Microlab Solo 4C – To najlepšie do 100€?

Výberu správnych reproduktorov sme sa venovali v našich recenziách už niekoľkoráz. Tie dnešné zaujmú na prvý pohľad. Výrazný retro vzhľad neunikne nikomu. Reproduktory vsádzajú na klasický koncept a konštrukciu. Keďže sú Solo 4C reproduktory vhodné na zapojenie k PC či notebooku, počíta sa s osadením integrovaného zosilňovača.


Microlab Solo 4C - Balenie, Špecifikácie

Nie vždy platí, čo je pekné, je aj dobré. Po dizajnovej stránke ma Solo 4C oslovili. O to viac som sa bál ich prednesu, keďže doterajšia skúsenosť vraví, čo je pekné malé a lacné, nemôže byť dobré. Microlab však nepatrí na našom trhu k príliš známym výrobcom, a preto by som nerád generalizoval už od začiatku. Možno prekvapia, pomyslel som si...

Najskôr krátke slovíčko o výrobcovi. Microlab je čínska firma, ktorá sa zaoberá výrobou elektroniky. Funguje od roku 1998 a vznikla združením dvoch firiem American International Microlab a čínskej Shenzhen Microlab Technology. Výrobca sa chváli svojím výskumom, ako aj dobrou cenovou politikou pri zachovaní vysokej kvality svojich produktov vďaka podrobnej výstupnej kontrole.

 

Špecifikácie

Microlab Solo 4C

Zosilňovač

Výstupný výkon zosilňovača: 72Watt RMS

Výkon na kanál : 36Watt RMS na kanál

Harmonické skreslenie : 0,3% (1Watt, 1kHz)

Frekvenčná odozva : 60 – 20 000 Hz

Odstup signál/šum (SNR) : 80dB

Separácia  : 50dB

 

Reproduktor

Výškový menič : 1“

Stredobasový menič : 4“

Materiál  : MDF

Diaľkové ovládanie : súčasťou balenia

 

Interface

Výstup : 2x terminál

Vstup : 2x RCA

AUX : 2x RCA

 

Rozmer

Produkt : 205 x 165 x 265 mm

Kompletné balenie : 810 x 457 x 337 mm

 

Hmotnosť

Netto : 8 kg

Brutto : 9 kg

Kompletné balenie : 28,2 kg

Špecifikácie našepkávajú niečo málo o samotných reproduktoroch. Dvojica reproduktorov v konfigurácii 2.0 sa medzi sebou prepája za pomoci dodávanej dvojlinky, ktorá je nachystaná na osadenie. Dvojlinka je po koncoch narezaná, a tak možno zostavajúcu prebytočnú bužírku jednoducho odstrániť.

Všetka elektronika sa nachádza v pravom reproduktore, na ktorom nájdeme okrem pomerne veľkého chladiča aj kaskádu výstupov. Výkon integrovaného zosilňovača je stanovený na 72Watt RMS pre oba kanály. Uvádzaná hodnota harmonického skreslenia 0,3% patrí v kategórii reproduktorov k tej lepšej.  

Frekvenčná odozva 60 – 20 000 Hz neznačí, že si výrobca pri špecifikáciách vymýšľa, ale uvádza reálne hodnoty. Na trhu nájdeme kopec produktov, ktoré sú osadené x-krát horším meničom, no uvádzajú ukážkovú odozvu 20Hz-20kHz.

Dvojica osadených meničov na reproduktor sa postará o prednes celej šírky frekvenčného pásma (60-20000 Hz). Menší, jedno-palcový, výškový reproduktor osadený tradične vo vrchnej časti reproduktora sa postará o reprodukciu vyšších kmitočtov. O 3 palce väčší elektro-dynamický reproduktor nachádzajúci sa pár centimetrov pod výškovým meničom reprodukuje jak stredy, tak bas, vďaka čomu ho možno označiť za stredo-basový reproduktor.

 

Balenie

Zostava príde zabalená v solídne veľkej škatuli, ktorá obsahuje okrem dvojice reproduktorov aj potrebnú kabeláž, užívateľský manuál, no nezabudlo sa ani na diaľkový ovládač. Ten sa nesie v duchu klasického podlhovastého ovládača podobnému tomu, ktorý používa k svojím zariadeniam Apple. Avšak s pomerne horším spracovaním a len plastovým spracovaním. Čo tam však potom, základné ovládacie prvky nechýbajú, možno dokonca prepínať dva dostupné vstupy, čo využijete pri zapojení reproduktorov k PC a inému zariadeniu súčasne.

Každý reproduktor je samostatne zabalený, výškové meniče sú dodatočne vystužené kartónovým kabinetom, ktorý tvorí fyzickú prekážku medzi ochrannou textíliou a samotným meničom. Ten je skutočne mäkký a možno ho nedopatrením pomerne jednoducho poškodiť stlačením membrány. Toto poškodenie počas prepravy úplne vypadáva vďaka samostatnému zabaleniu a vystuženiu meničov. Oba reproduktory boli osadené do ďalšej kartónovej vložky, ktorá udržuje jednotlivé reproduktory na svojom mieste.

