40. výročie vypustenia sondy Mariner 9

Zajtra, 30. mája ubehne presne 40 rokov od vypustenia planetárnej sondy Mariner 9 zameranej na prieskum Marsu. Išlo o historickú misiu, pretože Mariner 9 bola prvá umelá obežnica inej planéty než Zem.
Vďaka programu Mariner a misii Mariner-9 sa definitívne podarilo vyvrátiť teórie o prítomnosti kvapalnej vody na povrchu Marsu. Sonde sa podarilo získať na tú dobu úchvatné a veľmi detailné a ostré fotky povrhu Marsu, geologickej štruktúry pohorí a údolí aj napriek práve v dobe príletu prebiehajúcej búrke na povrchu Marsu. Mariner-9 z výšky 1500 kilometrov zmapoval až 80% povrchu Marsu a to s presnosťou 1 km až po 100 m na pixel.

 

Štart rakety Atlas-Centaur SLV-3C s sondou Mariner 9 na palube.Prístrojové vybavenie sondy Mariner-9:

- ultrafialový spektrometer (UVS)
- infračervený spektrometer (IRIS)
- infračervený rádiometer (IRR)
- širokoúhla kamera
- teleskopická kamera

Len pre zaujímavosť, sonda Mariner-9 počas svojej úspešnej misie nazbierala celkom 54 miliárd bitov informácií a nasnímla 7329 fotiek povrchu Marsu, ktoré boli cenným vedeckým zdrojom pri plánovaní vhodných pristávacích koordinátov pre sondy typu Viking, ktoré pristávali na Marse v roku 1975. Namerané dáta boli ukladané na kotúčový magnetofón, ktorého páska bola dlhá 168 metrov rýchlosťou 132 kbit/s (fascinujúce, aký starý kus techniky, pred 40-mi rokmi, úplne bez poruchy alebo iných komplikácií znamenal tak cenné informácie). Samotné prehrávanie bolo možné rýchlosťou 16, 8, 4, 2 a 1 kbit/s. Družica obiehala Mars 349 dní, dva-krát za deň (s 12 hodinovou periódou). Svoju plánovanú životnosťou prekonala o 30%.
 

Komentáre (9)
passco
Teraz je tam 30 000 budikov a velka sanca ze ak sa jeden pokazi tak sonda skonci v ucebnici dejepisu zaradena medzi epic ...
16cmfan
Epic čo ? Nechápem trošku Vásmu komentáru - sonda misiu splnila na 110%, Mariner bol vôbec jeden z najúspešnejších programov, a najstarších :)
passco
Ze v dnesnych sondach je milion suciastok a ked sa jedna pokazi tak cely satelit leti pod kvetinky :) Ako cest starej klasike :)
16cmfan
Tak už chápem, niekedy je občas problém vycítiť iný zámer, ďakujem za objasnenie, svatá pravda čo Ste povedali... aj keď aj dnešné satelity a ostatná technika (minimálne tá, čo lieta vo vzduchu a do vesmíru) je na veľmi vysokej úrovni čo do kvality, ale faktom je, že v minulosti bolo kvalitnejšie snáď všetko, i malinovka za 2 sk bola lepšia, ako dnešné emulgatory v farebných fľaštičkách :)
rado3105
Konecne si to ludia uvedomuju, ze kapitalizmus nie je taka dokonalost ako nam to viaceri kazali. Hlavne ked sa clovek pozrie na Lybiu, kde si ludia zili ako v bavlnke, stat im dal vsetko, mohli studovat kde chceli, vsetko im stat zacvakal. A z nicoho nic sa vyrojili amici a s nimi spojeni Francuzi, GB, Izrael. Sranda ze Nemecko odmietlo. Ale tak vsetko co je dobre treba znicit. To uz aj debil musi dnes vidiet co chcu urobit z nas pani. Dokonaly sposob otroctva.
passco
A najsmutnejšie je na tom to, že všetko je v poriadku a človek čo ma iny nazor je hodny do cvokarne... Pomaly sa aj psychoanalyza a rozbor osobnosti morfuje na novy sposob vladnutia ked priradia cloveka ktory nesuhlasi za neprisposobivu a neasociativnu osobnost so zvysenou pravdepodobnostou agresivneho spravania :ˇ) Ale hold pani si uz robia co chcu a nikto nema slovo
16cmfan
Buď Ste si pomýlili článok alebo reagujete na moje OT o malinovkách za 2sk...
rado3105
ano, reagujem na vasu narazku na dnesnu dobu a tou je kapitalizmus
16cmfan
Tak to už chápem... :)
Pridať nový komentár
TOPlist