Microsoft SideWinder X4 – atraktívna hráčska novinka


Balenie, Dizajn, Spracovanie

Medzi hlavné prednosti SideWinder X4 patrí technológia „anti-ghosting“, ktorá umožňuje stlačenie až 26 klávesov naraz bez vzniku problémov, ako je to pri iných klávesniciach, ktoré zvládajú naraz zvyčajne tak 3 klávesy. Ďalej ponúka možnosť nastaviť 18 makro kombinácií, celý rad multimediálnych tlačidiel, príjemné podsvietenie a nahrávanie makier priamo v hre. To všetko s trojročnou zárukou výrobcu.

Balenie

X4 sa predáva v celkom veľkej a pevnej škatuli s agresívnym dizajnom. Na prednej strane dominuje čierna a červená farba s bielymi nápismi, ktoré hovoria presne o tom, o čom bol predošlý odsek. Dnu vidieť nie je, ale nákres dobre vystihuje vzhľad klávesnice. Pri pohľade na zadnú stranu sa dostávame k fotke X4-ky a podrobnejšiemu popisu vlastností. Tu panuje strieborná farba.
 

Vonkajší obal je z tenkého tvrdého papiera. Vnútornú časť z tvrdého kartónu treba bokom z vonkajšieho obalu vysunúť. Zaujímavé spracovanie.
 Vnútri prebýva klávesnica s príručkou, CD s ovládačmi a leták s pár užitočnými informáciami. Odporúča najskôr nainštalovať ovládače, a až potom pripojiť klávesnicu a nájdete na ňom aj pár vysvetliviek ohľadom makier. Viac tu toho nie je, ale ani nie je treba. Balenie je veľmi porovnateľné s mojou Razer Lycosa Mirror a určite aj mnohými inými hernými klávesnicami.
 Všetko je zabalené bezpečne a pevne. To sa cení. Klávesnica je v plastovom vrecku a na lesklých častiach (priestory medzi sekciami klávesov) je ochranná fólia. Konektor je prelepený papierom s upozornením, že najskôr máme nainštalovať ovládače.
 Dizajn, spracovanie a ergonómia

Balenie vyzerá síce agresívne, no samotná klávesnica už ani nie. Je celkom elegantná a veľmi robustná. Jediným náznakom agresivity je červené podsvietenie. Kombinácia lesklých a matných plastov je pekná a logá SideWinder a Microsoft sú veľmi ľahko prehliadnuteľné. Nenájdeme žiadne extravagantné prvky, ktoré by prudko bili do očí. Celé je to pekne zladené. Jednoducho fajn. Chýba tu pravý Windows kláves, a tak je medzerník väčší ako som ja zvyknutý, ale neprekáža mi to.
 X4 je veľmi hrubá a ťažká. Aspoň v porovnaní s Razer Lycosa. Považoval by som to však skôr za kladnú vlastnosť. Klávesnica totiž poriadne drží na stole a aj pri prudších manévroch s rukami nehrozia žiadne pohyby. K tomuto prispievajú aj gumené nožičky vpredu. Hrúbka a masívnosť zaručujú vysokú výdrž. Možno je to „údery-ready“. Silne pôsobia aj zadné nožičky na podvihnutie.
 Klávesnica je masívna, no kompaktná. Aj s klávesmi navyše, nie je oveľa väčšia ako bežné klávesnice. Používa sa veľmi dobre. Opierka pre zápästia je možno šikmejšia ako by som si predstavoval a rozhodne výrazne šikmejšia ako na Lycose, ale slúži stále rovnako dobre. Je z matného plastu s vrúbkovaným povrchom a dlaniam sa o potení ani nesníva, čo je úplne úžasné. Lesklý plast na Lycose Mirror má presne opačný efekt. Opierka však nie je odnímateľná, ale aj tak, kto by si ju dával dole, keď je to dobrá vec? Klávesy sú stredného zdvihu. Nie sú vysoké, ale ani tak nízke ako na už veľa krát spomínanej Lycose Mirror. Všetko je to o zvyku a na dobré veci sa zvyká rýchlo. Prsty sa na nich nepotia, ja keď to nie je úplne rovnaký povrch ako na podložke pre zápästia.
 S rozložením klávesov nie je žiaden problém. Je úplne klasické a zasa je to o zvyku. Chvíľu mi trvalo, kým som prestal miesto CTRL stláčať makro kláves 6, ale to by bolo asi tak všetko, na čo som si musel zvykať. Mierne mi prekáža označenie klávesu W dvoma výstupkami (bodkami), ktorý je spolu s každým párnym makro klávesom označený. Tie majú ale našťastie len po jednej bodke. Okrem toho sú štandardne označené F, J, NUM5 a Windows klávesy.

Malé klávesy F1 až F12 nevadia. Pridávajú klávesnici na kompaktnosti. Malý enter má aj moja vlastná klávesnica, takže zasa všetko v poriadku. Multimediálne klávesy sú na Sidewinderi skvelé. Umožňujú bežné funkcie, a to prehrať/pauza a prepnúť na predchádzajúcu a nasledujúcu skladbu. Ďalej je tu regulácia hlasitosti a stlmenie zvuku. Klávesnica reguluje nastavenie systému Windows, nie hlasitosť v prehrávači.Komentáre (13)
miriamka
Túto klávesnicu určite kúpim, za 40 eur je super (USB mi nechýba). Táto klávesnica sa predáva aj sk a čr popiskami: http://www.pcmania.sk/zbozi/microsoft-sidewinder-x4-keyboard-sk/detail.aspx?p=z:171167 Takže no problem. Zlaté ocenenie si určite zaslúži. Škoda len že nemá aj modré podsvietenie.
BurnerTom
V recke mi chyba poriadna velka foto celej klavesky. Recka inak fajn ;-)
Michal Kiradžiev
niektore foto su klikatelne... toto je max http://www.pretaktovanie.sk/obr/klavesnice/sidewinder_x4/swx4_klavesnica_big.jpg :-)
1adad1
Skoda toho jednoriadkoveho enteru
M1ch4l
zvykol by si si, neboj. Gold je pre nu mozno aj malo.
MichalU
No ja som na nej nenasiel nic uzasne, ked tato ma Gold tak potom taka G11ka by mala mat Best keyboard on the planet.
M1ch4l
G11 neponuka nic extra naviac a stoji zhruba 1.5x tolko...a ty si na nej nic uzasne nenasiel a ja som mal na nej ruky...
mugwai
..stručné, výstižné, zrozumiteľné, minirecenzia na veľmi slušnej úrovni.. ..jediné, čo mi chýba, je aspoň subjektívne zhodnotenie hlasitosti písania, keďže môj tichučký Logitech UltraX už pomaly dosluhuje a túto som si vytipoval ako vhodnú náhradu.. ;)
shigi
Nedávno som si zaobstaral Razer Arctosu a keby som bol počkal, tak by som kúpil možno túto!
luski
nie je to "d" v oceneni gold nejake cudne? alebo to tak ma byt?
Michal Kiradžiev
je to "d" cudne :-)) uz to s tym "starym" pc.sk chvilu vydrzte :-))
mcs_dodo
kde zozeniem tuto klavesnicu z velkym enterom? viete, taky klasicky do obrateneho L videl som to na jednej stranke http://www.bit-tech.net/hardware/peripherals/2010/04/18/microsoft-sidewinder-x4-keyboard-review/1 a s malym enterom ju nechcem
mcs_dodo
kontakt: mcs_dodo@azet.sk budem velmi vdacny za link e-shopu kde to zozeniem :)
Pridať nový komentár
TOPlist