Ako Charon spomaľuje miznutie atmosféry Pluta

Dvojica Pluto – Charon predstavuje jednu z najnezvyčajnejších interakcií v Slnečnej sústave, vzhľadom na veľkosť Charona a jeho vzdialenosť k Plutu. 

Nová štúdia z Georgia Institute of Technology poskytuje detajlnejší pohľad na tento vzťah ako aj na to, čo spôsobuje neprerušované miznutie atmosféry Pluta. Výskum naznačuje, že keď sa Charon nachádza medzi Slnkom a Plutom, Charon vie významne redukovať atmosférické straty Pluta. Takto Charon vytvára ochranný štít, ktorý presmeruje slnečný vietor mimo Pluta. Táto bariéra spomaľuje poškodzovanie atmosféry Pluta. Keď sa Charon nachádza za Plutom alebo vedľa Pluta, jeho vplyv na Pluto a slnečný vietor je minimálny.

Predchádzajúce odhady tejto straty boli do uverejnenia novej štúdie 100-krát vyššie. Atmosféra Pluta obsahuje veľa prchavých prvkov, ktoré môžu byť odfúknuté slnečným vetrom, aj napriek jeho vzdialenosti od Slnka. Poznaním intenzity miznutia atmoféry Pluta vieme zistiť, akú mal atmosféru na počiatku. A to nám napovie aj o počiatku formovania Slnečnej sústavy.

Zdroj: phys.org

Pridať nový komentár
TOPlist