EN

MOBA hry a ich prekliata komunita …

Ruku na srdce, kto z nás neokúsil kúzlo MOBA hier? Tieto hry sú špecifické všeobecne širokým záujmom vďaka svojej jednoduchosti a dostupnosti. Hry sú však také jednoduché, že sú až extrémne zložité.

Z nejednej slávnej "moby" sa stal doslova e-sport. A prečo aj nie? Tieto hry spĺňajú všetky atribúty športového podujatia. S tým prichádza aj obrovské množstvo contentu, ktoré sa šíri internetom rýchlosťou blesku. Tento fakt ďalej umocňuje zvedavosť a záujem o danú hru. 


Začiatky: Nadšenie z nepoznaného, Ranked hry, ELO Hunting, stagnácia

Na začiatku som sa rozhodol pričuchnúť k MOBA hre s názvom League of Legends. Túto celosvetovo uznávanú a slávnu MOBA hru pozná snáď každý jeden hráč počítačových hier. Keďže bola hra zadarmo, netrebalo nič iné, len stiahnuť a nainštalovať. A tak som sa pustil do svojich prvých hier. 

Na začiatku to ide všetko ako po masle. Nejaké to intro, respektíve tréningové misie, ma previedli imaginárnym svetom, do ktorého LoL zapadá. Grafika sa mi páčila už v tej dobe, a to bolo riadne dávno. Priznávam, že keď sa spätne pozriem na staršie videá, nerozumiem, ako sa mi mohla hra tak páčiť. Po odohraní prvých hier (väčšina proti UI) vo mne nadšenie vôbec neklesalo, práve naopak. A tak som sa rozhodol pokračovať a ďalej rozširovať svoju zbierku summonerov. 

Pokračovanie: Ranked hry, ELO Hunting, stagnácia

V hre som sa snažil neustále zlepšovať. Skutočne ma bavila a hral som ju rád. Začal som hrávať už aj proti skutočným súperom. Vďaka tomu sa mi podarilo dostať sa na level 30, čo mi odomklo takzvané Ranked hry. V týchto hrách nejde o nič tak, ako v normálnych hrách. V týchto hrách ide o ELO. Ide o česť. Ide o Rank. A práve preto každá prehra bolí podstatne viac ako tá, ktorá sa podarí v normálnej hre. 

Keďže sa hra stala serióznejšou, rovnako sa prehĺbili aj emócie voči nej. Neberte to prosím tak, že by som pri prehre plakal alebo podobne. Skôr to vyzeralo tak, že človek má tendenciu k agresívnejšiemu správaniu v prípade prehry, častejšie kritizuje, poukazuje aj na tie najmenšie chybičky, pritom sám nehrá dokonale. Rovnako, ako všetci. 

Keď sa hráč začne v MOBA hre zlepšovať, logicky sa chce posunúť v Ranked lige vyššie. Jediný spôsob, ako to dosiahnuť je hrať, hrať veľa a snažiť sa. Ideálne je mať po svojom boku parťáka v rovnakej lige (bronze, silver, gold, platina, diamond, challenger, …), čím sa náramne zlepší pomer víťazstiev. 

Zo začiatku to ide pomerne jednoducho. Ak sa kvalifikujete do najnižšej ligy, silver je na dosah takmer hneď. Stačí odohrať zopár dobrých hier a ste tam. Ak poznáte MOBA hry a dokážete využívať ich elementárne princípy, nebudete mať problém. Pomerne často sa však môžete na určitom ranku zaseknúť. Najviac nefér je na tom to, že nie vždy to znamená presne to, čo by to malo znamenať, a teda že do daného ranku zapadáte. Niekedy sa jednoducho neviete pohnúť hlavne z nasledujúcich dôvodov:

 • ak nehráte dostatočne často
 • ak nehráte s vlastným tímom 
 • ak chytíte x krát po sebe niekoho, komu je to jedno a prišiel si len zatrolliť
 • ak trollíte vy 
 • ak hráte, akoby ste boli vo vyššej lige, no pritom ste, povedzme, len v silver (tento bod vysvetlím, je to pomerne častá záležitosť, ktorú som osobne zažil. Ak hrávate často custom alebo normal hry s kamarátmi, ktorí sú v lige, povedzme, gold/platina, môže sa veľmi jednoducho stať, že sa ako hráč podstatne zlepšíte, a teda budete rozumieť hre na inej úrovni. V praxi to znamená, že hru budete vedieť hrať správnejšie. Schválne nepíšem lepšie, pretože lepšie môžete hrať maximálne tak zvolenú postavu, a to s vysokou časovou investíciou. Ak teda v podstate hrávate len s ľuďmi z gold/platina + ligy a sám ste, povedzme, silver, veľmi sa vám zmení herný štýl, a to až natoľko, že nebudete schopní vo svojej nízkej lige zahrať v podstate nič. Ak teda nevenujete dostatok času sólo hraniu vo svojej lige, je takmer nemožné dostať sa z ligy vyššie.)
 • ak niekto spustí hru, pretrpí queue a napriek tomu je AFK
 • nekvalitné internetové pripojenie
 • antické PC, ktoré nezvláda rozbehnúť hru aspoň na 60 fps stabilne aj pri tímových bojoch (musíte mať skutočne antické PC, League of Legends šlape aj na skutočne nevýkonných počítačoch dobre)
 • ak sa venujete viac analýze ako samotnému hraniu
 • hate do chatu
 • frustrácia z tímu 
 • nadávanie v chate 
 • ak sa venujete viac hľadaniu chýb iných ako tých svojich

