Nákupná poradňa – Vianoce 2012

Chystáte sa kupovať nový počítač a pri pohľade do cenníkov predajcov strácate orientáciu? Práve pre vás je tu naša nákupná poradňa...


Úvod

Kúpa počítača je vždy dôležitá udalosť. Nový stroj si totiž nik nekupuje len na pár dní či mesiacov, zväčša sa očakáva že poslúži minimálne dva či tri roky, ak nie aj viac. Preto sa oplatí dbať na správny výber. Možností ako sa dostať k počítaču je viacero, každá má svoje plus a svoje mínus.

Už tradične sú na trhu renomovaní výrobcovia, ktorí ponúkajú svoje kompletné počítače, často postavené z komponentov vlastného dizajnu a so svojimi funkciami. Tieto sú vyrábané „vo veľkom“ a preto sa len ťažko prispôsobuje výbava konkrétnym požiadavkám. Počítačové zostavy od takýchto výrobcov (HP, Acer, ...) sú väčšinou o niečo drahšie ako porovnateľné zostavy od miestnych predajcov. Zákazník si pripláca za to, že u výrobcu prešiel každý počítač testami, často je poskytovaná aj rozšírená záruka. Domov tak dostanete hotový počítač, so všetkým čo potrebujete a zaručenou kvalitou. Na druhej strane len málokedy sa ponuka trafí presne do toho, čo skutočne potrebujete, a možnosť vlastnoručného vylepšenia je reálna len keď porušíte záručnú plombu = prídete o záruku.

Počítač od značkového výrobcu – vysoká kvalita, dobré spracovanie, rozšírená záruka, no aj vyššia cena alebo slabšia či nevyvážená hardvérová výbava

Druhou cestou sú počítačové zostavy od miestnych predajcov výpočtovej techniky. Tí poskytnú vždy nižšiu cenu za podobný výkon, prípadne vyšší výkon za rovnakú cenu ako „značkoví“ výrobcovia. Aj na internetových stránkach firiem nájdete vždy aktuálnu ponuku PC zostáv, ktoré si je možné objednať. Niekoľko iste nájdete v každom väčšom meste.

U distribútora sa nakúpia potrebné komponenty, tie sa poskladajú do zostavy, nainštaluje sa operačný systém. Ak predajca razí cestu prívetivejšiu pre skúsenejšieho zákazníka, nenalepí záručnú plombu a dovolí tak užívateľovi vlastnoručné vylepšenie. V opačnom prípade je napríklad pre výmenu grafickej karty nutná návšteva predajcu.

Veľmi častou nevýhodou takýchto počítačov je paradoxne ich cena. V honbe za tým, aby bola čo najnižšia, sa zanedbávajú také komponenty, ktoré na výkone nepridávajú a sú pre menej zbehlého zákazníka nezaujímavé. No práve tieto tvoria základný kameň počítačov. Hovoríme o napájacích zdrojoch alebo základných doskách, kde sa hľadí predovšetkým len na základnú funkcionalitu, prípadne aj o grafických kartách – všetci sme už niekedy počuli reklamu o „grafike s gigovou pamäťou“. Zákazník, ktorému špecifikácie aspoň niečo málo hovoria, vidí v letáku pekné čísla, čo je pre neho rozhodujúci faktor.

Všetky predošlé mínusy sa však dajú riešiť. Tretia možnosť nákupu nového počítača je však najprácnejšia a najzložitejšia, odmenou je však počítač šitý na mieru, za najvýhodnejšie peniaze a so zárukou na jednotlivé komponenty, ktorá je neraz aj tzv. doživotná. Svoj nový počítač si môžete vyskladať aj sami!

Komentáre (1)
annfokker
oj, dostal som sa sem z topiek,,, toto sa mi nepáči
Pridať nový komentár
TOPlist