EN

Koss KE29 - recenzia

Dnes vám predstavím produkt od firmy KOSS na ktorý som sa veľmi tešil. Ide o slúchadlá “štupľového” typu predurčené na nerušené počúvanie pri pohybe. Firma KOSS ich radí medzi slúchadlá, ktoré sú zamerané hlavne na basový prednes.Technické parametre:
Frekvenčný rozsah: 15 - 20 000 Hz
Citlivosť: 100 dB SPL
Impedancia:16 Ohm
Kábel: Dĺžka:1,2 m
Konektor: 3,5 mm stereo jack


Konštrukcia:
Slúchadlá sú klasickej, už dlho zaužívanej “štupľovej” konštrukcie. Z každého slúchadla vedie samostatný kábel. Uchytenie káblov považujem za precízne spracované. Pri pripojení kábla k slúchadlám sú použité akési “krycie” bužírky ktoré majú zvýšiť odolnosť kábla, znižujú jeho  mechanické namáhanie a bránia jeho zlomeniu. Myslím si, že výrobca volil dobre, keď bužírky natiahol o trochu viac ako je zvykom pri takomto druhu slúchadiel. Ušiam neprekážajú, netlačia ich, nevadia.
„Slúchadlá sú klasickej, už dlho zaužívanej “štupľovej” konštrukcie…“


„Pri pripojení kábla k slúchadlám sú použité “krycie” bužírky...“


„Porovnanie veľkosti slúchadla s jack konektorom“


„Slúchadlá sú ukončené klasickým pozláteným rovným 3,5mm jack konektorom“


„Vnútro ozvučnice zakrývajú záslepky.“


Každé zo slúchadiel má tvar mierne zdeformovanej hrušky. Na slúchadlá sa nasadzujú silikónové nadstavce. Vtedy presne sadnú do uší a úplne odizolujú priestor v ušiach od okolitého prostredia.


„Každé zo slúchadiel má tvar mierne zdeformovanej hrušky…“


„Čelný pohľad na slúchadlo“


Pár centimetrov od ľavého slúchadla sa nachádza posuvný regulátor hlasitosti. Ešte som takýto regulátor na slúchadlách ešte nevidel, no tento nápad musím pochváliť. Veľmi rýchlo a presne sa ním dá znížiť, či naopak zvýšiť hlasitosť na požadovanú úroveň bez toho, aby človek musel napríklad pri behu alebo v pohybe vyťahovať z vrecka zdroj zvuku (mp3 prehrávač, mobilný telefón,rádio, ...). Vytkol by som ale to, že hlasitosť sa dá nastavovať iba v určitom rozmedzí. Regulátor neumožňuje stiahnuť zvuk až na nulu.


„Pár centimetrov od ľavého slúchadla sa nachádza posuvný regulátor hlasitosti“


„Regulátor hlasitosti má približnú veľkosť slúchadla“


Kabeláž
Ako býva zvykom, od dištančného pásiku vedie do ľavého meniča krátky kábel a do pravého kábel podstatne dlhší. Je to z toho dôvodu aby kábel k pravému meniču nezavadzal ale nebol ani príliš krátky, a tiež aby slúchadlo pri otáčaní hlavy nevypadávalo. Kábel sa jednoducho natiahne po zavedení ľavého slúchadlá poza hlavu. Oproti koncepcii, kde mali káble rovnakú dĺžku je to veľký pokrok. Slúchadlá sú ukončené klasickým pozláteným rovným 3,5mm jack konektorom.


„...od dištančného pásiku vedie do ľavého meniča krátky kábel, do pravého kábel podstatne dlhší“


Dizajn
Dizajn je takpovediac obyčajný, nenájdete na ňom žiadne extra výstrednosti. Na konci každého zo slúchadiel sa nachádza akási strieborná vložka. Na čo však slúži - neviem. Na vrchnej časti slúchadla je majestátnym písmom vyrazený nápis a zároveň aj logo firmy KOSS. Na mňa pôsobia dojmom klasických “štupľových” slúchadiel. Pri tejto konštrukcii sa toho veľa vymyslieť nedá.


