MSI P55-GD80 – MSI je opäť „na koni“

Do redakcie nám opäť jeden z výrobcov poslal svoje najlepšie železo – tentoraz MSI v podobe modelu P55-GD80 pre nové Lynnfield procesory od Intel-u. Celkom zjavne je hlavným účelom získať si srdcia nadšencov a overclockerov. Podarí sa jej to? Zhodnotíte sami po prečítaní recenzie...

Úvod

Na začiatok trocha mojich vlastných úvah, alebo ak chcete, akýsi krátky blog post.
Ak ste človek, ktorý sleduje dianie v oblasti hardware (čo pravdepodobne áno, keďže čítate PC.sk), možno ste si všimli jeden fenomén posledného obdobia – základným doskám MSI sa mnohí vyhýbajú. Ak sa spýtate niekoho prečo ten odpor voči MSI, väčšinou sa vám dostane akejsi neurčitej odpovede „MSI radšej nie“, „ževraj sa kazia“, „kamarát hovoril že...“. Samozrejme, kazí sa všetko, bez rozdielu toho kto to vyrobí, no vysvetľovanie stojí zvyčajne zbytočnú námahu.

Koreň tejto demagógie, ak to smiem tak nazvať, pramení ešte niekedy v časoch najväčšej slávy Pentium 4 a Athlon XP procesorov. Niekedy vtedy a v období po tom sa reputácia firmy MSI so základnými doskami dosť pokazila, nespokojní ľudia sú tradične vždy najhlučnejší a nová negatívna aura sa s firmou vliekla dlho ďalej. Samozrejme, získať späť dobré meno je neporovnateľne tažšie ako ho stratiť, MSI teda čaká dlhý boj o strateného zákazníka a návrat medzi elitu.

Nie je to tak dávno, čo som si všimol nové snaženie firmy v oblasti práve tých nešťastných základných dosiek. MSI začala organizovať veľké súťaže v pretaktovaní, poznať ich môžete aj pod názvom MSI Master Overclocking Arena. Okrem propagácie produktov a zviditeľnení medzi pokročilými užívateľmi ale aj laikmi je tu však tiež jeden dôležitý faktor pre výrobcu – spätná väzba od overclockerov. Všetky možné pripomienky, požiadavky, návrhy na vylepšenie BIOS-ov či samotných dosiek – to je určite na nezaplatenie. Výrobca zistí to, po čom entuziasti túžia, ako to oni dostanú, presvedčení budú aj ostatní.

Už teraz môžeme celkom jasne rozoznať novú generáciu základných dosiek MSI, ktoré nesú veľa čŕt novej stratégie MSI. Myslím že spoločným znakom je u všetkých sexi čierne PCB, oveľa lepší layout (rozloženie komponentov) ako u predošlých generácií, kvalitnejšie súčiastky a nepochybne omnoho lepšie BIOS-y.Potomkom novej generácie je aj základná doska MSI P55-GD80, teda podľa označenie jasne high-end pre socket LGA1156 s čipsetom P55. Priznám sa, že keď dorazila biela krabica predprodukčnej vzory, dúfal som v nejaký model strednej triedy od MSI, keďže je vždy väčšia šanca že budem môcť viacerým ľudom odporučiť/neodporučiť dosku za 100€ ako dosku za 200€. Kúpyschopnosť Slovákov je predsalen v tých nižších cenových hladinách. Problém to však nebol, aspoň zistíme, čoho všetkého je MSI schopné :-)

Komentáre (3)
eNkoo
pekna recenzia ale skor by ma zaujimala ako je na tom gigabyte UD6 bude na tom lepsie ako ta UD2 ?
glide
Velmi ma potesila tato recka, kedze si tuto dosku prave objednavam :)
Diwaswina
doska vyzera velmi dobre ak bude za 200 euro tak to stale nie je extra vela. dobra recenzia
Pridať nový komentár
TOPlist