Máme tu teda celkom slušný zoznam vecí, ktoré môžu a v praxi aj ovplyvňujú postup do vyššej ligy. Väčšina z nich sa dá jednoducho eliminovať. Stačí sa nad nimi zamyslieť a hneď je jasné, že každý z nás, MOBA hráčov, niečo z daného zoznamu spĺňa. Ak by tomu tak nebolo, neexistoval by ani praktický dôvod k tomu, aby ste nepostúpili v lige vyššie. 

Ak však na hru nemáte dostatok času, nesledujete momentálnu metu, ignorujete patch notes (zmeny v hre) prichádza pomaly, ale isto, stagnácia. So stagnáciou prichádza hnev, a ten máme ako ľudia tendenciu prenášať na druhých.

Komentáre (14)
Ján Kisty
LoLko som hral od zaciatku, tzv. pre-season... Vtedy ešte existovalo MMR, stálo to ale rovnako za prd ako dnes.. (dnes je ten systém ešte horší). Asi v sezóne 3 alebo 4, som ostal neustále zaseknutý v promo hrách a tak z 70% winning ratio som klesol na 45%... proste som neustále prehrával v 1. neskôr 2. a následne aj.3. divízií Silver promo hry.. vždy som jasne vyhral hry a získal 100 bodov, až do proma, kde som ale dostával mizerných hráčov. Tým pádom mi neustále padalo skryté MMR a a zhoršovalo sa dôležité WR. Výsledkom frustrácie bol rekord v podaní 17. prehratých hier v rade a prepad až do SILVER IV. V ďalšej sezóne sa mi okamžite podarilo dostať do GOLD V, kde bola úroveň hráčov lepšia a bez problémov som sa dostal vyššie.. Následne som ale zistil, to nie je o kvalite ale len o počte hier.. čím viac hier hraješ, tým si vyššie.. A tak hráči, ktorí boli nadomnou (platinum) a mali WR na úrovni 44% či menej... A ja so svojimi 55% som ostal zaseknutý v GOLDe. LoLko som minulý rok, opäť po reset MMR a páde do SILVER II prestal hrať...
hurkov
a o com je vlastne clanok ? o Odvykacke ?! :-D neviem ,-ja ziadne online kraviny nehravam ,Nikdy ma to nechytilo a urcite ani nechyti.. Moba, MMOfps MMO chuj ?mmodfkkgbkshg MMO blbabablabla... kto sa ma v tom vyznat ?? WoWshit a pod.. -nie dakujem -staci poctivy stary singlac a hotovo.
Tonino
Pises staci poctivy stary singlac. Ked sme pri poctivych sarych, tak z mojho pohladu bola najlepsia hra vsetkych cias ufo - enemy unknown
druko
Toto nie je len o MOBA. World of Tanks, Awesomenauts, Supreme Commander a neviem čo ešte, kam chodia hráči, ktorí nemajú ani len snahu niečo urobiť pre team a nezabudnú každému vynadať, že sú blbci. Ešte niečo nebolo spomenuté. Niektorí len čo získaju prvé bebí, opúšťajú hru alebo zostanú nehybný, sabotujú zápas. Preto oceňujem stále viac a viac jednohráčske a kvalitné proti počítaču hry. Správne urobený PC protivník dokáže z inak deprimujúcej hry urobiť výborný zážitok. Len si nastaviť obťiažnosť, vybrať si AI. Spomenutí len okrajovo ako návod na zlepšenie, boli šmolkovia, smurfs. Ten váš návod ako si zlepšiť ten zážitok z hry je presne to, čo tú hru ničí. Ste na čakačke, vyskladáte tímy niekoľkých hráčov a jeden z toho, s priemerným hodnotením prevalcuje všetkých. Takto mi bolo doživotne znechutené AoE II HD. ELO začiatočníka, ale do 5-10 minút získa prevahu, zničí zážitok zvyšným 7 hráčom. Znova a znova. Potom čítate recenzie, ako hra je fajn, ale nemáte šancu, lebo sú tam profíci, ktorí vás hneď na začiatku zlikvidujú. Preto niektoré hry smurfov banujú. Takých, ako vy, "skúste si vytvoriť úplne nový účet a skúsiť hrať o začiatku, budete hrávať proti omnoho slabším nepriateľom = zábava (i keď len pre vás)" Toto je väčšia rakovina ako nadávky v čete, ktorí môžte ignorovať, vypnúť, umlčať konkrétnu osobu. Šmolkovia zabíjajú akúkoľvek hru. Šmolkovia sú rakovina.
Broslowski
