F-wheel DYU Electric Bike – vstupenka do sveta elektromobility?

Re: F-wheel DYU Electric Bike – vstupenka do sveta ...

Technické, dizajnové a iné módne aspekty sú nepochybne zaujímavé, možno by však v rrecenzii bolo zaujímavé spomenúť aj právny aspekt. Ten je síce na Harabínovo-Baštrnákovo-Kočnerovom Slovensku zatiaľ evidentne bezpredmetný (stačí mať známych a môžte všetko - ak známych nemáte, tak nemôžte nič - probatum est) - ale mnohí čitatelia bývajú v zharaničí a rysuje istá malá šanca, že aj arogantné a nefunkčné slovenské štátne inštitúcie postihne osud nedávneho premiera s vlastnou hlavou (ktorý však zatiaľ len nesmelo začal :(
Takže "e-bike" je bicykel s prídavným elektromotorom, ktorý však smie pôsobiť len ako posilňovač výkonu cyklistu. Výkon je zákonne obmedzený na 250W a napätie akumulátora býva 36V. Akumulátor je najdrahšou položkou konštrukcie (teda ak tam nie je nejaká snobská nálepka Ferrari, či podobná) a preto treba dávať pozor, aby jeho kapacita nebola nižšia - ale ani vyššia - než cca 10Ah. Nižšia kapacita skracuje dojazd (najmä v zime), vyššia zvyšuje hmotnosť bicykla, ktorá významne zvyšuje valivé trenie a teda spotrebu. 10Ah mimochodom bohate stačí na denných 30 km v stredne kopcovitom teréne.
Zmysel e-bike nie je vo výmene bicykla za motorku, ale v znížení námahy pri šľapaní do kopca a v protivetre. lebo je hlúpe prísť do robory spotený a teda smradľavý, ako tchor ;) Normálny cyklista na rovinke žiaden elektromotor nepotrebuje.
Dôležitejšie však je, že zo spomínaného právneho hľadiska je e-bike (pedelec) bicykel hoci má motor. A to je veľmi významné, lebo nemusí mať vodičský preukaz, nemusí EČV a nemusí mať ani povinné poistenie, či platiť cestnú daň (ktoré sú - najmä v niektorom vyspelejšom zahraničí kurevsky drahé) ! A smie jazdiť po jazdných pruhoch určených pre bicykle (a teda aj cez verejné pqarky) - čo je v niektorých metropolách tiež výhodou - lebo jazda takýmto vozítkom je bežne rýchlejšia než jazda autom, či verejným dopravným prostriedkom !
Že to vás netrápi a radšej si z Číny (všetky sú z číny, ale na mnohých sú nalpené nálepky Made in ... - doplnte ľubovoľnú krajinu EU, najskôr však takú, čo má veľké námorné prístavy ;) kúpite motor na bicykel s výkonom 5kW a ukážete všetkým kto je na ceste pánom ?
Prečo nie. Ovšem len dovtedy, kým nikde nedrizgnete a poriadne sa nedochrámete. lebo potom s prekvapením zistíte že poisťovňu a policajtov až príliš zaujíma, čo to bol za dopravný prostriedok a ako ste k nemu došli. A tak - okrem nákladov na zničený elektro-skúter a liečenie vás môže čakať aj slušne mastná pokuta pre podporu zaslúžilej práce policajného zboru (a ostatných radovánok ministerstva vnútra ;)

Co sem preboha tahate politiku?

Re: F-wheel DYU Electric Bike – vstupenka do sveta ...

Dobre, a teraz aby to malo hlavu a patu. Co vlastne chces povedat?

Ze elekticky bike je dobra vec aj preto, ze je to ucinny dopravny prostriedok aj bez potreby mat na jeho riadenie licenciu, ci chces povedat nieco ine?

Skus kratko :)

Trochu zložito napísané, ale v podstate máte pravdu. Kvôli vyššiemu dojazdu by bola kapacita 10Ah určite vhodnejšia, no to si musí každý zhodnotiť sám, najmä kvôli cene. V mojom prípade je to úplne dostačujúce. Popravde, dlhšie trasy by ma pri rýchlosti e-biku asi ani nebavili.

Z právneho hľadiska je to kolobežka s pomocným motorčekom podľa § 25 vyhlášky o prevádzke vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách. V tomto prípade je limitom výkon 0,25 kW, max. konštrukčná rýchlosť 25 km/h a z hľadiska konštrukcie primerane spĺňať technické požiadavky ustanovené pre bicykel v § 22. Tu je potom otázne, či elektronické obmedzenie maximálnej rýchlosti cez aplikáciu na 25 km/h je dostatočné pre dodržanie zákona.

Re: F-wheel DYU Electric Bike – vstupenka do sveta ...

velmi pekne, ale jednoznacne deluxe verzia s 3x vacsim dojazdom

aka je cena deluxe verzie? dufam ze tiez nie 3-nasobok

Čo som sledoval cenu, tak Deluxe verzia okolo 500 €. Sem-tam je akcia ako teraz, ale nižšiu cenu som zatiaľ nevidel https://www.gearbest.com/electric-bikes/pp_862222.html?wid=21&lkid=13799061

Re: F-wheel DYU Electric Bike – vstupenka do sveta ...

Hm, a čo zlé som napísal, keď to neprešlo vašou cenzúrou ?

dobry den, aku to ma nabijacku a ako dlho sa nabija?

Nabíjačka vyzerá podobne ako adaptér k notebooku. Na výstupe dáva 48V a plné nabitie zaberie cca. 3 hodiny.
Nabíjanie prebieha cez konektor priamo v e-biku. Akumulátor je teda nevyberateľný.

to je fakt také malé?:d

Hej, tiež som sa čudoval, ale je to praktické a zároveň je to ešte taký rozmer, že to má dobrú smerovú stabilitu. Tá veľkosť je super v tom, že do malých výťahov treba trepať bicykel na stojato a s týmto vojdem bez problémov. No a keď som to dal ešte do starého Civicu bez toho aby som musel skladať plato alebo sklopiť zadné sedačky, tak za praktickosť tomu nie je takmer čo vytknúť.

Re: F-wheel DYU Electric Bike – vstupenka do sveta ...

Dobija to bateriu ak ide z kopca?

NIe, musí si vystačiť iba s energiou z akumulátora.

Re: F-wheel DYU Electric Bike – vstupenka do sveta ...

Presne tak ziaden e-bajk nenabija akumulator pri brzdeni.Pravda teoreticky by to slo,ale v praxi nepouzitelne.Ak to niektory predajca vyzdvihuje tak je to cisty marketing,nic viac

Poslať nový komentár

TOPlist