Logitech K380 Multi-Device Bluetooth Keyboard - mobilita nadovšetko

Po dlhšej dobe si opäť predstavíme niektoré zaujímavé produkty od spoločnosti Logitech.

Ako prvé začneme s bezdrôtovou Bluetooth klávesnicou určenou nielen pre platformu PC či Mac ale aj Chrome OS, Android a iOS. Logitech garantuje podporu s Mac OS 10.10 a vyšším, Androidom 3.2. a vyšším a nakoniec iOS 5.0+. Klávesnicu som testoval s Androidom 4.3, iOS 9.0 ako aj operačným systémom Windows 10. Ešte si povieme niečo k technickým špecifikáciám. Klávesnica využíva nie príliš vhodný Bluetooth 3.0, čo je veľká škoda. Bluetooth 4.1 by bol vhodnejší, pretože je optimalizovaný práve na spotrebu. Dosah klávesnice limituje, ako ináč, štandard Bluetooth, teda asi do 10 metrov. To ale nepovažujem za žiaden problém. Výrobca sľubuje výdrž batérie až 2 roky, pričom je klávesnica napájaná dvomi tužkovými batériami. Z vlastných skúseností môžem povedať, že skôr vytečú batérie než dôjde k ich úplnému vybitiu. 

Naneštaštie mi pred pád dňami z ničoho nič vypovedal disk, tak sa bohužiaľ žiadne fotky nezachovali. Z neznamých dôvodov zmizla aj záloha. Tentokrát si musíme vystačiť s PR fotkami. 

Na klávesnici nájdeme jednoduché tlačidlo zapnutia a vypnutia. To vám ešte dokáže predĺžiť životnosť batérie aj v dobe, keď klávesnicu nepoužívate.

Rozmery klávesnice sú 12,4×27,9×0,6 centimetra. Hmotnosť atakuje takmer pol kilogramu, presnejšie 423 gramov. V minulosti som testoval aj Logitech K480 a musím povedať, že je to slušný posun vpred, starší brat vážil 820 gramov. No na mobilnú klávesnicu sa mi to zdá stále veľa, a nebolo by zlé keby zhodila ešte pár gramov. Rozdiel medzi K480 a K380 spočíva v tom, že novší brat neobsahuje držiak na tablet a má aj nižšiu cenovku.

používanie v Androide

Spracovaniu ani tentokrát nie je čo vytknúť. Preto sa zbytočne rozpisovať nebudem. Osobne mi zdvih kláves vyhovoval u K480 a ani tu sa nič nezmenilo, práve naopak zdá sa mi, že zdvih je o niečo nižší. Tvrdosť kláves je podobná tým v notebooku, no mohla by byť aj aj jemnejšia. V tomto smere sa prakticky nič nezmenilo. Layout je typický pre tento druh kláves, možno to bude znieť divne ale oproti bežným klávesniciam je atypický. Oceňujem ale osamostatnené smerové šípky, väčší shift ako aj enter. Tlačidlá klávesnice ladia v rovnakom duchu ako samotná klávesnica, výnimku tvoria akurát tlačidlá pre ovládanie Bluetooth. Výhodou je to, že si viete naprogramovať 3 rôzne zariadenia a následne medzi nimi veľmi rýchlo prepínať. Ladenie je okamžité.

Novinkou je podpora funkčných kláves v jednotlivých operačných systémoch. V operačnom systéme Windows viete používať tlačidlo pre multitasking či kontextové menu. V iOS funguje opäť multitasking či home button. V tomto smere neuniká ani Android, osobne som tlačidlo pre multitasking využíval v podstate neustále. Okrem toho funguje aj tlačidlo späť (pomocou back/space).

Pripomínam, že Logitech nedodáva Bluetooth prijímač. Ak hľadáte univerzálnu klávesnicu pre vaše zariadenia, Logitech ponúka zaujímavú voľbu. Cena sa v súčasnosti pohybuje okolo 36€ a tak model K380 určite stojí za zváženie. Klávesnici by som akurát vytkol chýbajúcu numerickú časť, tá by sa však odzrkadlila aj v hmotnosti zariadenia. Veľkou výhodou je aj slušná kompatibilita s PC. Ak však hľadáte klávesnicu s touchpadom, za podobné peniaze sa dá ešte zohnať model K400 s unifying prijímačom. Na záver ešte spomeniem, že Logitech predáva aj klávesnicu aj s lokalizovaným layoutom. Čo sa farebného prevedenia týka, máte na výber z modrého alebo šedého prevedenia.

Logitech K380

Plusy

Mínusy

Spracovanie


Kompatibilita


Možnosť naprogramovať trojicu zariadení

Výdrž batérií

Cena

Balenie neobsahuje bluetooth prijímač

Pridať nový komentár
TOPlist