Naživo: Revolúcia v kozmonautike, Falcon 9 pristáva na lodi

Sledujte s nami ako sa píše história, ako sa rodí revolúcia v dobýjaní vesmíru. SpaceX sa dnes pokúsi o pristátie prvého stupňa jej raketového nosiča Falcon 9 na lodi v Atlantickom oceáne. Sledujte priamy prenos s nami.

 


Čo revolučné sa dnes stane?

SpaceX sa dnes pokúsi o pristátie prvého stupňa rakety Falcon 9 na plošine robotickej lode ASDS. Loď už dorazila k plánovanému miestu pristátia v Atlantickom oceáne (pozícia na mape dole v článku). Falcon 9 ponesie kozmickú loď Dragon na jej ďalší zásobovací let k Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS.

 

Loď smeruje k miestu pristátia, tweet Elon Musk.

 

Prečo je dnešný let taký dôležitý? Ako môže priniesť revolúciu? Vyriešením najväčšieho problému dnešnej kozmonautiky. Tým je cena kozmických letov. Dostať čosi do vesmíru stojí príliš veľa, za kilogram vynesený na nízku orbitu Zeme, kde lieta ISS je to približne 10 tisíc dolárov. Ak chceme pri týchto cenách realizovať misie akou je pilotovaný let na Mars, dostaneme sa k nákladom, ktoré nik nedokáže zaplatiť. Riešením by bolo zníženie cien dopravy materiálov do vesmíru, v ideálnom prípade na desatinu súčasných cien či menej. Cestou, ktorou chce túto métu Elon Musk a jeho spoločnosť SpaceX dostihnúť, je znovupoužiteľnosť.

Elon Musk používa príklad s Boeingom 747. Ak by tento po jednom lete cez Atlantik už nebol schopný ďalšieho letu, boli by letenky extrémne drahé. Nie sú drahé preto, že lieta mnoho krát. Po každom lete je možné ho použiť pre ďalší let. Pri raketách to tak nie je. Tie sú použiteľné len raz. Výnimkou bol raketoplán, no pri ňom údržba medzi jednotlivými letmi bola tak drahá, že celkovo boli jeho lety drahšie než lety jednorázovými raketovými nosičmi. SpaceX sa pokúša o vývoj mnohonásobne použiteľného raketového nosiča.

Falcon 9 je dvojstupňová raketa. Prvý stupeň, ktorého 9 raketových motorov urýchľuje Falcon 9 v prvých približne 150 sekundách letu, sa po oddelení druhého stupňa otočí motormi proti smeru svojho pohybu. Počas klesania späť do atmosféry motormi vopred sa časť z nich opätovne zapáli a spomalí prvý stupeň. Pri ich druhom zapálení blízko nad hladinou oceánu by ho mali spomaliť tak, aby bez poškodenia pristál na plávajúcu loď ASDS. Dokázať uriadiť prvý stupeň, tak aby pristál na loď dlhú 91,4 a širokú 52 metrov by sa v predchádzajúcich desaťročiach považovalo za nemožné. Ak sa to dnes podarí, bude to senzácia.  

Cena Falconu 9 je približne 61 miliónov dolárov. Cena prvého stupňa, ktorý sa SpaceX pokúša pristátím zachrániť pre opätovné používanie je približne 70 percent z ceny celého Falconu. Palivo tvorí len malý zlomok z ceny nosiča. Je to približne 200 tisíc dolárov. Ak budú náklady na údržbu a prípravu nízke, bude sa cena nosiča rozpočítavať medzi viaceré jeho štarty a cena pôjde dole. Dokázanie vraj nemožného, posunie SpaceX o míľový krok k reálnemu zníženiu cien. 

Štart je naplánovaný na 10:47 stredoeurópskeho času. Priamy prenos začneme sledovať/komentovať o 10:30.  

 

Priamy prenos
Watch live streaming video from spaceflightnow at livestream.com

 

Komentár k priamemu prenosu, sobota 10.1.2015

9:47  Hodina do štartu

10:00  Počasie dnenému štartu praje. Pravdepodobnosť pre štart vhodného počasia je aktuálne 90 percent. Odpočítavanie beží, ostáva 47 minút do štartu.

10:10  Štart prebehne o 4 hodine a 47 minúte miestného času na Floride. Slnko vyjde až 2 hodiny a 20 minút po štarte. Prvý stupeň pristane približne 300 kilometrov severovýchodne od Kennedyho vesmírneho strediska odkiaľ Falcon 9 odštartuje. Napriek tomu, že Falcon poletí severovýchodným smerom, aj pristátie sa uskutoční pre východom Slnka v danom mieste atlantiku. 

10:17  Odpočítavanie beží, pol hodina do štartu.

10:30  V dobe štartu Falconu 9 sa bude ISS nachádzať nad Indickým oceánom. Postupne sa budú Dragon vypustený Falconom a ISS približovať. Dragon sa pripojí k ISS v pondelok 12:12 stredoeurópskeho času.

10:34  Trinásť minút do štartu. Počujeme kontrolné hlásenia o systémov Falconu 9, všetky sú v stave "GO", čo znamená pripravenosť na štart, odpočítavanie pokračuje.    

