Liteon MUII 240GB - štvorkanálový radič Phison S10C po prvýkrát v teste

Vďaka SATA 6Gb/s sérii SSD Liteon MU II je možné ľahko nahradiť tradičný disk počítača a zabudnúť na dlhé spúšťanie systému a načítavanie programov.


Liteon MU II

Na prvý pohľad sa môže zdať, že sa s SSD Liteon stretávame na pc.sk po prvýkrát. Na to, aby sme si ukázali, že tomu nie je úplne tak, musíme nahliadnuť do značne komplikovanej histórie Lite-On IT Corporation, ktorá sa začala písať roku 1999 oddelením od materskej spoločnosti Lite-On Technology. Táto už samostatná spoločnosť sa vďaka neustálemu zvyšovaniu množstva vyprodukovaných optických mechaník stala v roku 2002 druhým najväčším výrobcom na svete. V ďalšom roku začala výroba DVD-RW mechaník, neustále sa navyšoval počet vyprodukovaných jednotiek a v roku 2006 bola od BENQ prevzatá ODD divízia. Pre nás však začne byť zaujímavý až nasledujúci rok, kedy spoločnosti Philips a Lite-On Digital Solutions Corporation založili spoločný podnik PLDS, ktorého pobočka získala v roku 2010 globálne distribučné a operačné práva na výrobky Plextor a následne vyvinula najrýchlejší SATA Revision 3.0 6Gb/s SSD na trhu. V nasledujúcich rokoch boli uvedené SSD technológie True Speed, True Protect a PlexTurbo a v roku 2014 sa Lite-On IT včlenila do materskej Lite-On Technology, čím sa nám celý kruh uzavrel. Následne bola spol. Lite-On označená za najrýchlejšie rastúceho výrobcu PC SSD vďaka viac ako 60% nárastu príjmov z celosvetových dodávok SSD pre PC.

Rovnako ako je komplikovaná a neprehľadná história výrobcu sa odrazilo aj na jeho ponuke SSD, ktorá je rozdelená do kategórií Enterprise, Client a Consumer. Sú to práve klientské SSD predávané pod značkou Plextor, s ktorými sme a mali možnosť v minulosti stretnúť. Išlo napr. o Liteon M3S / Plextor M3, Liteon M6S / Plextor M5 Pro, Liteon M9S / Plextor M6 PRO, Liteon L9S / Plextor M6S a v neposlednom rade Liteon CV1, z ktorého vychádzal Plextor M6V. Jedná sa teda o obdobný biznis model ako u konkurenčnej spoločnosti Micron, ktorá pod svojou značkou Crucial často krát predáva disky síce vybavené rovnakým HW ako Micron, no s rozdielne vyladeným firmvérom, inou poskytovanou zárukou, podporou a pribaľovaným príslušenstvom, ktoré sú predávané cez separátne kanály odlišným zákazníkom.

Keďže Liteon chce aj naďalej profilovať značku Plextor ako prémiovú a teda sa zameriavať na high-end spotrebiteľov akými sú hráči a taktovači, disky určené systémovým integrátorom alebo menej náročným používateľom sú predávané pod značkou Liteon. Zrejme takto nejako vznikla klientská kategória SSD s diskami Zeta, ktoré sú vybavené radičom Silicon Motion SM2246EN v kombinácii s SK hynix 16 nm MLC NAND flash a SSD série MU, ktoré sú kombináciou radiča Phison PS3109 a Micron MLC NAND flash.

Tie dopĺňa nedávno predstavená séria SSD MU II s najlepším pomerom ceny a výkonu, vysokou energetickou účinnosťou a spoľahlivosťou. Na 2,5" 7mm SATA 6Gb/s dostupné v kapacitách 240GB a 480GB je poskytovaná plná trojročná záruka. Čo je však tento SSD zač, aký HW sa v ňom ukrýva a aký je jeho výkon preveríme v recenzii 240GB modelu.

Pridať nový komentár
TOPlist