„Na konci každého zo slúchadiel sa nachádza akási strieborná vložka…“


„Dizajn je takpovediac obyčajný, nenájdete na ňom žiadne extra výstrednosti….“


Zvuk a izolácia okolitého hluku
Konečne sa dostávame k sekcii pre slúchadlá nosnej a najdôležitejšej.
Slúchadlá som testoval prevažne doma, no vytiahol som ich aj von do terénu. Dokonca som sa kvôli nim aj šiel trošku v tomto zimnom období zapotiť.
V teréne som ich testoval na mojom MP3 prehrávači Sony Walkman NW-E010 4gb, v pohodlí a teple domova na notebooku Hp 2230s s integrovanou zvukovou kartou SoundMax a na HTPC s integrovanou Realtek zvukovou kartou.
Ako hudobný prehrávač som použil Foobar najskôr so zámerom nepoužiť ekvalizér, no neskôr som bol k  tomu prinútený. Audio súbory boli vo formátoch MP3 a to 128-320 kbps. Na notebooku a HTPC som počúval väčšinou nahrávky vo formáte FLAC.


Žánre s popisom zvuku:
Metal/Rock/gitarová muzička ( ACDC,SOAD,Rammstein):
Tu som bol mierne sklamaný. Ako výrobca uvádza ide o prebasované slúchadlá, no sú prebasované natoľko, že počúvať na nich hudbu založenú hlavne na gitare nie je až taká správna voľba. Vždy v popredí počuť bicie a tie prekrývajú zvyšok zvukového pásma. Všetko ostatné je akosi zakryté. Hlasový prednes však nie je na tom až tak zle. Popísal by som to asi takto:

Ste na koncerte rockovej kapely - všetci sú na pódiu, diváci čakajú kedy to kapela rozbehne. Príde zlý ujo a všetkých gitaristov a ostatných členov kapely okrem bubeníka a speváka schová pod veľkú chlpatú deku. Navyše bubeníka postaví na čelo pódia a speváka niekde do pozadia.

Takýto prednes je však napriek všetkému prinajmenšom zaujímavý a niektorým sa to môže dokonca aj páčiť. Pri stiahnutí basového pásma ekvalizérom, hrajú slúchadlá vcelku obstojne.

Dnb (High Contrast, N.O.H.A, Pendulum)
Drum and Bass - kategória sama o sebe. O kvalite rozhoduje hlavne údernosť a presnosť basov, no slúchadlá musia byť dostatočne rýchle na to aby sa hudba pri rýchlych momentoch nezlievala.
Slúchadlá tento žáner zvládajú dobre, no pre mňa asi až príliš dobre. Niekedy mi to pripadalo, že mi chcú vtlačiť bubienky niekde do stredu hlavy. Basy sú veľmi silné a dunivé ale prídu mi byť presné a plastické. Počúvať sa to rozhodne dá. Tiež podotýkam, že po použití ekvalizéra na stiahnutie basového pásma, hrali tento žáner veľmi dobre.

Rap/hip-hop ( Snoop Dogg)
Vypočul som si na ke29-tkach niekoľko piesní od tohto interpreta. Jeho tvorba sa vyznačuje najmä dunivým a  basovým podmazom, doprevádzaným príjemným hlasom rapera.
Napísal by som asi len toľko, že presne na tento hudobný žáner sú slúchadlá najvhodnejšie. Nič nie je „pod dekou“ , hlasový prednes je počuť čisto a nevadia mu dokonca ani silné a naozaj úderné basy podmazu. Ako bolo už napísané, aj tu dominuje basové pásmo, no už nie až tak na úkor ostatného. Fanúšikom rapu a hip-hopu vrelo odporúčam.