Áno súhlasím že smurfovia sú cancer. Ale v prípade LoL, ak si vytvoríš nové konto, ako som to skúsil ja, ani iných nestretneš. Vždy 80% teamu či mojho alebo enemy sú smurfovia. V praxi ti to však moc nepomôže keďže na low lvl nemáš ani masteries ani nič ... každopádne áno súhlasím, smurfovanie je taktiež prvok, ktorý kazí herný zážitok.
hurkov
smolkovia ?! :-D :-Q :--) ,wtf ? aj tak neviem stale o com je rec, online vobec nehravam ..., neviem ,asi mam tolko prace na inych projektoch ,ktore my nieco daju (realne skusenosti) ,mesto toho aby som presedel online hranim... ,ale pre blaznivych aziatov ako stvorene.!
dranko
Ano, nazyvaju sa SMURFS, teda po slovensky smolkovia a podla urovne vyjadrovania a gramatiky by som par hodin slovenskeho jazyka rozhodne odporucil. To by boli skusenosti, ktore naozaj nieco daju.
hurkov
Samozrejme ....Dali by nieco cloveku ,ktory pise o niekom ohladne pravopisu a Sam nepouziva interpunkcne znamienka.. No coz... tomu sa hovori faux pass, ZE ?! ;-)
buko1
MOBA - Multiplayer online battle arena... To len pre noobov v tomto henrom žánre.
m2fizy
Trochu som nepochopil vase myslienkove pochody ? ... akoze MOBA hraju len n00bovia ?
m2fizy
Hovorim o DOTA (nie LOL) 1) Tak podla mna to vobec nieje o tom co pisete ... ano samozrejme ze sa to deje, ale ked mate trochu "pod capicou" a nehrate tu hru "prvy" krat ... potom nevidim problem "vyskladat" si "team priatelov" s ktorymi danu hru budete hravat ... napr. takych 20 dobrych "hracov" priatelov bude dostatocna zakladna, aby ste si mohol "vystavat" team a nehrat s n00bmi. 2) Taktiez su tu moznosti reportingu ! ktore funguju nadmieru dobre ... az som prekvapeny (po uspesnom reporte ... pad do LOW PRIORITY ... a tam hra n00b single draft az kym jeho team nevyhra ... potom sa moze vratit do normal priority). 3) rozne herne styly ... napr. single draft (vyber z troch hero-v, jeden za kazdu "frakciu") alebo all random (kde kazdy dostane random hrdinu) ... taketo herne styly nehraju (nevedia, nechcu, nemaju na to) n00bovia, ale skor "ostrielany hraci", ktory prevladaju variabilitou hero-v. ... takze myslim si ze moznosti je napmieru dost ... staci si len vybrat PS: a uz len doplnim k tym smurfom ... ty su asi vsade ... a hlavne to zacalo po nabehu "plnej DOTY" (v bete sa to nedialo), kedy "deti" (ktore to predtym nehrali) sa potrebovali "chvalit v triede alebo na ihrisku" tak si vytvorili nove acc a zacali hrat od basic aby mali co najlepsi RANK ! Priznam sa ze aj niektory moji znamy (friends contact list) takto postupovali. PS2: a este ma nieco napadlo ... ako autor spominal ze aj ked je hrac aky kolvek "super dobry" ... je mu to na prd pokial to "nehra stale" (nieco ako MMO) ... osobne sa povazujem za viac ako priemerne dobreho hraca ... ale zial "lvl" mi nejde hore a ak tak velmi sporadicky (ale zato mi to skoci hned o 5 lvl vyssie, ked to skoci), kedze hravam 1hru denne (pripadne do 5 za tyzden!) a deti co to nevedia hrat ... maju 2x, 3x take vysoke lvl-y ... len pre to ze za tym sedia neustale a neustale to hraju. ... chavala bohu nikto to nehra na lvl alebo rank ! (teda urcite sa najdu aj taky ... ale takych je minimum ... myslel som tym ... ze ta hraci nevyhodia z "party" ked si nizky lvl alebo mas "doje*any rank" (kedze si hral ranked s random ludmi)).
Broslowski
