Microsoft Windows 7 - Užívateľské rozhranie

V predchádzajúcich článkoch sme si popísali históriu a edície operačného systému Microsoft Windows Seven, detailne sme si opísali inštalačný proces vrátane tipov na inštaláciu, a dnes sa pozrieme na užívateľské rozhranie. Pokiaľ vás zaujímajú zmeny, tipy a triky, tak čítajte ďalej...

Nové používateľské rozhranie Windows Seven predstavuje drastické, ale určite vítané zmeny. Je viac zamerané na používateľa a prácu s oknami, samozrejme obsahuje rozhranie Aero predstavené vo Windows Vista. Pár mojich kamarátov síce vraví že "Sedmička je iba nadstavba Visty", ale toto nie je pravda. Seven je síce založený na Viste, ale jedná sa o úplne nový operačný systém.


Windows Taskbar


Zhora: Windows 95/98/2000 ; Windows XP ; Windows Vista ; Windows Seven


Po prvýkrát predstavený vo Windows 95 ako náhrada za Program Managera. Uchováva bežiace aplikácie a dovoľuje medzi nimi prepínať. Predchádzajúce verzie Taskbaru priniesli súčasti ako Quick Launch (Windows 98), zoskupovanie rovnakých programov (Windows XP), náhľady (Windows Vista). Windows Seven kombinuje všetky tieto inovácie a robí ich dokonca lepšími. Keď po prvý krát nabootujete Windows Seven, všetko sa bude zdať povedomé, až na to, že Taskbar trochu nabral na výške, a namiesto Quick Launchu tu nájdeme "pripevnené" ikony programov na Taskbari.


Pripevnený Internet Explorer a Windows Explorer


Spomínam ikony, Windows Seven totiž prednastavene zobrazuje iba ikony programov bez ich názvu. Microsoft predstavil túto zmenu na základe pravdepodobnosti, že užívatelia identifikujú bežiace programy na základe ich ikony. Komu by toto nastavenie nevyhovovalo, má stále možnosť vrátiť sa ku klasickému nastaveniu - Ikona + Názov.

Windows Seven má štandardne nastavený mód kombinovania jedného typu programov pod jednu ikonu. Takéto správanie spoznáte veľmi jednoducho, ikona má akoby viac "strán".

Ďalšie nastavenie je "Nikdy nekombinuj". Je to vlastne starý dobrý spôsob zobrazovania okien a programov na taskbari - Ikona + názov. Tretie nastavenie je "Kombinuj ak je taskbar plný", čo je vlastne kombinácia oboch predchádzajúcich, to znamená, že kým nie je taskbar plný, platí mód Nikdy nekombinuj, po zaplnení sa prepne do módu kombinuj.

Počas prvých dní používania sedmičky som však narazil na malý problém v oblasti komfortu (ja som totiž zložitý človek, nepomôžem si :-) ). Rád používam iba ikonky aplikácií (čiže bez textu), ale spôsobom akým je robený mód Combine (kombinuj), mi veľmi nevyhovoval. Keď som mal otvorených viac okien, povedzme Windows Explorera, bolo potrebné urobiť vždy jeden klik naviac, aby som sa dostal k tomu správnemu oknu. Znie to ako banalita, ale keď to máte absolvovať niekoľko krát denne, tak vás to začne riadne vytáčať. Uvedomil som si, že súdruhovia v Microsofte zabudli pribaliť aj štvrtý mód chovania taskbaru, a to "Never Combine, hide labels".

Čiže iba rýdzo ikonky (bez textu), ktoré by sa "nezliepali" dokopy (tak ako to vidíte na obrázku hore). Riešenie je pritom editácia registrov. Pokiaľ by ste radi takýto mód, stačí si stiahnuť tento .REG súbor a prepnúť taskbar do módu Never Combine (samozrejme po reštarte Windowsu).

Tu sa však novinky taskbaru nekončia, nájdeme tu aj staré dobré náhľady okien. Microsoft to vzal až tak vážne, že napríklad Internet Explorer vám zobrazí náhľady otvorených tabov, a Windows Explorer zase náhľady otvorených okien.

Malá hádanka pre vás – aká je najlepšia veľkosť pre okno ktorá zaručí že ho správne identifikujete? Zoskupené náhľady okien sú fajn, ale niekedy neobsahujú toľko informácii na úspešné identifikovanie okna, prípadne aplikácie. Áno, fungujú skvele pre obrázky, ale horšie je to s textom a textovými dokumentami. Odpoveď je veľmi jednoduchá – ukázať dané okno na jeho pozícii a v jeho veľkosti. To je koncept technológie zvanej Aero Peek. Aero Peek funguje na základe dočasného prenesenia okna do popredia pri prejdení myšou po náhľade okna. A pokiaľ by ste chceli náhľad na celú plochu, stačí strhnúť myš do pravého dolného rohu obrazovky ;) (prípadne stlačiť kombináciu kláves Win + Space) .

