Aká je maximálna dĺžka ľudského života?

, Autor: Tomáš Zvorák

Prirodzene si myslíme, že maximálna dĺžka ľudského života nemá nejaký striktný limit. Myslíme si, že so zlepšujúcou sa zdravotnou starostlivosťou, výživou a životnými podmienkami dĺžka života porastie. V posledných storočiach to tak bolo.

Pokiaľ ste sa narodili v polovici 19. storočia, v priemere ste mohli očakávať, že sa dožijete 40 rokov. Za nasledujúce pol storočie, ešte pred prvou svetovou vojnou toto číslo narástlo na 50 rokov. V nasledujúcich desaťročiach minulého storočia sa prekonala hranica 60 rokov dĺžky priemerného ľudského života a v súčasnosti je už pri sedemdesiatke.

Ak sledujete priemerné hodnoty strednej dĺžky života podľa kontinentov, tak vidíte potvrdenie nasledujúcej predstavy. Čím bohatšia krajina, tým lepšie životné podmienky a zdravotná starostlivosť a tým väčšia priemerná dĺžka života. Ako svet bohatne a veda posúva kvalitu zdravotnej starostlivosti, tak rastie stredná dĺžka života.


Očakávaná stredná dĺžka života v momente narodenia. Credit: Rcragun

Môžeme si z toho vyvodiť, že lepšie životné podmienky a s nimi rastúca úroveň zdravotnej starostlivosti budú aj naďalej  prinášať rast priemernej dĺžky života. A môžme si myslieť, že to tak môže pokračovať veľmi dlho a nejaká presná hranica za ktorú sa nie je možné dostať neexistuje. Ukazuje sa, že štatistika hovorí, že je to mylná predstava, že existuje limit tohto rastu.

Holandský výskum štatistikov z univerzít v Tilburgu a Roterdamskej Erasmus univerzity ukazuje maximálnu dĺžku života mužov 114,1 roku a u žien hodnotu 115,7 roku. Štatistický výskum realizovali na vzorke 75 tisíc holanďanov, pri ktorých bol zaznamenaný čas ich úmrtia. Ako povedal pre AFP John Einmahl, jeden z troch autorov výskumu "V priemere ľudia žijú dlhšie, ale tí najstarší medzi nami sa posledných 30 rokov nestali staršími" a hovorí aj "Isto je tu nejaká hranica, nejaký múr, samozrejme stredná dĺžka života rastie. No napriek tomu, strop, maximálna dĺžka ľudského života sa nezmenila."

Výsledné maximálne hodnoty boli určené s pomocou štatistickej Teórie extrémnych hodnôt. Ako však povedal Einmahl, aj tu existujú výnimky, ako napríklad francúzka Jeanne Calment, ktorá sa dožila 122 rokov a 164 dní.

 

Zdroj: medicalxpress.com

 

Kľúčové slová
veda
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Re: Aká je maximálna dĺžka ľudského života?

keď čítam parte v L.Mikuláši,tak toto mesto je z tejto štatistiky vynechané,lebo tam zomierajú ľudia hlboko pod 80 rokov

Poslať nový komentár

TOPlist