Noctua NH-D14 - nový výkonnostný obor na scéne!

, Autor: Anonymný používateľ
Noctua sa už dlhodobo radí medzi špičku vo vzduchovom chladení. Tradičným znakom tejto rakúskej firmy je snaha o rozumný balans medzi účinným a zároveň tichých chladením. Veľký dôraz kladú na vývoj svojich ventilátorov, ktoré sú ovenčené mnohými oceneniami a v tomto obore aj inovačnými technológiami. Po istom čase vydáva Noctua kompletne nový chladič, ktorého zjavnou ambíciou je prevziať žezlo medzi vzduchovými chladičmi - NH-D14.

Spracovanie, Dizajn, Príslušenstvo

Zatiaľ čo na obrázkoch môže pripomínať NH-D14 giganta, naživo pôsobí o niečo kompaktnejším dojmom. Tento pocit sa ešte umocní po sňatí ventilátorov. S rozmermi 160x140x130mm (VxŠxD) sa však nepochybne radí medzi tie najrozmernejšie chladiče, ktoré si príliš nebudú rozumieť s malými skrinkami. Rovnako s hmotnosťou 900g nepatrí medzi mušie váhy, pri použití oboch ventilátorov sa táto hodnota ešte zvýši na solídnych 1200g. Čo sa týka kompatibility so základnými doskami je NH-D14 všestranne vybavený a podporuje všetky v súčasnosti podstatné pätice procesorov, t.j. LGA1366, LGA1156, LGA775 & AM2/AM2+/AM3. V porovnaní so Scythe Mugen2 sú chladiče na tom podobne čo sa týka výšky, NH-D14 je avšak o niekoľko centimetrov širšia aj dlhšia.


klik pre plnú veľkosť

Noctua upustila od monolitného radiátora a siahla po tzv. sendvičovom usporiadaní s dvomi samostatnými plochami na vyžarovanie. Ďalšou novinkou a logickým využitím voľného priestoru v strede chladiča je použitie dua ventilátorov. O prvotné nasávanie sa stará osvedčený12cm NF-P12, ktorý sa môže popýšiť prietokom vzduchu 92,3 m³/h, statickým tlakom 1,68 mm H2O a maximálnymi otáčkami 1300 ot/min. Pozíciu sendviča alebo stredu chladiča zaujal nedávno uvedený 14cm NF-P14 FLX a jeho výkonové parametre sú 110,3 m³/h, 1,29 mm H2O a 1200 ot/min. Pravdepodobný dôvod nepoužitia dvoch 14cm ventilátorov treba hľadať v problematickom umiestení nad pamäťovými modulmi.

NF-P14 FLX v mnohom pripomína svojho menšieho brata. Oba ventilátory využívajú samo-stabilizačné olejovo-tlakové(SSO) ložiská s použitím magnetu, ktorý zabraňuje odieraniu rotora pri nábehu ventilátora. Takisto pomáha pri jeho centrovaní aj po vytvorení poľa dynamického tlaku a prispieva tak k ešte k nižšiemu odporu ložísk a s tým súvisiacou nižšou hlučnosťou. V oboch prípadoch disponuje rotor deviatimi lopatkami, ktoré sú vybavené dvomi Vortex-Control (kontrola vírov či turbulencií) zárezmi.Ich úlohou je prepustiť časť vzduchu a umožniť tak súvislejší prechod medzi nasávaným a vyfukovaným prúdom vzduchu. Rovnako sa starajú o prívetivejší akustický prejav lopatky v podobe produkovania viacerých, rozlične veľkých vírov. Tie sú po rýchlom prechode lopatky rozdelené na niekoľko menších častí a umožňujú tak rozložiť vzniknutý hluk do širšieho frekvenčného pásma. To je navyše podporené ich rozličným umiestením na každej lopatke, čo vyústi do vytvárania mierne odlišných vzorov vírov. Pre čo maximálne obmedzenie sprievodného hluku sú zárezy zaoblené. V konečnom dôsledku by mali zárezy pomôcť k menej iritujúcemu akustickému prejavu než je tomu u tradičných ventilátorov.