Problém je, že vo veku 27 rokov (môj vek) je sakra problém nazbierať aj ďalšich 4roch do teamu.. nie to ešte že 20 aktívnych hráčov...takto sa vieme dohodnúť raz do mesiaca nie to na dennej báze. A ak niekto hráva MOBU raz do mesiaca, nemá to absolútne žiaden zmysel, pretože už po týždni mi tak padnú reakcie a pozornosť že som sám noob ako sa patrí :) A stále si myslím že pokiaľ nehráš dostatočne veľa a dostatočne pravidelne môžeš byť IMBA BOOSTED nedostaneš sa nikdy v živote na vyššie ELO. Samozrejem to je už na každom, aké ma ciele... Ja som osobne takmer polovicu herného času strávil v parte s ľudmi ktorý hrajú platinu (3-2)v LoL . A to bol moj problém pretože som nehrával rankedy a keď som ich chcel hrať, s nimi som nemohol (bol som silver) a ak som to začal skúšať solo bol problém v tom, že som hral hru úplne z inej ligy, jednoducho som bol za nooba keď som sa sa neprišiel dať zabiť solo a pod ... Mojou poslednou nájdejou je Overwatch a HOTS - HOTS preto lebo je to rýchla a veľmi jednoduchá moba na pochopenie, Overwatch pretože je tam zatiaľ super komunita.. uvidíme čo bude ďalej ale LoL ani DOTA 2 na veľmi dlhý čas nechcem ani vidieť. skúšal som strašne veľa ale už fakt stačilo..
m2fizy
Vyzera to tak ... ze mas podobnu "kryzu" aku som mal ked som skoncil po cca 4-5 rkoch hrat L2C4. Taktiez som bol zmateny a uz som nieco "podobne" (rozumej online hru, ktora zabija 99% tvojho volneho casu ... a musis ju hrat aspon 2 roky aby to malo aky taky zmysel) hrat nechcel ... ... no nahodou som sa dostal k DOTE (ktoru som povodne dobre dlho ignoroval 4 roky ... mozno viac, kedze som bol "focused" na CS) este v bete, kedy neboli restrikcie na regiony (dali sa zvolit vsetky okrem jedneho, teraz mozes zvolit len 3) a dost casto som hraval na cinskych/korejskych serveroch ... a tak sa mi to zapacilo, ze to vlastne hram doteraz. Postupom casu som narazil na hracov (nie SK/CZ komunitu, ale svetovu), ktory mi ako "hraci resp. spoluhraci" vyhovuju (rozumej niesu to lamy a rozmyslaju hlavou) a dokazem sa nimi (oni som mnou) koordinovat dokonca aj bez komunikacie (cez mic) staci ze chalani su "hraci" a maju za sebou historiu (cs, lol, wow, l2, atd ...) a vedia citat mapu a sledovat coop. Cela MOBA scena nieje o kvalite hracov ... skor o tom ako "kvalitne" sa ty hraci vedie coop-erovat vramci teamu ako celku. DOTA / LOL nieje o jednotlivcoch ale o teame ... to ze jeden z Vas je "ubergod" je uselless ... pokial ako team nemate ziadnu coop-eraciu. PS: som daleko za tvojim "vekom" a nemam problem coop-erovat s hracmi, pripadne porazat o polovicu mladsie deti. Proste ak si hrac a mas nieco za sebou ... tak nieje o com ... dokazes proste rozmyslat a mas aj coop-eraciu ... tak je to v pohode ... nepotrebujes tu reflexi ako na CS (co nieje tiez tak uplne pravda, kedze stale hravam CS:GO (ponovom CS:GO, predtym CS) a stale som vzdy na mapke ako prvy s najviac fragmi) ale skor "chladnu a cistu hlavu". PS2: ja som ale netvrdil ze potrebujes 4roch dalsich do teamu ... naco team ? ides hrat profi ? (not a chance !) ... proste 4ria ludia z priatelov vzdy hraju DOTU (LOL) tak preco ich neinvitnut a hrate spolu ... pripadne posles pozvanky inym ... co zatial nehraju ale pridaju sa s chutou. PS3: a k tomu nehraniu dodam len tolko ... pokial som CS hraval tak ze som si stale menil nick ... bola to muka a rank (resp. eff. a accu) sa mi nevedel pohnut nahor ... ale hned ako som zacal pernamentne pouzivat jeden nick ... tak rank zrazu poskocil o hodnu mieru (na 88per. eff a 26per. accu.).
Menommm
Neviem ako to funguje teraz ale v minulosti hned na zaciatku hry pisalo ako vypnut chat a voice. Takze stacilo hned pri prihlaseni do hry tieto 2 veci vypnut a hrat si svoje.
Pridať nový komentár
TOPlist