Richard Müller (Diskografia)
Tejto kategórie som sa obával najviac, lebo mám každú jednu pesničku napočúvanú minimálne stokrát. Teda viem presne kde má čo byť, ako to má hrať, ako silno a ako nahlas má byť ten či onen nástroj …
Bol som milo prekvapený. Hlasový prejav skvelý, charakter slúchadiel hral Rišovmu hlasu “do karát”. Vyznel prirodzene, ale aj tak to nebolo to pravé orechové. Nástroje ako bass gitara, klavír alebo bicie boli vyzdvihnuté pred saxofónom, gitarou a ústnou harmonikou. To všetko však v počúvateľnej hranici možností slúchadiel.
Celkovo hodnotím zvuk ako nevyvážený, no na druhej strane zaujímavý. Kto tvrdí, že Porty pro sú prebasované, mal by vyskúšať tieto a vtedy bude počuť prebasované slúchadlá. Pri niektorých žánroch to prekáža, pri niektorých to pridáva na dynamickosti a pružnosti (dnb). Napriek všetkému výšky nie sú až tak zanedbané. Podstantne však utrpelo stredné pásmo. Síce tam je, ale je to bieda. Za takú cenu hodnotím zvuk ako viac než dobrý.


Izolácia okolitého hluku je pri tomto modeli na veľmi vysokej úrovni. Silikónové nadstavce úplne a presne vyplnia priestor ušného kanáliku a zabránia tak akémukoľvek parazitnému zvuku narušiť pôžitok z počúvania hudby. Ani pri prechádzke v rušnej premávke mesta sa mi nestalo, že by ma nejaký okolitý zvuk vyrušil. Ale kvôli toľkej izolácii hluku ma takmer zrazilo auto … na to pozor!

Ergonómia
K slúchadlám sú dodávané troje silikónové nadstavce do uší. Každý pár, samozrejme, inej veľkosti. Mne osobne najviac sadla prostredná veľkosť pri ktorej mi slúchadlá hneď vkĺznu do uší, vyplnia priestor a držia. Ani neprirodzené pohyby hlavou (napr. metanie hlavou zo strany na stranu, mierny poklus na chodníku a pod.) neprinútili slúchadlá vypadnúť.
Pri použití správnej veľkosti silikónového nadstavca slúchadlá v ušiach tlačia minimálne, priam zanedbateľne, čo je obrovské pozitívum. Sú to asi prvé „štuple“ ,ktoré mi nevadia v ušiach. Vydržím ich mať kľudne aj niekoľko hodín, no je pravda, že občas mám nutkanie slúchadlo trocha ponaprávať lebo po čase predsa len začnú mierne prekážať, ale to je len o zvyku na taký druh slúchadiel.


„...silikónové nadstavce v troch veľkostiach…“


Príslušenstvo
K slúchadlám sa dodáva ako príslušenstvo veľmi kompaktný štýlový obal klipsovej konštrukcie. Ide o malé vrecko, do ktorého sa dajú slúchadlá bez akýchkoľvek problémov rýchlo poskladať alebo dočasne uskladniť.
Ako ďalšie príslušenstvo by sa dali brať aj už spomínané nadstavce v troch veľkostiach.

Celkové hodnotenie/záver
K tomuto produktu sa viaže už svetoznáma doživotná záruka firmy KOSS, ktorá vám zaručuje, že pri akomkoľvek poškodení slúchadiel vám bez zbytočných otázok dajú za určitý poplatok úplne nový kus. Naň sa taktiež vzťahuje rovnaká záruka. V podstate sa dajú vymieňať za nové donekonečna.
Za cenu necelých 27€ dostanete slúchadlá určená najmä pre ľudí, ktorí si potrpia na presné a najmä úderné a presvedčivé basy ale občas si radi vypočujú aj hocakú hudbu na cestách, v pohybe, pri behaní alebo nerušene doma. Hlavné plus by som dal slúchadlám za pohodlie pri nosení, izoláciu hluku, ďalej za presvedčivý no dosť prehnaný basový prejav a skvele spracovaný regulátor hlasitosti. Mne sa nepáčil „len“ zvuk pri niektorých hudobných žánroch. Osobne mi príliš nevyhovoval. No to je vec vkusu.


