EN

Adobe vydalo poslednú aktualizáciu pre Flash Player - čoskoro sa stane históriou

Posledná aktualizácia softvéru Flash Player bola vydaná 8. decembra 2020. Spoločnosť Adobe zhruba pred tromi rokmi oznámila, že ukončí podporu tohto produktu. Podpora oficiálne končí 31. decembra 2020 a bude v mnohých produktoch odstránená, vrátane webových prehliadačov, ktoré sa dodávajú s komponentmi Flash alebo podporujú ich integráciu.

Spoločnosť Adobe už nebude vydávať aktualizácie softvéru Flash po dosiahnutí konca jeho životnosti a plánuje zablokovať spustenie obsahu používajúceho technológiu Flash od 12. januára 2021. Po ukončení podpory už nebude možné Flash Player ani stiahnuť. Ak je produkt nainštalovaný v systéme, bude potrebné ho odinštalovať. Ak sa Flash používa ako súčasť prehliadača založeného Chromium jadre, ktorými sú napríklad Google Chrome, nový Microsoft Edge alebo Opera. Prehliadače budú aktualizované a softvér Flash bude prostredníctvom týchto aktualizácií odstránený. Mozilla tiež plánuje odstrániť podporu softvéru Adobe Flash - prehliadač tak už nebude detegovať nainštalovanú verziu Flash.

Na zachovanie obsahu, ktorý používa softvér Adobe Flash, boli vytvorené projekty ako napríklad Flash Games preservation project alebo Flash Player emulátor Ruffle používaný najväčšou neziskovou digitálnou knižnicou Internet Archive.

Väčšina používateľov internetu si pravdepodobne nevšimne rozdiel medzi dneškom a 13. januárom 2021, pretože softvér Flash už nie je taký rozšírený ako kedysi. Niektoré webové stránky prestanú čiastočne alebo úplne fungovať, avšak väčšina webov a webových aplikácií už prešla na iné technológie (HTML5, WebGL, WebAssembly,...), ktoré postupne nahradili softvér Adobe Flash.

 

Zdroje: Adobe Help Center

Pridať nový komentár
TOPlist