Jump Lists

Windows Seven prináša novinku rozhrania Aero, takzvané Jump Lists. Jedná sa napríklad (v prípade Wordu) o posledné otvorené dokumenty. Internet Explorer nám napríklad ponúkne celú jeho históriu prehliadania, možnosť zapnúť InPrivate Browsing, či otvoriť nový Tab. Momentálne je okolo Jump Listov veľké haló a každý vývojár softvéru sa snaží zahrnúť podporu Jump Listov aj pre svoj softvér.

Pokiaľ používate Jump Listy, možno vás zaujme zmena maximálného počtu položiek v zozname. Windows Seven má prednastavenú hodnotu desať. Zmenou hodnoty Number of recent items to display in Jump Lists (toto nastavenie nájdete vo vlastnostiach taskbaru > Start Menu > Customize) môžeme dosiahnuť maximálne šesťdesiat položiek.

Aby toho nebolo málo, Microsoft zapracoval aj na takzvaných gestách myšou. Ookiaľ potiahnete okno na ľavý alebo pravý okraj plochy, maximalizuje sa na danú polovicu obrazovky. Pokiaľ okno potiahnete nahor, okno sa maximalizuje na celú plochu. Microsoft nazval túto technológiu Aero Snap. Pokiaľ sa vám lepšie pracuje s klávesnicou než s myšou, tak klávesové skratky pre Aero Snap sú Win + šipka (Win + doľava/doprava umiestni okno na ľavú / pravú časť plochy, Win + nahor maximalizuje okno, Win + nadol okno zminimalizuje). Pokiaľ používate viac monitorov, tak pridaním klávesy SHIFT rýchlo presuniete okno na druhý monitor.

Neviem ako vy, ale ja mám niekedy dosť neporiadok v oknách. Microsoft preto do Windows Seven zahrnul funkciu, ktorú trefne nazval Aero Shake. Pokiaľ zatrasiete oknom, ostatné okná sa zminimalizujú a máte opäť čistý výhľad. Keď oknom zatrasiete znova, okná ktoré sa zminimalizovali sa obnovia. Jedná sa o obdobu klávesovej skratky Win+Home (prípadne Win+D).


Progress Bars

Poznáte to, príde k vám kamarát, zaujme ho nejaký obsah na vašom počítači, vloží USB kľuč, začnete kopírovať, okno s kopírovaním následne zminimalizujete, a už len počúvate otázky... "Ešte to nie je?". Nasleduje obnovenie okna kopírovania a pokračujete so slovami "Nie ešte nie". Čo v tomto prípade spravil Microsoft? Predstavil ďalšiu súčasť z kategórie "eye-candy" . Ikonka kopírovania sa pomaly napĺňa - ide o vizuálnu reprezentáciu progress baru. Taktiež sa jedná o súčasť, o ktorú sa bijú vývojári softvéru. Pre Winamp existuje rozšírenie, ktoré značí priebeh prehrávanej skladby, Mozilla prisľúbila podporu či už Jump Listov, ale aj progress baru v podobe načítavania stránok či priebehu downloadu.

Color Hot-Tracks

"Zmysel pre efekt", aj tak sa dá nazvať nové Aero. Microsoft skutočne efektami nešetril. Pokiaľ prejdete po ikone programu myšou, Windows vypočíta aká RGB farba je dominantná, a na základe nej dynamicky vykresľuje svetelný efekt po trati myši. Pokiaľ si myslíte že toto je iba ďalšia "vyčačkanosť", ste na omyle. Na základe tohto javu môžeme napríklad zistiť, či program beží. A na záver komentár od Microsoftu, ktorý dokonale túto súčasť vystihuje:


"We’ve always believed that programs light up the Windows platform and now, we’re returning the favor."


Windows Explorer


Windows Explorer (po slovensky Prieskumník), taktiež prešiel hromadou zmien

Oproti Viste ľavý panel zaberajú knižnice, položky z Tento Počítač (diskové jednotky a prenosné zariadenia) a položky siete.

Microsoft taktiež upustil od farebných elementov či už v hornom paneli, alebo paneli po stranách. Ikonky akcií tu taktiež nenájdeme.

