Logitech Wireless Iluminated K800 – po tme a bez kábla

Po nedávnej recenzii hernej G110 si dnes predstavíme modernejšieho súrodenca trháku spred roka – Wireless Illuminated K800.

Recenzovaná klávesnica je mladšou sestrou svojho času na Slovensku ťažko dostupnej Illuminated keyboard, ktorá bola veľmi žiadaná vďaka pomeru svojej ceny ku kvalite vyhotovenia a v neposlednom rade výnimočnému dizajnu.


Balenie, Špecifikácie, Dizajn

Zeleno-čierna farba uprostred ktorej je model Illuminted okorenený marketingovo najvhodnejšími sloganmi v troch jazykoch – tak vyzerá predná strana.

Vzadu výnimočne nájdeme bližší popis aj v nám zrozumiteľnom jazyku, češtine. Ako top vlastnosti sú uvádzané:

- Ľahké písanie aj v tme
- Perfektné zadávanie textu
- Rýchle a flexibilné zadávanie textu
- Elegantní dizajn a výrazný štýl
- Prijímač Logitech Unifying
- Pokročilá bezdrôtová technológia 2,4 GHz

Logitech je známy tým, že si nedáva pozor na dizajn a „wow“ efekt balenia, pri Illuminated nečakane zvolil čiernu farbu pre vnútornú škatuľu, a tak aspoň nemáte pocit, že ste kúpili niečo z výpredaja.

Po otvorení na nás pozerá rovno klávesnica v ochrannom obale, pod ktorou sa nachádza USB prijímač, škatuľa s manuálom a dokumentáciou a microUSB kábel a USB predlžovačka.

 
 
 

Súčasťou dokumentácie sú informácie Getting Started vo viacerých jazykoch a propagačné materiály Logitech. Inštalačné CD by ste hľadali márne, napokon načo aj.

Pribalená USB kabeláž je nevyhnutná k nabitiu klávesnice, pre lenivejších je tu aj predlžovačka. Môžete si všimnúť, že Mini USB konektor má netradičný tvar a dizajn.

Namerané technické hodnoty:

  • Rozmery: 450x198x 4(26)mm
  • Hmotnosť: 930 gramov (nameraná hodnota)

 

Dizajn

Celá Illuminated je vyrobená z čierneho plastu, ktorý po okraji dopĺňa priesvitná línia. Spodný, vyčnievajúci okraj je biely – čo z profilu vyzerá veľmi dobre. Celkovo je dizajn klávesnice veľmi podarený, uberajúci sa smerom jednoduchosti a jasných, priamočiarych línií. Klávesnicu „nezdobia“ zbytočné rušivé prvky, všetko je tam kde má byť a nič navyše. Azda chýbajú len indikačné diódy oznamujúce aktivitu Num/Scroll Lock. Naopak, dobre vyriešená je len Caps Lock dióda. Tú obsahuje samotná klávesa, a má bežnú zelenú farbu ktorá silno kontrastuje s inak bielym podsvietením, a tak vždy viete ako ste na tom. Na indikáciu ostatných dvoch „lockov“ jednoducho zabudnite. Áno, z dizajnového hľadiska sa to jednoducho nehodilo, no vynechať tak podstatnú vec, to sa proste nerobí.

Mimo centrálnej klávesovej časti nájdeme ešte dva prvky, umiestnené nad NumLockom. Prvým je indikátor stavu batérie. Ten má tri stupne, je podsvietený na zeleno a rozsvieti sa vždy, keď sa klávesnica prebudí zo spiaceho režimu. Následne zhasne, až pokým sa podsvietenie znovu nevypne a následne nezapne. Dá sa zobraziť aj pomocou klávesovej skratky Fn+F7. Pri nabíjaní pomocou USB kábla preblikávajú všetky 3 polohy.

 

Vedľa neho nájdeme dvojpolohové tlačidlo pre zapnutie resp. vypnutie klávesnice. Nie je podsvietené, len sfarbenie priestoru pod ním ukazuje na jeho aktuálnu polohu (červená – Off, zelená - On). Čierny plast ešte pod klávesnicou dopĺňa logo Logitech.

Toľko k dizajnovým prvkom. Nesmieme zabudnúť spomenúť miniatúrny Nano receiver, ktorý poznáme už z mnohých starších výrobkov Logitech. Veľkosťou je totožný, no tento sa navyše pýši funkciou „Unifying“ (viac sa dočítate ďalej v recenzii). Stretnete sa s ním pravdepodobne len raz, a to keď ho budete pripájať do počítača či notebooku. Škoda, že inžinieri nemysleli aj tých, čo budú klávesnicu často prenášať, a nevytvorili napr. zo spodnej strany odkladací priestor pre tento receiver. Keď sa vojde do skutočne kompaktnej myši V450, prečo nie do klávesnice?

 

