Mac Mini - keď klame telom

Predstavte si, že 20 x 20 cm je všetok priestor, ktorý potrebujete pre svoj počítač. A predstavte si, že je to Mac.

 


Kto ten pán Mini je?

 

Štipka histórie

V roku 2001, po nedávnom firemnom prevrate, potom, čo sa staronový riaditeľ Steve Jobs vrátil na svoju pozíciu a prečistil infraštruktáru celej firmy, zrodil sa prístroj, ktorý mal mať desktopovú pozíciu a bol primárne určený pre neprofesionálnych užívatelov. Jeho meno bolo Cube. Pekný, skladný a výkonný prístroj, za premrštenú cenu ale nemohol zaujať veľkú oblasť trhu.

Znovuzrodením Cube, resp. jeho ducha pokračujúceho v novom vývojovom trende life-style digitálnej spoločnosti, to je Mac mini.

Mini bol obratom filozofie. Apple sa mal úplne vzdať kontroly nad perfériami, už nemohol diktovať užívatelovi, ktorý potrebuje ich prístroj, aby si zaobstaral i monitor, klávesnicu, či myš rovnakej značky. Navyše, v období integrácie periférií do jedného spoločného bodu, platforma iMac, bol krok do neznáma. Dnešný Mini žije, predáva sa a je obľúbený masami. Čo z neho robí natoľko neodolatelný prístroj?

 

Balenie

Steve Jobs je bezpochyby dokonalý manažér. Vie svoje produkty predať, mnohokrát aj tým, ktorí ho nepotrebujú. Pre jeho zanietenosť do kontroly produktov bol viacerými IT magazínmi označovaný za fanatického blázna, ktorý je ochotný zahodiť roky výskumu pre jednu nedobre umiestnenú skrutku. Ja ho považujem za vizionára, ktorý počúva.

Podľa jeho slov nemá byť rozbalovanie produktu otravné, či náročné, keď musíte byť zručný s nožíkom, či nožnicami, aby ste si zabostaranú vec vôbec dostali z dobre zataveného obalu a popri tom neprišli o časť svojej končatiny. Rozbalovanie je zoznamovanie sa.

Balenie je možno pre niekoho strohé. Pozeráte sa len na fotografiu prístroja a dohromady má nulovú výpovednú hodnotu. Okrem toho, že držíte v rukách Mac Mini sa nič viac nedozviete. Pre informácie musíte siahnuť dovnútra. Ale ani tu na vás nevybuchnú 200 stranové návody a informácie o trvaní záručnej doby.

Ako je dnes zvykom, je dobré myslieť zeleno a šetriť prírodné zdroje. Preto i balenie je veľkostne upravené tak, aby zbytočne nezaberalo priveľa miesta pri uskladnovaní a premiestnovaní. Dovedna zaberá 3,5 litra priestoru (20 x 20,5 x 8,3 cm), oproti predchádzajucej generacií je menšie o viac ako 30%.

Po otvorení, teda, vysunutí krabice z vrchného dielu, sa ukáže pán Mini v celej svojej malosti. Prichádza fáza zoznamovania sa. Chcete svoj Mini pripojiť k sieti... Ale ako, keď žiadnu kabeláž nevidieť? Tá je ukrytá pod prístrojom, ktorý musíte vytiahnuť. Na jednej z vrchných hrán sa nachádza uško, pomocou ktorého prístroj jednoducho oslobodíte. Ste nútený ho držať v rukách, obzrieť si ho, až potom ho pripojiť. V balení nájdete aj potrebnú dokumentáciu, dve DVD média, kedy jedno je obrazom operačného systému OS X verzie 10.6, s familárnym označením Snow Leopard a druhé je balíkom multimediálnych aplikácií pre túto platformu, iLife vo verzií 2011.

Mnohí začínajúci používatelia OS X platformy si zaľúbia informačný materiál Everything Mac, ktorý je jednoduchým návodom, tvoreným krokmi, ako pripojiť tento prístroj do siete, k monitoru a perifériam. Taktiež jednoduchou cestou ukazuje, ako začať s Mac Mini pracovať, prípadne vysvetľuje ďalšie kroky, ktoré je potrebné vykonať, ak prístroj, ktorý ste si zadovážili nefunguje tak, ako by mal, resp. nefunguje vôbec. Všetky z odkazov pre ďalšie získanie informácií sú ale určené pre svetový trh a pri každej poruche, ktorá sa vyskytne, si beztak budete musieť ísť po informácie na miesto predaja. Je pravdou, že sme primalý trh pre túto platformu, no aj napriek už uskutočneným krokom spoločnosti formou dodatočnej lokalizácie systému do sloveského jazyka, by podpora produktov mohla byt na lepšej úrovni.

Novinkou v balení je adaptér HDMI do DVI. Apple už niekoľko rokov používa zabehnutý štandard Mini Display Port-u (MDP) pre zobrazovacie zariadenia, no nie veľa výrobcov monitorov túto formu prepojenia aj aplikuje. Preto je redukcia schodnejšou cestou pre viacerých kupujúcich.

Adaptér pre zapojenie do elektrickej siete už v tejto verzií prístroja neobsahuje externý zdroj, ten je umiestnený v prístroji.

 

Komentáre (9)
iwhy
Naozaj skvelé video z rozbaľovania!
Gudas
Palec hore!
bledos
Preco je medzi plusmi aj OS X a iLife...?? Ja by som to dal skor medzi minusy...
luki.no
Z akeho dovodu by si dal OS X ako minus? Trochu tento nazor objasni.
Broslowski
Ved mac je o os x :-) OS sity na mieru je super nie? :-)
Wizik
Pekná recenzia ;) Keby som nebol študent čo nemá peniaze, tak jeden taký mini by som bral :-)
Sagittarius
Dakujem redakcii, ze tu vidim aj ine pocitace, nie len tie, ktore bezia primarne na Windowse. OS X a iLife je plus, ak mas s nimi skusenosti nemozes so mnou nesuhlasit.
miketyson986
Veľké Video vedľa zdá pekné produkt používať. pass4sure Mike
miketyson986
Veľké Video vedľa zdá pekné produkt používať. pass4sure Mike
Pridať nový komentár
TOPlist