Plusy
+ Zvuk (za 27€ som čakal menej kvalitný zvuk, hrajú dobre už pri nižších hlasitostiach
- som milo prekvapený )
+ Spracovanie
+ Pohodlie pri nosení
+ Izolácia hluku
+ Regulátor hlasitosti

Mínusy
- Zvuk (až extrémne basy v niektorých prípadoch na úkor ostatného)
- Regulátor hlasitosti (nedokáže zvuk zregulovať na nulu)
Jack konektor (bolo by vhodnejšie použiť zahnutý konektor kvôli zamedzeniu možnému zlomeniu kábla)
Komentáre (22)
M1ch4l
koss a basy, to je jasna zalezitost? basitaru bolo pocut? lebo by som sa necudoval, keby nie :) a to pri ACDC sa neda nevsimnut si bas gitaru. Inak ale s prepacenim vyzeraju smejdovo, s tamtakou regulaciou hlasitosti nemam dobre skusenosti.
Broslowski
Bolo veru pocut a to dost ze mohutne :-)za tie peniaze inak vyzerat ani nemozu:-)
r.b.class
viditelne sa inspirovali tu http://i.testfreaks.com/images/products/600x400/21/beyerdynamic-dtx-50-weiss.1397525.jpg
Broslowski
neboli nahodou tieto koss na trhu skor?
vacropoli
vyzerajú hrozne, hlavne ten regulátor .. (čo bude aj zle zapojený) keď sa nedá úplne stíšit... koss je pre mňa značka komerčná už... a nekúpim si od nich slúchadlá asi nikdy.... za 27 sorry ale zozenies urcite minimálne 2x lepšie slúchadla ak hrajú tak ako popisuješ...
makroelektro
mam rad firmu koss.kôli ich produktom.ale toto sa mi nepáči :/
Broslowski
Pre magabasslowers pochybujem ze zozenies nieco tak prebasovane a pre niekoho aj pocuvatelne ale nehadam sa :-)
Dawid2809
@broslowski: ja viem, možno je to lacné pre niekoho, ale mne sa zdá, že 27 euro práve nie je až tak málo, a že za také peniaze sa už dajú kúpiť slušné slúchadlá...tak prečo, že za tie peniaze ináč vyzerať ani nemôžu? :-)
Broslowski
Nemal som skusenost s nicim tak "lacnym" na takej urovni tak preto pisem jak pisem:-) nejde len o zvuk ale hlavne o pohdlie pri noseni ktore pri stuploch hlavne.27 nieje samozrejmemalo, ale ani vela, podla toho ci si chudobny student ako ja, alebo zarabajuci clovek:-)
Dawid2809
čiže ty si ten prvý príspevok myslel ironicky? :-) sorry, ak som to zle teraz pochopil :-)
andrejsvk
konkurencia u nas http://www.leopard.sk/ukaz_tovar.php?id=108872&e=Philips-SHE-9550-schwarz , http://www.leopard.sk/ukaz_tovar.php?id=108863&e=AKG-K-321-cloud-white
andrejsvk
9550 maju podobny zvuk, k 321 uz aj cosi zahraju - stale vsak maju bassov kopu
Broslowski
moze byt....aj ked tazko porovnavat podla linku :-)
Pascalwb
Ja som si prednedavnom kupil sennheiser stuple a spokojnos, koss moc nemusim
lacikaboss
27€? :D slusne akurat do kosa.. za tu cenu sa daju zohnat senny, co su na tom podstatne lepsie.. ked ma niekto odvahu brat zo zahranicia, tak si moze este viac polepsit...
Tonci20
za 28 kupis toto :http://www.head-direct.com/product_detail.php?p=23 tie kossy sa s tym nedaju ani porovnat...oboje mam doma!!
Broslowski
To je urcite pravda, ide o to ze tie RE2 In-Ear Headphone niesu urcene nabasovy prednes :-)Ide o dvoje uplne odlisne sluchadla hlavne co sa prednesu tyka tazial co RE2 In-Ear Headphone sa snazia hrat linarne koss basovo:-) kazdy podla chuti Ja dufam ze sa recka dobre citala :-)
andrejsvk
re2 bassov malo rozhodne nemaju, treba ich nechat rozohrat aspon 150h, a potom si vychutnavat hlboke a rychle bassy o akych sa kossom moze len snivat
andrejsvk
re2 maju uplne iny charakter ako re0 ;)
Tonci20
ako andrej vravi...po tych 120-150 hodinach rozohrania basuju krasne :-)
r.b.class
..pochybujem ze by sa bayerdinamic opicil po koss
Broslowski
myslis beyerdynamic? :-D tak zhovadit nazov to je umenie :-D
Pridať nový komentár
TOPlist