Komentáre (16)
matelkoxxl
pekna recenzia,ale kedze je to podsvietena klavesnica,ocakaval som aj nejake foto v tme ako to svieti...
Miroslav Jurčík
tiez som ocakaval aspon jednu fotku, ako to svieti v tme
MBG
Podľa požiadaviek, pridáme fotku v tme ;-). btw, fotky keď je klávesnica podsvietená, v recenzii sú.
JurajR
k tým mínusom: - Chýba úložný priestor pre receiver Ak by sa jednalo o mobilnú myš, tak to je podľa mňa dôležité ale pri klávesnici? Načo? Osobne v tom nevidím zmysel. - Nulová Podpora starších zariadení Unifying receiverom Toto vo mne evokuje trochu akoby bola klávesnica nekompatibilná so starším hardvérom. Ona teda beží na všetkom, čo má USB, a receiver samozrejme nepodporuje párovanie pre staré zariadenia, čo je logické. Unifying je na trhu už dva a pol roka, čo je dostatočný čas. Ak chce niekto, aby spätne podporoval nový nano receiver tri roky starý hardvér, tak... Mimochodom aj dnes Logitech predáva mnoho periférií s nano receiverom, ktorý nepodporuje unifying (napr. farebné myši M305 z fantasy kolekcie). Zákazník má na výber medzi základným modelom s jedným senzorom, alebo o kúsok drahším modelom (napr. myš M505), ktorý podporuje unifying. Je to mínus? Súhlasím, že klávesnica je drahšia, ale zas je to technologicky vyspelejší kúsok. Podľa info čo som našiel bude CZ lokalizácia, no SK sa nechystá, čo je samozrejme veľká škoda. Sme malý trh na to, aby sa robila plná podpora na každý hardvér. žiaľ je to fakt, ktorý nás znevýhodňuje pred veľkými...
MBG
Ďakujeme za plodný komentár :). 1. Ak je niečo bezdrôtové, predpokladá sa, že to bude prenášané. Ak to bude prenášané, tak aj s receiverom. Ak je Logitech schopný to integrovať do malej myši, prečo by to nemohlo byť v klávesnici ? Drobnosť, ale chýba. 2. Áno, chcem aby Unifying receiver podporoval staršie zariadenia. Mám ich (a kopa ľudí ich má), a keď má byť určený na to aby ich spájal, tak nech spája aj tie staršie. Technologicky to problém byť nemôže, skôr ide o "podporu budúceho predaja" novších zariadení.
gered
Vďaka za odpoved a pridavam moju reakciu ;-) 1. Toto nie je typ mobilnej klavesnica pre notebook alebo iPad. Pokiaľ viem, tak v ponuke sú aj mobilné riešenia. Toto je klasické desktop príslušenstvo už aj s ohľadom na spotrebu pri podsvietení (výdrž je síce super no ku notebooku by som chcel asi 10x viac). U myší je pri baterkách priestor na senzor ale pri takto veľkej klávesnici mi to príde fakt nepodstatné lebo to nepovažujem za príslušenstvo ktoré by malo opustiť domov. A rozmer senzoru umožňuje ponechať ho v notebooku nastálo takže ani pri prenášaní nie je potreba ho vyberať a odkladať. 2. Tá podpora bude asi komplikovanejšia keďže ide o komunikáciu pre 8 zariadení naraz na jednom senzore. Pokiaľ moje technické znalosti siahajú tak to nebude o implementácii lusknutím prstov, takže nemyslím že ide o nejaký biznis plán. Zariadenia s unifying sú o kus drahšie a istev tom bude o kus viac. Ale recenzia sa mi osobne celkom páčila a teším sa na ďalšie takéto hračky (napríklad klávesnicu so solárnym napájaním). Redakcii držím palce ;-)
Timmy2k
zdravím, na recenziu som čakal, nakoľko uvažujem o novej kláveske. Dizajn i funkčnosť je perfektná, chýba mi však podpora multimediálneho ovládania. trošku ju v tomto smere obohatiť by nebolo na škodu. a čo znamená, že klávesnica nemá slovenskú lokalizáciu? Nezvládne prepisovať, keď je v PC prednastavený slovenský jazyk?
Michal Kiradžiev
zrejme nema SK popisky na tlacidlach...
Timmy2k
tie by mi nechýbali, keďže mám prstoklad.... ak je to len v tom, tak to by nebolo pre mňa prekážkou
Timmy2k
tie by mi nechýbali, keďže mám prstoklad.... ak je to len v tom, tak to by nebolo pre mňa prekážkou
gered
Áno, sú to len popisky. Aký jazyk sa na klávesnici používa je vec nastavenia Windows, resp. operačného systému ako takého. Keď si zapnem CZ, tak budú CZ písmenká ako ř, ě, ů, no a keď dám SK tak budú ď ť ň ľ Mne osobne trochu popisky chýbajú (mám Microsoft klávesnicu Wireless Entertainment Keyboard 8000, no už cítiť, že dosluhuje). Je to vec zvyku. Za tých 5 rokov, či koľko ju mám som sa naučil písať bez popiskov, hoci stále pozerám na klávesnicu keď píšem.
qmox
no u takto velkej a tazkej klavesnice by som cakal samostatne multimedialne tlacitka aspon na ovladanie zvuku kvoli ovladaniu jednnou rukou . Zaroven rovnako maei tlacitka F1-F12 mi prijdu ako trochu neprakticke .
gered
ale veď tam sú! Pozri si predposledný obrázok dole. Nad NUM LOCK je rad 4 tlačidiel - tri pre volume (mute, -/+) a jeden je kalkulačka. Funkčné klávesy F1-12 používam už asi len pri práci v Total commanderi. Kde inde? Moja klávesnica ich má riešené ako dotykové tlačidlá a ešte debilne rozdelené (F1-F4 F5-F10 a F11-12). Zvykol som si...
Timmy2k
a čo to máš za klávesnicu? osobne by som uvítal aj stop/play, event. vypínanie/zobúdzanie/sleep
Michal Kiradžiev
MS Entertainment Desktop 8000, vid vyssie
gered
presne túto: http://www.activewin.com/reviews/hardware/mice/wed8000/desktop4.jpg Ale už má doslúžené... čoskoro ju asi vymením za nejaký Logitech :-) Celkom sa mi pozdáva K350 (taký zvlnená s unifying receiverom). K tomu asi M505 alebo M705 myšku. Zvažoval som aj Performance MX, no príde mi trochu veľká a G700 pre mňa zbytočná, keďže sa nehrávam hry na PC (mám PS3 a X360).
Pridať nový komentár
TOPlist