Škatuľa nie je vôbec ľahká, celkové balenie váži 28,2 kg.

 

Komentáre (30)
Nightlight
Vedel by si ich porovnat? Ktore su lepsie? Microlab Solo 4C alebo Behringer MS-16? Dik
Broslowski
Bohužiaľ nie no Behringer sú skôr myslené ako štúdiové reproduktory nie? Počul som ich len chvíľu na lanke a Solo 4C je iná kategória no priame porovnanie nemám. Ak by som sa mal riadiť podla spracovania a špecifikácii Solo 4C sú opäť inde.
Richard_12
Chýbajú mi údaje o veľkosti reproduktorov. Obrázky skresľujú.
Broslowski
Doplnim nejak som na to pozabudol no na webe vyrobcu su uvedene /Pridané vďaka za poznámku
TomKocuR
Reproduktory veľmi zaujímavé, v recke by ma ale ešte potešil nejaký ten pohľad dovnútra (aj keď predpokladám že ak by to bolo možné tak by to tam bolo)
Broslowski
Nebol som dohodnutý s dodávateľom tak som to pre istotu neriešil(rozoberanie - je to od nich 1. produkt tak snáď nabudúce ). No dodám link kde nájdete aj demontované repro hneď ako niečo také nájdem, respektíve ak dostanem povolenie od výrobcu uverejním schému zapojenia :p
miqra
niesu to presne tieto ale myslim ze na predstavu to staci :) http://article.techlabs.by/100_1199.html
miqra
nasiel som aj tieto z recenzie :) http://www.mygarage.ro/teste-si-review-uri/111768-review-microlab-solo-4c.html
TomKocuR
Hm takže tých 72W bude tak akurát hudobný výkon, RMS nebude viac ako 2x20W. Trochu by som sa bál prehrievania toho trafka. Je ale pekné že je použitý MOS FET zosilňovač a že sú tam normálne 12dB výhybky s prispôsobením citlivostí. Škoda že zasa raz len s elektrolytmi.
Broslowski
Panečku stále lepšie ako Genius či iné hovadiny. imo fakt to treba počuť ten výkon je jednoducho skutočne cítiť :) tych 72W je RMS
TomKocuR
z 50W trafka nikdy nedostaneš 72W RMS na výstupe, to je proti fyzike (RMS je trvalý sínusový výstupný výkon). Jedine krátkodobo v špičkách kde sa už ale bavíme o hudobnom výkone (alebo špičkovom). A keď už sme pri geniusoch, doma mám SP-HF1250x, ktoré majú uvádzaný výkon 2x20W RMS a ich trafko má výstup 2x13,5VAC / 2200mA. Samozrejme samotný zosilňovač či výhybka sa nedajú porovnávať, ale predsa... A predsa ani takých 2x20W rozhodne nie je málo.
Broslowski
Hmm si ma nabudil pozreť to trafko to čo píšeš dáva samozrejme zmysel
Broslowski
16V x 2 / 1.6A takto je označené trafko :)
TomKocuR
čo robí zhruba presne 51,2VA. Ten pomer napätia k prúdu sa mi ale zdá zvláštny, napätie by bolo dostatočné aj pre ten výkon čo je deklarovaný, prúd ale už až tak nie, tak mám podozrenie či nezneužívajú toleranciu transformátora voči krátkodobému preťažovaniu.
Broslowski
Neviem môže byť napísal som im uvidíme čo odpíšu. Mal by som na teba nejaké otázky ak by si bol ochotný odpovedať. Napíš mi prosím SS na fóre dik.
avendersor
Ahoj tak na vyššie uvedenom odkaze píšu: (Translator) " Transformátor je o limitu, s 2x16V a 1,6. Tak jsme 52W trvalého výkonu, takže to, co o 72W? Pai je jednoduchý. Jsou 72W vrchol, to je maximální síla, která může být dosaženo, není řízení. Pro 2x16VAC transformátor je schopen, když v zatížení, je odpor obvodu sníží, takže transformátor může být schopen vrchol 16 * 1414 = 22.624VAC. Takže 22.624V * 2 * 1,6 = 72.3968W." takže zosilovač je 2x26W trvalý výkon (52W) a 2x36W krátkodobý špičkový výkon (72W) BTW - 60Hz podľa mna stačí slovne za pomoci toho generátora niečo ako: 56Hz- takmer nič nepočiť 57Hz- počutelné ale slabé 58Hz- počutelné 59Hz- počutelné ale stale to nekope 60Hz- takmer plná hlasitosť 61Hz a vyššie nepozorujem rozdiel v sile hlasitosti takto získam pomerne presnú predstavu o tom, kdeže tie bassy na tej bedničke začínajú v tejto cenovej kategorii viac než dostatočné :) a vďaka za recenziu
TomKocuR
