež môže pretnúť povrch Zeme, no odtienené svetlo nie je slnečné.

Na to aby prebehlo zatmenie je potrebné, aby sa medzi zdrojom svetla a Zemou nachádzal objekt, ktorý zatmenie vyvolá. Ak sa Mesiac nachádza priamo na spojnici medzi Zemou a Slnkom pozorujeme zatmenie Slnka. To samozrejme pri Plute nie je možné, Pluto nikdy neprejde spojnicou medzi Zemou a Slnkom. Ak je však zdrojom svetla hviezda, tak taká situácia nastať môže. Medzi pozorovanou hviezdou a Zemou prejde v určitý moment planéta Pluto. Vtedy tieň Pluta vo svetle pozorovanej hviezdy prejde povrchom Zeme.

Stáva sa to. No aby ste to pozorovali musíte byť v správny čas na správnom mieste. A mať samozrejme k dispozícii mašinériu na pozorovanie tejto udalosti. Presne takéto pozorovanie previedli NASA a DRL. Správnym miestom je južná pologuľa našej planéty. Správny čas nastal 30. júna ráno novozélandského času. Tieň Pluta sa pohyboval veľmi rýchlo. Cez celý disk Zeme prešiel rýchlosťou 85 tisíc kilometrov za hodinu za menej než pol hodinu približne 9 minút. Jediným pozemským observatóriom schopným byť v pravý moment presne v centre tieňa a realizovať pozorovanie neovplyvnené poveternostnými podmienkami je SOFIA.

SOFIA je najväčšie lietajúce observatórium na svete. Je vybavené 2.5 metrovým a 17 ton vážiacim infračerveným teleskopom umiestneným na palube modifikovaného Boeingu 747SP. SP zo Special Performance (Špeciálny Výkon) je najrýchlejšou a najvyššie lietajúcou verziou 747-čky. Ako hovorí rozlúštenie skratky SOFIA Stratospheric Observatory For Infrared Astronomy, teleskop prevádza pozorovania v infračervenej oblasti spektra zo stratosféry vo výške približne 12 kilometrov nad povrchom zeme. V tejto výške má SOFIA pod sebou 99,8 percenta vodných pár v atmosfére, ktoré sťažujú pozorovania v infračervenej oblasti. 


Credit: NASA/SOFIA/USRA/ASP/L. Proudfit

Cieľom pozorovania 30. júna bola atmosféra trpaslíčej planétky Pluto. Svetlo hviezdy ňou prešlo a vďaka tomu bolo jeho registráciou možné skúmať hustotu a štruktúru atmosféry Pluta. Vďaka presnému načasovaniu sa pozorovanie podarilo. Teleskopu sa podarilo zachytiť aj moment, keď Pluto úplne prekrylo pozorovanú hviezdu a planétka mala chvíľočku svetelný prstenec z hviezdneho svetla.

Pozorovanie prebehlo v unikátny moment. Približne dva týždne pred okamihom keď okolo Pluta preletí prvý prieskumník z našej planéty, sonda New Horizons. Tá sa priblíži k Plutu na vzdialenosť len 12500 kilometrov už nasledujúci týždeň 14. júla 2015. Celú udalosť budeme sledovať a prinesieme vám o nej podrobné spravodajstvo.

Zdroj: spacedaily.com, nasa.gov

Komentáre (11)
adam102
Neskutocne ako to vedia vsetko presne nacasovat. Sekunda skor ci neskor a tien je 23 kilometrov dalej.
Neo1
Tiez som zostal v nemom uzase. :) Zaujimave je ako dokazu takmer neuveritelne veci a vsetko funguje na 100% na prvy krat , ale tak jednoduchu vec pri tolkych satelitoch, ISS, Hubble teleskope... nam nedokazu v 2015tom ukazat JEDNU REALNU FOTOGRAFIU zeme z "vesmiru.
Grinder
Reálnych fotografií Zeme z vesmíru je pomerne dosť . https://www.google.sk/search?q=Foto+earth+from+space&biw=1680&bih=961&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=hZaeVfy_O4GwUOmkgLAL&ved=0CB4QsAQ
Neo1
Toto co si mi poslal beriem ako zly pokus o vtip. Skus znova a este raz REALNU FOTOGRAFIU, nie CGI (Computer Generated Imagery) ani ziadne Cartoons, 3D animacie ani nic podobne. Chcem vidiet HD FOTOGRAFIU celej ZEME! Dakujem :)
Peter XXL
Teba by asi presvedčilo len keby ťa vystrelili na únikovú dráhu a videl by si to na vlastné oči, no a nám by sa uľavilo, lebo by tu bolo o jedného superchytráka menej :-)
Neo1
Ok ego bokom a skusme sa bavit ako dospeli inteligentni ludia. Bohuzial mas pravdu, ze mna by presvedcili len skutocne veci nie fatazie a vymysly niekoho. Len tak pre vlasnu zaujimavost si skus vyhladat REALNU FOTOGRAFIU zeme. Je tam x tisic satelitov a bohvie coho este a ani jeden este neodfotil zem. Je dost pozoruhodne, ze podla najnovsich vyskumov ma mat zem hruskovyty tvar(neil degrasse tyson). VSETKY cgi obrazky zeme ake najdes maju tvar "gule". Ani len oblate spheroid nakloneny o 23,4' ako doteraz vsetci tvrdili tam nenajdes. Tak nemyslis si , ze otazka realnosti fotografii je na mieste??!?!?!?!
annfokker
http://i270.photobucket.com/albums/jj87/X163788536RB/earth_heart__-thumb.jpg
passco
Ajajaja.. zase to tak neber vážne.. Ano zem nie je presná gula a po gravitačnej stránke už vôbec nie ale to nebude ani pozorovatelné z bežnej fotografie
Grinder
Takých fotografí je spústa Nevieš si ich vyhľadať?
Ok0
Mne sa tak zda ze ten tiem presiel Zem za 9 minut..
Pavol Bobik
Pravda, vdaka za upozornenie.
Pridať nový komentár
TOPlist