EN

100 miliónový podvod litovského phishera

Podvodník z Litvy oklamal dve americké technologické spoločnosti, aby mu poslali 100 miliónov dolárov.

Ministerstvo spravodlivosti Spojených Štátov minulý týždeň zverejnilo obžalobu na litovského podvodníka, ktorému sa podarilo oklamať dve veľké americké spoločnosti, aby mu bankovým prevodom poslali 100 miliónov dolárov. Tento podvodník, 48-ročný Evaldas Rimasauskas, to dokázal tak, že sa pretvaroval ako prominentný ázijský výrobca hardvéru. Oklamal tým zamestnancov, ktorí mu následne poslali desiatky miliónov dolárov na účty v Litve, Cypruse a niekoľkých iných krajinách.

Americkému ministerstvu spravodlivosti sa podarilo muža zatknúť pred približne dvoma týždňami.

Čo je na tomto prípade také zaujímavé nie sú taktiky použité podvodníkom, ktoré boli vcelku bežné, ale práve množstvo peňazí, ktoré sa mu takto podarilo získať od práve technologických spoločností.

Obvinenie špecificky popisuje tieto spoločnosti iba v nejasných popisoch. Prvá spoločnosť je „medzinárodná technologická spoločnosť špecializujúca sa na služby a produkty spojené s internetom so sídlom v USA“, a druhá spoločnosť je „medzinárodná korporácia poskytujúca online sociálne médiá a sieťové služby“. Obe tieto spoločnosti mali predtým už spolupracovať s ázijským výrobcom hardvéru., ktorý mal byť založený niekedy na konci 80. rokov.

Rimasauskas bol obvinený z bankového podvodu, troch prípadov prania peňazí a krádeže identity. Inými slovami, hrozí mu veľmi vysoký trest za mrežami.

Zdroj: The Verge

Komentáre (2)
surikata
Americká blbosť a naivnosť začínajú pôsobiť aj v amerických nadnárodných spoločnostiach. V minulosti to bola prednosť iba ich vedúcich politikov, ktorí napr. do Iraku vtrhli s armádou, aby tam hľadali neexistujúce atónové zbrane.
Tonino
mal ostat na Litve a netrepat do US. Tam by si mohol, zit anonymny rospravkovy zivot aj so svojim potomstvom
Pridať nový komentár
TOPlist