S tým výkonom je to ale trochu inak. Trafko ti síce dodá tých 52W, zosilňovač ale má nejaké tie straty (a to nemalé), čo znamená watty dole. Zosilňovač pracujúci v triede B môže mať účinnosť až 75%, čiže to by si z tých 52W na zdroji vedel získať skoro 40W na výstupe. B ale nie je práve najaudiofilnejšia trieda, AB, ktoré je asi najčastejšie používaným kompromisom má účinnosť o čosi nižšie, čiže aj výkon by bol nižší. V podstate ani najúčinnejšia trieda D (často chybne označovaná ako digitál) by z 52W zdroja nedokázala dodať ani 50W na výstup, takže trvalý výkon v žiadnom prípade nebude viac ako nejakých 45W. Čo sa reprodukcie basov týka, nie som si istý či to má zmysel takto hodnotiť, to ako budú reprodukované závisí od umiestnenia reproduktorov (hlavne ak majú bassreflex vzadu) a od miestnosti v ktorej budú hrať. Inak je u nás dostupná aj zaujímavá alternatíva, Edifier R1900T II, zvukovo sú na tom vraj lepšie ako Microlab 7C, zaostávajú ale výkonom. Majú lepšie dimenzovaný zdroj a fóliak vo výhybke, tá je ale len 6dB (čo nemusí byť na škodu) a v zosilňovači je trápne TDA2050. Škoda len že je u nás Edifier tak blbo dostupný.
Stanley
To ze napise vyrobca 60Hz este neznamena, ze to tie repraciky aj zahraju... 60Hz nezahraju ani moje Magnaty a tie su v inej kategorii!
Broslowski
Mal si doma skúsil si odmeral si? Ak nie tak je tento komentár nepodstatný. Treba už konečne pochopiť že ako recenzent sa musím držať špecifikácií, ak neviem meraním dokázať opak. A to že to nezahrajú nejaké magnaty neznamená vôbec nič :p Aby som len nemlátil slamu, skúsim dačo totálne amatérky odmerať..
Homethread
Podľa zahraničných recenzi a hudobného profesionála ktorý na Heureke vystupuje pod nickom Anonym tieto repraky 60Hz skutocne zahrajú. Škoda len tých elektrolitov :-/ Každopádne kondenzator vie opraviť kazdy aspoň trochu zrucny domáci kutil :-) Skôr by som ale rozmýšľal o investici do Solo6C. Čo som sa zistil rozdiel v cene je malý ale mala by tam byť použitá Premiova elektronika.
Broslowski
Verím že sa podarí zohnať na test aj tie
TONNYCK
Ja mam na iphone BoomButton, tam zadam kolko hz ma hrat mobil a zahra hocico co zapisem... mozes testovat, ci ti zahra tych 60/40/20/hocikolko hz... na android sa urcite tiez najde nieco rovnake...
Broslowski
Tak určite zvolím sofistikovanejšiu metódu ale vďaka za tip
AmOK
Nemas ziadne testovacie CD? Tiez neverim tym 60Hz... Uz aby zahrali 70Hz pri tom priemere by museli mat riadne vytiahnute spodky v zosiku. Myslim upravenu charakteristiku zosika +XdB pod rezonancnou fq tych repracikov. Potom zas stratia tie basy rychlost a presnost, ale pri tej cene je to samozrejme normalka. Je to vzdy o kompromisoch, aj pri reprach za uplne ine palky.. Rozobrate v tej ruskej recke vyzeraju menice dost na urovni. Pisu tam 75dB/-3dB, asi starsi model, bez tych uprav.
Broslowski
Chalani to su dohady... skutočne nič viac, nič proti ale na korektné odmeranie frek. char nestačí stolový reproduktor ASUS v tom sa iste zhodneme....Myslíte si že mi redakcia zaplatí kalibračný MIC? :D
TONNYCK
Co sofistikovanejsieho moze byt od tohto? :-D nene... chapem, ze do recenzie neznie dost vierohodne testovat s mobilu cez dajaky zosik rozsah repraku, ale na rychli test niekde v obchode to moze byt v pohode... a tak isto to app vie aj vysoke frekvencie... +/-15000hz-ov lezie najviac na nervy... :-D
Odar
Jo, iPhone urcite zahra tych 20 Hz :DDDD
TomKocuR
Vzhľadom na kvalitu aká je pre výstupy iPhonov typická si myslím, že s tým nebude mať problém. Samozrejme nie cez zabudovaný reproduktor, ale o tom sa tu predsa nebavíme, že? :)
SurrendeR
ono daco porobi aj bassreflex, ked sa dobre naprojektuje, vie zvyraznit frekvencie, ktore reporoduktor uz tazko vyziari. inak pekna recka, len mi chybaju fotky ako obsah balenia, hlavne mi tam chyba fotka dialkoveho ovladania a jeho funkcie a tak.. docital som sa len ze je slabe dialkove. taktiez neviem ci je tam rezim standby, alebo to musim stale vypinat vzadu. atd..
aa
Dobry den, v pripade, ze by som si tieto reproduktory zakupil, su v baleni vsetky potrebne kable na pripojenie k PC? Dakujem
Pridať nový komentár
TOPlist