17 stratených staroegyptských pyramíd objavených vesmírnou archeológiou

Vesmírna archeológia. Však ste toto slovné spojenie ešte nepočuli? No, odteraz ho možno budete počuť častejšie.

 

Vesmírna archeológia je metóda identifikácie archeologických lokalít a objektov snímkovaním z orbity Zeme. A zdá sa, že naozaj funguje. Pioniersky výskum tímu archeologičky Sarah Parcak z Alabamskej Univerzity (University of Alabama) využívajúci snímkovanie Zeme v infračervenej oblasti svetelného spektra z orbity vo výške približne 700 kilometrov priniesol objav 17 stratených staroegyptských pyramíd, 1000 hrobiek a 3000 starovekých usadlostí. Predbežné vykopávky spolupracujúceho francúzskeho tímu signalizujú správnosť identifikácie nasnímaných objektov.

 

Sarah Parcak prezentujúca miesta nových archeologických lokalít

 

Pre výskum boli použité zábery z kombinácie NASA a komerčných satelitov. Metóda umožňuje detekciu objektov s priemerom jedného metra. V meste Tanis preslávenom filmom Dobyvatelia stratenej archy, Sarah Parcak objavila sieť ulíc a domov, ktoré boli zo zeme úplne neviditeľné.

Sarah Parcak je pionierkou tejto oblasti výskumu. V rokoch 2003 a 2004 objavila metódou kombinovaného pozemného a satelitného prieskumi 132 nových archeologických lokalít, niektoré datované do obdobia 3 tisícročia pred n.l. Posledné práce však využívajú novú metódu detekcie zaujímavých archeologických lokalít. Metóda je založená na hľadaní izolovaných zdrojov vody v regiónoch Sinaj, Východnej nílskej delty a stredného Egypta. Zahrnutie zdrojov vody mimoriadne znížilo cenu a čas potrebný na určenie archeologických lokácií v porovnaní s predchádzajúcimi metódami povrchového hľadania.

Ročný grant financujúci výskum bol poskytnutý britskou verejnoprávnou televíznou a rozhlasovou spoločnosťou BBC. Táto uvedie dokument pokrývajúci výskum nasledujúci pondelok 30. mája 2011 v rámci seriálu Egyptské stratené mestá (Egypt's Lost Cities).  Dokumentovanie a financovanie zaujímavých výskumných projektov v slovenskej vede by mohol byť zaujímavým námetom aj pre našu RTVS.

Objav novej pyramídy je vždy senzácia. Objav viacerých väčšia. Ak by niektorá z nich obsahovala neporušenú hrobku, tak je to archeologická senzácia storočia. Veď si len spomeňme na Howarda Cartra a jeho objav Tutanchamónovej hrobky pred takmer 90 rokmi.

 

Zdroj: www.uab.edu

Komentáre (7)
M1ch4l
a bude stargate? :D
pet
bude, 3 nové filmy
Frosty
podla mna skor AvP
gammaray
Inac ta ikona, oko boha Hora je opacne :D. ...kolko je toho este neobjaveneho, toto je zatial nic
Ondro1
ale kde, veď je správne
passco
Skor by som riesil ako sa nedostat do podobnej situacie nez ako vykopavat zahrabane ..
Nameless
nech najdu atlantidu :) to bude objav
Pridať nový komentár
TOPlist