Windows Vista predstavila takzvaný "breadcrumb bar", čiže navigáciu v zložkách iba klikom. Vo Windows Vista však táto súčasť nefungovala podľa predstáv Microsoftu (povedať, že nefungovala korektne by bola nepravda). Pokiaľ bol názov zložky príliš dlhý, zobrazila sa šipka navigácie.

Windows Seven namiesto úplného vyradenia predchádzajúcej zložky zo zoznamu skráti jej názov aby sa na ňu dalo kliknúť.


Start Menu

Koncept menu Štart sa od Visty nejak drasticky nemenil. Namiesto ikony pre vypnutie/hibernovanie tu nájdeme jasnú ikonu s textom akcie. Iná situácia nastáva v prípade hľadania.

Pri hľadaní sa celé menu Štart rozšíri, takže lepšie rozoznáte výsledky hľadania, nedá sa v ňom však skrolovať. Novinkou v oblasti hľadania je aj takzvané Federated Search. Pozostáva zo súčasti zvanej Connector (presnejšie Search Connector). Connector je .osdx súbor, ktorý umožní prehliadanie súborov, ktoré Windows natívne nepodporuje (napríklad Portable Document Format (PDF), či rôzne súbory databáz). Na obrázku vidíte hľadanie v poštových položkách Microsoft Office Outlooku.


V ďalšom článku o Windows Seven si zoberieme na mušku bezpečnosť, sieťovanie a mnoho iného.

Komentáre (14)
skype3x3
Vdaka za skvely navod ako pretvorit w7 k obrazu svojmu :D
Snake
Ahoj, dá sa to vypnúť a následne si vytvoríš shortcut a prehodíš to kam len chceš, návod na shortcut nájdeš tu: http://support.microsoft.com/kb/190355
W0Lf
Chalani , ako nastavim ten taskbar , aby som ho mal ako vo Win XP , teraz to ma nazov - NIKDY NEKOMBINUJ - Ikona+nazov. Dakujem
prepelica
mne je v podstate jedno cely Aero...furt pouzivam klasicky motiv jak ma 95ka :D ale jedna vec ma serie...nemozem si vytvorit zastupcu na taskbare...v XP som to mal napriklad tak ze som ikonu tento pocitac preniesol do pravej casti taskbaru a mal som tam zastupcu "Tento pocitac" iba som klikol na to tlacitko s dvoma sipkami hore :DDD neviem jak sa vola a vyskocilo krasne prehladne rychle okienko v ktorom sa da uplne super orientovat
Snake
W0LF: Pravý Klik na taskbar > Properties > Taskbar Buttons > Never Combine |||| prepelica: dá sa to realizovať pomocou toolbarov :) taktiež pravy klik na taskbar > toolbars > new toolbar, spravis si zlozku so zastupcami a mas to tak ako by si chcel :)
Snake
a ak chces len toolbar z Computer, tak proste vyber computer, vysledok: http://snake.havran.eu.sk/pretaktovanie/tasktool.jpg
prepelica
oooo dikes ;)...konecne ma win7 u mna male bezvyznamne plus :DDD...a coze nemas cestinu ked vsetko pises v anglictine? :)...inac da sa robit nieco aj s ponukou start? to by sa mi tiez siklo klasicke..bez nutnosti klikania..proste tie take vysuviacie okna :)
W0Lf
Dakujem Snake :)
Snake
Nepoužívam ani češtinu a ani slovenčinu. Nemám rád preložený software. Ak myslíš rollout efekt, nie nedá. Nesnaž sa zo Seven spraviť XP :) nejde to
lukasko
dik za info, dufam ze v tom budes aj pokracovat :-) ... nieco "podobne" som nasiel aj tu: http://gizmodo.com/5150298/windows-7-the-complete-guide pre Aj zdatnejsich
lukasko
aaa este sa da inspiracia cerpat z http://hubpages.com/hub/Windows-7-The-Complete-Guide alebo http://rapidshare.com/files/253154690/Windows-7-Pocket-Guide-mintywhite-s.pdf
prepelica
tak dik za vsetko snake...a cudujem sa preco nemas rad prelozeny soft :))..pri filmoch by som to chapal, ale pri softe :DD
adun
ja mam vo viste nastavene styl rozhrania ako ma win2000 teda windows classic.farbicky sa mi nepacia, snat sa to bude dat aj vo win7 ?
scream
Pri tom Jump Listse by som este spomenul ze dany dokument je mozne "pripnut" medzi recent (lave tlacitko na dokument > pin). Mna osobne celkom dozralo tlacitko "show desktop" ktore je na opacnej strane ako som bol zvyknuty. Da sa to nejak prehodit?
Pridať nový komentár
TOPlist