Po ložiskách a aerodynamickej stránke venovala Noctua pozornosť aj napájaniu rotora. Systém súvislejšieho komutačného napájania (SCD) slúži k obmedzeniu náhlych impulzov točivého momentu, keď rotor prechádza od jednej cievky statoru k nasledujúcej. Spomínaný systém napájania zaisťuje hladšie a plynulejšie prechody rotoru a redukuje tak neželané zvuky pri aktivovaní nasledujúcej cievky. V prípade NF-P14 FLX je použitá druhá generácia tohto systému. Väčší z vetrákov využíva na rozdiel od NF-P12 kruhový rám, ktorý umožňuje nasadenie tohto borca aj do pozícií určených pre 12cm ventilátory. Ďalším rozdielom je posilnenie náboju motora pridaním mosadze do vnútorných štruktúr rotoru, pričom puzdrá ložísk sú vyrobené kompletne z mosadze. Noctua odôvodňuje tento krok zvýšenou námahou na komponenty v dôsledku väčšej rotujúcej hmoty dlhších lopatiek.

Osobne ma potešil širší odstup rebier, čo by sa malo pozitívne prejaviť v nižších nárokoch na statický tlak potrebný pre dostatočné prefúknutie pasívov. Pochvalu si zaslúži aj prichytenie ventilátorov k radiátorom, o ktoré sa starajú štyri oceľové spony. Praktické uško uchytenia uľahčuje pripevnenie k pasívom a zaručuje, že ventilátor zostane na svojom mieste. Týmto spôsobom môžete jednoducho meniť polohu vetrákov, čo príde vhod ak sú napr. chladiče vašich operačných pamätí príliš vysoké. O zamedzenie prenosu vibrácií na pasívy chladiča sa starajú gumené, antivibračné skrutky, ktoré sú prederavené a držia v nich zahnuté konce spôn.

Ďalší prvok odvibrovania predstavujú silikónové podložky umiestnené v každom rohu prednej steny oboch pasívov. Na nich sedia ventilátory, čím sa eliminuje ich priamy kontakt s radiátormi a z toho vyplývajúce možné rezonancie.

NF-P14 FLX mierne vyčnieva nad aj pod pasívmi. Tým pádom si môže pre seba stiahnuť o niečo viac vzduchu, na ktorý je inak odkázaný na NP-P12 umiestnený pred ním. Z väčšieho prídelu vzduchového prúdenia môžu profitovať aj komponenty v blízkosti procesora, teda hlavne napájacie obvody. Celkovo sú oba ventilátory významnou súčasťou tohto chladiča a tvoria nezanedbateľnú položku aj z hľadiska ceny. Ich estetické posúdenie nechám na váš vkus, za seba môžem povedať, že ma dizajnovo príliš neoslovujú. Aj keď ich farebné vyhotovenie často vyvoláva vášnivé diskusie, faktom zostáva, že sú ľahko rozpoznateľné na prvý pohľad. Hlavnú devízu a predajný bod týchto ventilátorov však predstavuje ich výborný pomer statického tlaku k otáčkam, tichá prevádzka a dlhá životnosť podporená šesťročnou zárukou.

Napriek tomu musím spomenúť jednu nezrovnalosť, ktorá nastala pri testovaní. Väčší z ventilátorov sa pri nasadení chladiča a pripojení k hardvérovému regulátoru otáčok odmietol rozbehnúť. Nepomohlo ani zvýšenie pôvodne nastavených 9v na 12v, vypnutie a následné zapnutie počítača. Situácia sa opakovala aj po pripojení ku konektoru na základnej doske. Posun nastal až keď som si ventilátor zobral do ruky a prstom mu pomohol rozbehnúť sa. Približne po minúte sa jeho chod ustálil a od tej chvíle fungoval spoľahlivo aj pri viacnásobnom testovaní jeho nábehu.

Základňa aj šesť duálnych 6mm teplo vodivých rúrok (ďalej len HPs) sú z medi a sú poniklované. Trochu zamrzí absencia priameho dotyku HPs s procesorom. Noctua sa naďalej rozhodla ignorovať tento prvok, na ktorý prechádza čoraz viac výrobcov. Inak je základňa príkladne hladká a rovná, po priložení pravítka som nezaznamenal konvexné či konkávne zaoblenie. Kvalita spracovania a vyhotovenia je u tohto výrobcu tradične na špičkovej úrovni, čo platí aj pre zvyšok chladiča.

Umiestnenie HPs voči základni je asymetrické, ľavá strana vystupuje do strany v menšej miere, aby sa zabránilo prípadnej kolízií s operačnými pamäťami. V každom pasíve sú HPs usporiadané v jednej rade pre jednotnejší ofuk. Hliníkové rebrá sú k HPs prispájkované a tiež je poniklované.

