Majú regulátory ventilátorov ešte význam? Presvedčíme sa s Gelidom

 
Dnešná recenzia bude trohu netradičná. Na jej konci sa totiž zamyslíme nad významom externých či interných regulátorov otáčok pre ventilátory nakoľko drvivá väčšina dosiek a ventilátorov umožňuje softvérovo cez PWM meniť otáčky ventilátorov. Oplatí sa tak ešte investovať navyše peniaze do hardvérových regulátorov otáčok? Aké výhody a nevýhody prinášajú užívateľovi oproti softvérovému regulovaniu? Pre tieto a ďalšie otázky poslúži regulátor Gelid SpeedTouch 6 do internej 5,25" pozície.


Gelid SpeedTouch 6  - Balenie, špecifikácie

 
Ako na prvú vec sa pozrieme na dnes testovaný kúsok, ktorým je spomínaný regulátor SpeedTouch 6 od spoločnosti Gelid. Ten sa v slovenských e-shopoch predáva od 28€  a ide tak o jeden z tých lacnejších regulátorov do internej 5,25" pozície. Približne 30€ je však suma, ktorá by sa dala investovať napríklad do iného, lepšieho komponentu. Akými výhodami sa nás tak snaží tento regulátor dostať?
 
Regulátor dorazil v pomerne malom, jednoduchom balení. Otvorením sa naskytne pohľad na návod, pod ktorým sa v papierových výliskoch ukrýva regulátor a potrebné príslušenstvo. Regulátor a príslušenstvo našťastie nie je voľne pohodené v krabičke, ale je precízne uložené v antistatických vreckách.
 
    
 
To tvorí 6 teplotných senzorov, 6 káblov na pripojenie ventilátorov, 1 MOLEX napájací kábel, 6 pások na prilepenie čidiel a 4 skrutky na pripevnenie regulátora do 5,25" pozície. Ide možno o drobnosť ale o praktickú nakoľko bez nich by ste museli ešte hľadať skrutky patričných rozmerov. Pochváliť musím výrobcu aj za priloženie 2 teplotných senzorov navyše v prípade, že sa nejaký poškodí.
 
 

Špecifikácie

 
Gelid SpeedTouch 6
Materiál
zliatina hliníka
Úrovne jasu displeja
3
Režimy kontroly
automaticky / manuálny
Rozmery
149x42x70mm (š x v x h)
Farba displeja
modrá
Dĺžká káblov pre ventilátory
600mm
Počet kanálov
6
Konektor pre venitlátory
4pin (podpora 3pin a 4pin ventilátorov)
Formát
interná 5,25"
Rozsah manuálnej kontroly
5 až 12V
Rozsah automatickej kontroly
6,5V (25°C alebo menej) až 12V (50°C alebo viac)
Maximálny výkon na kanál
30W
Napájanie
4pin MOLEX
Rozsah snímaných teplôt
0-100°C
Teplotné snímače
6
Displej
kapacitný
Vstupné napätie
5 & 12V
Cena (november 2014)
od 28€ (zdroj: heureka.sk)

 

Komentáre (5)
passco
Paradna mašinka za super cenu .. Mam teraz lacný šmejd na potenc. a to sú len problémy :( Kazdopadne pri skladaní novej bedne pojdem do toho
DiwaSwina
speedfan urcite, podla teploty reguluje rychlost zvlast cpu + zvlast systemove fany, da sa nastavit krivka, upozornenie na zastavenie, prehriatie, nastavit eventy, vypnutie pc v pripade problemu, rovnako mam nastavenu aj grafiku cez msi afterburner, na jednom mieste sledujem teploty otacky napatia.. panel uplne straca vyznam, neviem si predstavit ze pocas hrania budem hladat panel kdesi pod stolom na skrinke a sledovat teploty, ked toto dokaze samotny softver, a ZADARMO
pishinger
Keď máš to šťastie a speedfan ti funguje. Nie vždy to je tak. Aspoň že si najnovšia verzia rozumie s Asus doskami...
BiGTomEE
V predchádzajúcej zostave som mal jednoduchý regulátor na 6 fanov / 3 potenciometre. Celkom mi to stačilo, keďže som mal tak či onak hlučné vetráky (NZXT LeXa S + dáky hučiaci Primecooler). Teraz už, keď mám pekelne tiché PC (Bitfenix Ronin + 2x 140mm Bitfenix + 4x 120mm Bitfenix zregulované na minimum, Noctua U12P s jedným fanom, Gigabyte GTX 560Ti) mi PC beží 24/7/365 a nepočujem nič, len môj 1.5TB Seagate HDD. Na polici mám aj Bitfenix Recon, len nevidím význam, aby som ho dal PC. Tak či tak, ako v lete, tak aj v zime mám rovnaké otáčky a nikdy nemám vysoké teploty. Takže, pre mňa éra používania regulátorov skončila.
kendy
ja by som len upozornil že tie " trčiace kondenzátory " ktore autor elektrotechnik myslel .. sú Cievky a nie kondenzatory. Ešte na doske je pri nich značka L - indukčnosť.
Pridať nový komentár
TOPlist