7. generácia AMD APU Bristol Ridge je tu a s ňou nová patica AM4. Čo prinášajú?

 
Konečne nejaké osvieženie v oblasti desktopu od AMD! AMD dnes uvádza APU A-série Bristol Ridge, ktoré ako prvé spolupracujú s paticou AM4 a DDR4 pamäťami.

APU rodiny Carizzo z roku 2015 sa dnes dočkali nástupcu. Ním nie je nik iný ako v poradí už 7. generácia APU od AMD pomenovaná ako Bristol Ridge.
 
 
Novinka samozrejme sľubuje vyšší výpočtový a grafický výkon. V reči percent AMD sľubuje oproti Carizzo 17%-ný nárast vo výkone CPU a až 27%-ný nárast v grafickom výkone. Výrobca dokonca hovorí, že oproti ekvivalentnému Intel procesoru v podobe Core i5-6500 poskytne Bristol Ridge až 2-násobne vyšší výkon v hrách. Takéto marketingové tvrdenia treba brať s rezervou a počkať si na reálne recenzie, no pravdou je, že integrovaná Radeon grafika v AMD APU poskytuje častokrát vyšší výkon, ako integrované jadro v Intel procesoroch.
 
 
Porovnanie výkonu na watt vyzerá dokonca ešte lepšie v prospech AMD, no pre porovnanie si spoločnosť vybrala iné procesory ako v predchádzajúcom porovnaní.
 
 
Procesory Bristol Ridge budú ako prvé desktop procesory založené na novej patici AM4. hlavné čipsety budú 2 a to B350 a A320. Prvý menovaný poskytne 6 PCIe liniek staršieho štandardu 2.0, 2 USB 3.1 Gen 2 porty (10 Gbps), 2x USB 3.1 Gen 1 porty (5 Gbps), 6 USB 2.0 portov a 2 SATA + 1 SATA Express. Čipset A320 poskytne o 2 PCIe 2.0 linky menej a o 1 USB 3.1 Gen 2 port menej. Nejde teda o nič revolučné čo by konkurencia už dlhšie nemala.
 
 
Zvyšné dôležité súčasti obsahujú už samotné APU. Tie poskytnú 8 PCIe 3.0 liniek pre dedikované grafické karty a nechýba podpora pre 4 USB 3.1 Gen 1 porty s rýchlosťou 5 Gbps či dvojica SATA portov. Pre SSD sú pripravené dodatočné 2 PCIe linky s podporou PCIe alebo NVMe protokolu a vôbec prvýkrát uvádza AMD v desktope podporu DDR4 pamätí. Bristol Ridge konkrétne podporujú dvojkanálové zapojenie týchto pamätí, no oficiálna podporovaná frekvencia nie je uvedená.
 
 
AMD doháňa Intel aj v podpore kodekov a nové APU prinášajú hardvérovú podporu VP9 a H.265/HEVC. Grafickej časti nechýba ani podpora DirectX 12. Zlá správa však prichádza pre záujemcov o tieto procesory. AMD uvádza Bristol Ridge len pre OEM partnerov a už v blízkej dobe ich tak bude možné zakúpiť v počítačoch HP a Lenovo. Samostatný maloobchodný predaj však spoločnosť zatiaľ vôbec nespomína a navyše na trhu neexistujú základné dosky s paticou AM4 a zatiaľ nič nenaznačuje tomu, že by sa niečo malo na príchode týchto dosiek zmeniť do príchodu Zen.
 
V ponuke je 8 APU pričom nechýbajú 2-jadrové aj 4-jadrové modely s Excavator jadrami, z ktorých najvýkonnejší A12-9800 má základný takt 3,8 GHz, maximálne však stúpne až na 4,2 GHz. Grafická časť Radeon R7 bude pracovať na frekvencii 1108 MHz a TDP celého SoC je 65 W.
 
 
Bristol Ridge procesory nie sú revolučné z hľadiska výroby a stále zostávajú vyrabané zaužívaným 28nm výrobným procesorom. Na 14nm AMD procesory si tak musíme počkať do začiatku roka 2017, kedy dorazia Summit Ridge CPU do desktopu postavené na architektúre Zen.
Zdroj: hexus
 
Pridať nový komentár
TOPlist