Na koniec sme si nechali príslušenstvo, ktoré je tradične bohaté. Noctua nám zaslala chladič v provizórnom balení, ktoré sa líši od toho predajného, preto by ani nemalo zmysel zverejniť jeho fotky. Napriek tomu bol chladič zabalený vzorne a neutrpel žiadne šrámy pri preprave.


klik pre plnú veľkosť

Zalepené vrecúška sú označené štítkami Intel, AMD a Common Parts (spoločné časti) pre lepšiu prehľadnosť a separáciu súčiastok. V poslednom menovanom sa nachádzajú teplo vodivá pasta NT-H1, 2x U.L.N.A adaptér pre zníženie otáčok ventilátorov na 900 ot/min a Y-adaptér pre pripojenie oboch ventilátorov do jedného konektora na doske.

Ďalej tu ešte nájdeme samolepku s logom výrobcu a kovové aj gumené skrutky v prípade, že sa rozhodnete použiť jeden z vetrákov na iné účely. Za zmienku určite stojí aj pribalený skrutkovač, ktorý príde vhod ľudom nevlastniacim podobné nástroje. Rovnako poteší aj štýlová a prehľadná brožúrka, ktorá vás jednoducho a zrozumiteľne prevedie inštaláciou na oboch platformách.Špecifikácie výrobcu


Kompatibilita s päticami
  Intel LGA1366, LGA1156, LGA775 & AMD AM2, AM2+, AM3 (potrebný backplate)
 
 
 
Výška (bez ventilátora)   160 mm
 
 
 
Šírka (bez ventilátora)   140 mm
 
 
 
Hĺbka (bez ventilátora)   130 mm
 
 
 
Výška (s ventilátorom)   160 mm
 
 
 
Šírka (s ventilátorom)   140 mm
 
 
 
Hĺbka (s ventilátorom)   158 mm
 
 
 
Hmotnosť (bez ventilátora)   900 g
 
 
 
Hmotnosť (s  ventilátorom / oboma ventilátormi)   1070/1240* g
 
 
 
Materiál   Meď (základňa a a heat-pipes), hliník (rebrá), letované spoje, poniklovaný povrch
 
 
 
Kompatibilita s ventilátormi
  140x140x25 & 120x120x25mm
 
 
 
Obsah balenia
 
 • 1x NF-P14 premium fan
 • 1x NF-P12 premium fan
 • 2x Ultra-Low-Noise Adaptor (U.L.N.A.)
 • Y-rozdvojka
 • 4x antivibračné pásky (pre použitie NF-P12 as case fan)
 • 4x ventilátorové skrutky (pre použitie NF-P12 v skrinke)
 • NT-H1 teplovodivá pasta
 • SecuFirm2™ montážny kit
 • Noctua Metal Case-Badge
 •  
   
   
  Záruka   6 rokov
   
   
   


  Špecifikácie ventilátora
     
   
   
   
  Model   Noctua NF-P14 & Noctua NF-P12
   
   
   
  Ložiská   SSO-Bearing
   
   
   
  Otáčky (+/- 10%)   1200 / 1300 RPM
   
   
   
  Otáčky s U.L.N.A. (+/- 10%)   900 / 900 RPM
   
   
   
  Prietok vzduchu
    110,3 / 92,3 m³/h
   
   
   
  Prietok vzduchu s U.L.N.A.   83,7 / 63,4 m³/h
   
   
   
  Hlučnosť   19,6 / 19,8 dB(A)
   
   
   
  Hlučnosť s U.L.N.A.   13,2 / 12,6 dB(A)
   
   
   
  Vstupný výkon
    1,2 / 1,08 W
   
   
   
  Napätie   12 V
   
   
   
  Životnosť   > 150.000 h
  Pridať komentár

  Posledné komentáre

  Predmet Autor Dátum
  Xbit Labs faugusztin 26. november 2009 - 15:09
  Info GABO 26. november 2009 - 10:55
  ramky mano8 26. november 2009 - 1:53
  Cena/vykon Broolly 25. november 2009 - 18:21
  HDT AmOK 24. november 2009 - 22:57
  v 1adad1 24. november 2009 - 21:31
  btw. miso2911 24. november 2009 - 20:47
  Gabo miso2911 24. november 2009 - 20:46
  RAM...mano8 AmOK 24. november 2009 - 19:40
  Info GABO 24. november 2009 - 18:34
  TOPlist