Aká je najlepšia aplikácia roka?

Určite vám ju zakážu pri písomkách z matematiky. Aplikácia Socratic je podľa Google najlepšou aplikáciou roka 2017. Aplikácia je pomocník, pomôže vám s domácimi úlohami.

Google zverejnil najpopulárnejšie aplikácie roku 2017. To sú tie, ktoré majú na Play Store najviac stiahnutí a objavili sa v ňom tento rok. Ich zloženie neprekvapilo, sú medzi nimi ruská aplikácia FaceApp, ktorá vám ukáže ako budete vyzerať mladší či starší, či TopBuzz na vyhľadávanie najzdieľanejších virálnych videí, či aplikácia Yarn - Chat Fiction.

Zaujímavou je najlepšia aplikácia roka. Tou je podľa hodnotenia Google aplikácia Socratic. Aplikácia je pomocník pri riešení domácich úloh. Sľubuje pomoc v troch krokoch. Najskôr si úlohu odfoťte a potom vám aplikácia ukáže riešenie rozložené na jednotlivé kroky riešenia. Aplikácia má rozpoznať viac než 100 miliónov otázok. Zaujímavé, poďme aplikáciu vyskúšať.

Začnime matematikou. Tam je použitie pre slovenského užívateľa najpriamejšie. V matematike nenarazíme na jazykovú bariéru. Skúsil som napríklad parametrické rovnice, iracionálne rovnice, rovnice vyššieho stupňa či goniometrické rovnice a program ich vyriešil a vysvetlil postup ich riešenia. Stačilo rovnicu odfotiť a aplikácia rýchlo ponúkla riešenie. Dojem, ide to hladko, riešenia sú zrozumiteľné. Vysvetlenia sú dobre spracované. Program rieši aj vysokoškolskú matematiku. Náhodne vybrané integrály sa mu, keď ich správne rozpoznal, darili. Pravdaže, nie je to WolframAlpha, ten zvládne viac, ale ten vám neprečíta rukou napísanú rovnicu na papieri.


Príklad sústavy rovníc, ktorú Socratic rozpoznal a ukázal jej riešenie v 30. krokoch.

Aplikácia rieši aj úlohy z chémie, fyziky či ostatných predmetov, ale ide jej to v angličtine. V slovenčine jej to veľmi nejde.   

Môj celkový dojem z aplikácie je nasledujúci. Aplikácia síce ponúka to, čo viaceré matematické aplikácie, ale je zadarmo a úlohy rieši ergonomickejšie. Rieši ich ergonomickejšie, ako bežné balíky. Nemusíte sa učiť žiaden jazyk či syntax ako zadať programu matematickú úlohu. Len sfotíte zadanie a dostanete riešenie.

Pravdaže, limitom je jazyk, chce úlohy v angličtine a tam kde jazyk nie je problémom, limitom je úroveň matematiky, ktorú program dokáže riešiť. Končí kdesi na úrovni pokročilejších kurzov vysokoškolskej matematiky. Neporadí si ani s niektorými klasickými úlohami vysokoškolskej matematiky ako je napríklad rovnica vedenia tepla, ale s matematikou základnej a strednej školy si poradí, tam to len tak sviští.


Príklad integrálu, ktorý Socratic nerozpoznal.


Príklad úlohy, ktorú WolframAlpha rieši no Socratic si s ňou neporadí.

Celkom rozumiem prečo sa Google tak páči. Robí to čo robí Google, hľadá odpovede na zadané otázky. Rozpoznáva otázky, a to je technická úloha, ktorej náročnosť a kvalitu riešenia Google chápe a vie preto aj oceniť. Celkový verdikt je, že podobne ako Google, môžeme aplikáciu len odporúčať. Môžete ju vyskúšať, napíšte nám dojem do diskusie pod článkom, radi si skúsenosti porovnáme.

Zdroj: www.zdnet.com

Pridať nový komentár
TOPlist