10:37  Desať minút do štartu. Ten by mal prebehnúť presne v čase 10 hodín 47 minút a 10 sekúnd.

10:43  Odpočítavanie beží. Už o štyri minúty sa v rovnaký moment zapáli 9 motorov Merlin 1D prevého stupňa Falconu 9. Sýtené turbopumpami spaľujúc kerozín a tekutý kyslík poženú Falcon 9 smerom k ISS. Aktuálne sa Falcon 9 prepol na vnútorné zdroje energie. 

10:46  Minúta do štartu, odpočítavanie beží.

10:47  ... 3,2,1 ... Falcon 9 odštartoval na svoj 14 let.

10:49  Rozhodne neodchádzajte od počítačov. Po necelých troch minútachod štartu dohoria motory prvého stupňa a po oddelení druhého sa začne cesta k pristátiu prvého. Počkajme si na správy o pristáni. 

10:51  Oddelenie druhého stupňa prebehlo úspešne. Motor druhého stupňa beží. Všetky systémy fungujú, let prebieha podľa plánu. 

10:54  Motor druhého stupňa stále beží a urýchľuje ho aj s Dragonom na ceste k plánovanej orbite. Prvý stupeň po prvý raz zapol svoje motory, aby zabrzdil a znížil tak svoju rýchlosť. 

10:58 Zábery riadiaceho centra SpaceX v Los Angeles nám možno ako prvé napovedia o úspešnosti pristátia prvého stupňa. 

Dragon sa oddelil od druhého stupňa Falconu 9.

10:59  Prvý stupeň by mal byť vtýchto chvíľach vo finálnej fáze svojho zostupu pred pristátím.

Dragon dosiahol plánovaný orbit a úspešne rozvinul svoje solárne panely.

11:00  Čakáme na správy o pristáti. ... napätie vrcholí.

Let zatiaľ prebiehal úspešne, na ISS sa môžu tešiť na dodávku nákladu.

11:05  Stále čakáme na správy o pristátí. V priebehu dneška sa hádam objaví aj video z stále veríme úspešného pristátia.

11:08  Je to tu, PODARILO sa aj keď nie úplne ideálne. Elon Musk práve tweet-ol 

 

 

v tweete hovorí "Rakete sa podarilo dostať na pristávaciu dron loď, no pristála tvrdo/zťažka. Boli sme blízko, no cigary si dnes nezapálime."

11:14 Elon Musk opäť tweet-ol

 

hovorí "Loď je nepoškodená. Niektoré podporné zariadenia na palube bude potrebné vymeniť ..."

11:18  ... a opäť tweet zakladateľ SpaceX

 

 

hovorí, že video z pristávania sa príliš nevydarilo. I tak sme veľmi zvedaví :)

11:22  Uvidíme kedy SpaceX video z pristávania zverejní, potom vám ho prinesieme v tomto článku a pravdepodobne aj v novom osobitnom článku. 

Ostáva len pogratulovať SpaceX, aj keď nie k úplnému, určite aj tak k historickému úspechu.

11:42 SpaceX práve na svojom youtube kanáli zverejnila video zo štartu. Veľmi rýchlo. Dúfajme, že podobne rýchlo  zverejnenia aj video z pristátia. 

 

12:18  Nasledujúci let Falconu 9 je naplánovaný na 29. januára 2015, s nákladom, ktorým je Deep Space Climate Observatory smerujúci do libračného bodu L1 sa dá očakávať, že sa SpaceX o pristátie prvého stupňa nepokúsi. (úprava textu) bude pravdepodobne ďalším pokusom SpaceX o pristátie na lodi. 

Pri ďalšom lete Falconu 9 s dvojicou telekomunikačných satelitov smerujúcich na geostacionárnu orbitu 17. ferbruára 2015 sa pristávať nebude. Po nich je na rade let pre Orbcomm a 31.marca let s vedeckým satelitom Jason 3. Po týchto letoch je naplánovaný ďalší zásobovací let Dragonu k ISS. 8. apríla 2015 tak, pokiaľ sa termín nepreloží, odštartuje Falcon 9 s ďalším Dragonom k ISS (misia CRS-6). Pri tomto lete je pravdedpodobné, že sa SpaceX opäť pokúsi o ďalšie pristátie na lodi v atlantiku. 

Koniec priameho prenosu.

Aktualizácia 16.1.2015 

Video z pristávania.

 

 

Komentáre (5)
Miki6565
Na streame je dost ludi len na inom :D https://www.youtube.com/watch?v=Ohnnl4nOcGU http://www.spacex.com/webcast/
lil_b
škoda no, pozerali sme na to v praci cely kolektív. Snad nabuduce. Dik za priebežné info a rychly update.
C.e.D
update štartu na 10.1. - sobota...
C.e.D
na twittri Elon Musk napisal: Upcoming flight already has 50% more hydraulic fluid, so should have plenty of margin for landing attempt next month. takze to chapem tak ze za mesiac bude predsa len zase pristavat, nie az v aprili
Pavol Bobik
Upravene, vdaka za upozornenie.
Pridať nový komentár
TOPlist