Nákupná poradňa pre Vianoce 2015

, Autor: Anonymný používateľ
 
Či už pre vašu ratolesť alebo pre seba, počítač je vždy hodnotným darčekom, hoci ich v dnešnej dobe považujeme už za samozrejmosť. Vianoce sú opäť za rohom a tak sa pozrime, ako vyskladať počítač šitý na mieru pre nenáročných, do kancelárie, pre hráčov, pre náročných hráčov počítačových hier alebo do obývačky.

Úvod

 
Na nákup počítača z hľadiska technologického vývoja neexistuje vhodná či nevhodná doba. Nemá zmysel čakať na takú či onakú architektúru, na novú radu grafických kariet či procesorov. Vývoj ide posledné roky strašne rýchlo a neustálim čakaním by sa váš nákup počítača odkladal na neurčito.
 
Jediné, na čo sa z hľadiska ceny oplatí čakať je nástup nových generácii produktov. Súčasne s ich uvedením totiž výrobcovia zvyknú znížiť ceny starších produktov, čo môžu využiť zákazníci, ktorí nepotrebujú vždy mať to najnovšie či najvýkonnejšie a majú hlbšie do vrecka. Ak teda viete, že o mesiac vyjde nová generácia grafických kariet môžete počkať ešte chvíľu a kúpiť staršiu, no stále výkonnú kartu za nižšiu cenu.
 
Špeciálne vhodnou dobou na nákup stolného počítača sú narodeniny alebo sviatky – ako napríklad Vianoce. Taký počítač pod stromčekom nerozjasní už len detské oči, ale poteší aj dospelákov, nakoľko počítače sú dnes multimediálnym centrom domácnosti a pracovným nástrojom. V dnešnej nákupnej poradni sa zameriame na to, ako si čo najlepšie a za čo najrozumnejšie ceny poskladať počítač podľa vlastných predstáv.
 
Jednotlivé zostavy pritom budú rozdelené do samostatných kapitol. Základný počítač na surfovanie Internetom predstavuje presne to, čo by ste od neho čakali. Pôjde o relatívne nevýkonný stroj zameraný na čo najnižšiu cenu, ktorý poslúži na tie najjednoduchšie úkony pre nenáročných používateľov. Cenu takéhoto počítača sa budeme snažiť stlačiť pod 350€. Kancelársky počítač sa v mnohom líšiť nebude. Mal by však už ako-tak plynulo zvládať prácu s kancelárskymi balíkmi a jeho cena by taktiež nemala výrazne prevyšovať 350€.
 
Univerzálny počítač na všetko je takou zlatou strednou cestou pre nenáročných hráčov, alebo stredne náročných používateľov. V takomto počítači sa už môže smelo objaviť SSD, ktorý všetky úkony urýchli, no na hranie náročných hier to nebude vďaka abcensii výkonnej grafickej karty. Cena by nemala prekročiť 550€.
 
Počítač pre nenáročných hráčov si už dá záležať na správnom výbere grafickej karty a procesora. Najlepšie detaily či rozlíšenia však ešte musíme sem-tam oželieť. Cena takéhoto stroja bude pod 900€. Herný počítač pre náročných hráčov je už v takmer bez limitov. My sa však stále budeme snažiť zložiť takýto počítač s cenovým stropom 1300€.
 
 
Špeciálnou kategóriou bude HTPC do obývačky. Požiadavky na neho sú jasné – tichý chod, malé rozmery, elegantná skrinka a schopnosť plynulého prehrávania filmov vo vysokom rozlíšení. My pridáme vlastnú podmienku – cenu do 700€.
 
Upozorňujem, že ceny všetkých zostáv budú bez monitora a iných periférií. Ceny sú prevzaté z portálu heureka.sk, pričom berieme priemernú cenu, nie najnižšiu. Všetky výsledné ceny tak budú ešte nižšie ak každý komponent nakúpite z najlacnejšieho obchodu. Zároveň sa u každej kategórie budem pokúšať nájsť variant postavený ako na Intel platforme, tak aj na AMD. U druhej menovanej bude zrejme problém u výkonných herných zostáv nakoľko tam AMD procesorom dochádza dych.
 
V tomto článku tiež nebudeme preberať už hotové počítačové zostavy od veľkých výrobcov či lokálnych predajcov. Poskladať počítač nie je vôbec zložité a ak si na to netrúfate, môžete si pomôcť našim návodom, prípade požiadať skúsenejšieho známeho. Pred nákupom si v prvom rade treba odpovedať na 2 základné otázky:
  • 1. Na aký účel budem počítač používať? Plánujem hrať náročné hry? Mám na to čas a chuť? Nebudem len pozerať filmy a surfovať na Internete?
  • 2. Koľko som ochotný investovať do nového počítača? Neušetrím radšej na grafickej karte keď sa neplánujem hrať a nevrazím to radšej do väčšej kapacity RAM či SSD?
 
Ak máte v týchto otázkach jasno ste pripravení na nákup počítača. Samozrejme vás nikto nenúti aby ste ihneď naraz nakúpili všetky komponenty. Áno bez procesora, zdroja či dosky nie je počítač počítačom, na začiatok však môžete napríklad používať menšie množstvo RAM a ak po čase zistíte, že vám to nestačí, jednoducho dokúpite viac. V dnešnej dobe majú často aj procesory integrované grafické jadro, ktoré odvedie svoju robotu u nenáročných používateľov. Ak však po čase začnete hrávať hry, jednoducho dokúpite dedikovanú grafickú kartu a je to.
 
Kľúčové slová
nákupná poradňa
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Pridať komentár

Posledné komentáre

Predmet Autor Dátum
Re: Nákupná poradňa pre Vianoce 2015 Pjetro de 7. december 2015 - 9:20
Re: Nákupná poradňa pre Vianoce 2015 Broolly 3. december 2015 - 11:59
Re: Nákupná poradňa pre Vianoce 2015 Odar 3. december 2015 - 9:48
Re: Nákupná poradňa pre Vianoce 2015 st. Eagle 2. december 2015 - 12:15
Re: Nákupná poradňa pre Vianoce 2015 dibon 2. december 2015 - 10:03
TOPlist