5G môže zmeniť všetko od hudby až po medícinu

, Autor: Ján Kurej

5G bude naozaj veľká vec!

Ďalšia generácia bezdrôtovej technológie 5G má obrovský potencial. Hovorí sa o tom, že prostredníctvom bleskovej rýchlosti pripojenia budú môcť byť ovládané autonómne vozidlá, virtuálna realita, inteligentné mestá a sieťové roboty na diaľku.

Ale je tu ešte aj niečo ďalšie…

Spoločnosť Ericsson sa spojila s výskumníkmi z King´s College v Londýne, aby začala vyvíjať futuristické aplikácie pre 5G. Sústreďujú sa na všetko, od hudby až po medicínu. Tím využíva technológie na prenos fyzických zručností naprieč sieťou a vytvára niečo, čo nazývajú “Internet of Skills”.

Jeden príklad: Chirurg s vybavením pre virtuálnu realitu vrátane haptickej rukavice, ktorá disponuje schopnosťou “cítiť” tlak a pohyb, by mohol operovať pacienta na druhej strane sveta prostredníctvom robota. Vďaka rýchlosti 5G eliminujú všetky oneskorenia. To znamená, že chirurg dostane okamžitú spätnú odozvu prostredníctvom rukavice.

“S 5G a novou sieťovou architektúrou, ktorú vyvíjame, dúfame, že toto oneskorenie bude na úrovni rýchlosti svetla,” povedala Mischa Dohlerová, profesorka bezdrôtovej komunikácie na King´s College.

Súvisiace články: Nestačí Vám 4G mobilné pripojenie? Nevadí. Prichádza 5G!

Dohler je skladateľ a klavirista, ktorý sa usiluje o digitalizáciu svojej vynikajúcej zručnosti hrať na klavíri a chce učiť ľudí na diaľku.

Haptic rukavice môžu byť použité na sledovanie a zaznamenávanie pohybu Dohlerových prstov a polohy jeho rúk. Údaje budú uložené v databázach zručností a pripravené na stiahnutie pre iných klaviristov.

“Sťahovali by sa v reálnom čase na exoskeleton, ktorý by začal pohybovať prstami, kým sa trénuje svalová pamäť,” povedal Dohler.

“V skutočnosti by študenti klavíra mohli praktizovať svalovú pamäť kdekoľvek by chceli,” dodal.

Vyjadril tiež obavy, keďže zatiaľ nie sú k dispozícií bezpečnostné práva a ani prax s touto technológiou. “V okamihu, keď začnete pohybovať s vecami na druhej strane planéty, môžete urobiť aj veľa škody,” povedal.

Zdroj: MSN

Kľúčové slová
5G
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Re: 5G môže zmeniť všetko od hudby až po medícinu

Na niektorích miestach je problém aj obyčajný telefonát, na mobilný intetnet zabudnite. Hlavne ze operátori majú na mapách všetko pokryté, realita je však ina. Východoslovenská nížina žiadne kopce ani prekážky, ľudia chodia po dvoroch a hľadajú signal, iný chodia telefonovať na povaly, strechy.

Re: 5G môže zmeniť všetko od hudby až po medícinu

No - ak počkajú ešte dva roky, budú musieť vystúpiť možno len na tretí schod.... :-D

Poslať nový komentár

TOPlist