Kingston HyperX Predator PCIe 240GB - labutia pieseň AHCI

HyperX Predator disponujúci PCIe Gen 2.0 x4 rozhraním je rýchlejší ako akýkoľvek SATA SSD a vďaka M.2 formátu ho je možné použiť v najnovších PC vybavených M.2 PCIe slotom. Je však jeho vysoká cena adekvátna k poskytovanému výkonu?


HyperX Predator PCIe SSD

Spoločnosť Kingston, ktorá sa za svoje viac ako 25 ročné pôsobenie v pamäťovom priemysle postupne stala najväčším third-party výrobcom pamätí na svete netreba nijak zvlášť predstavovať, rovnako ako jej divíziu HyperX, pod ktorou sú od roku 2002 uvádzané pamäte pre hráčov, počítačových nadšencov, taktovačov a skladačov zostáv. S príchodom SSD Kingston pochopiteľne rozšírila svoje pole pôsobnosti aj na tento segment trhu, v rámci ktorého produkovala cenovo dostupné disky a disky strednej triedy. To sa zmenilo v roku 2011, kedy sa Kingston spojila s SandForce, vtedajším lídrom v oblasti vysoko výkonných SSD radičov, aby predstavila svoj prvý SATA 6Gb/s SSD zameraný na nadšencov, hráčov a náročných používateľov, HyperX SSD. Ten bol neskôr nahradený HyperX 3K SSD, ktorého úlohou bolo podávať identický výkon ako jeho predchodca avšak pri nižšej cene, čo sa mu v podstate aj podarilo.

 

Novodobá história SSD HyperX sa však začala písať až v minulom roku uvedením viacerých produktov na veľtrhu Computex, medi ktorými sa objavili aj 120GB a 240GB FURY SSD určené menej náročným hráčom. Tieto SSD vybavené radičom SF-2281 a 19nm MLC NAND flash Toshiba v podstate predstavovali náhradu za pôvodné SSDNow V300, ktorých výkon bol degradovaný nahradením výkonných 19nm MLC NAND flash Toshiba konkurenčnými 20nm MLC NAND flash Micron s asynchrónnym ONFi rozhraním z "dôvodu dosiahnutia rovnováhy ceny a výkonu".

 

Skutočný prielom v produktovom portfóliu HyperX však nastal až začiatkom aktuálneho roka, keď bol počas veľtrhu CES predstavený vysoko výkonný HyperX Predator PCIe SSD vybavený radičom Marvell "Altaplus" 88SS9293 v kombinácii s Toshiba A19nm MLC NAND flash, disponujúci PCIe Gen. 2x4 rozhraním dostupný v M.2 formáte s voliteľným HHHL adaptérom. Rovnakým hardvérom vybavený SSD na prebiehajúcej výstave predstavila aj spol. Plextor, ktorej pripravovaný M7e PCIe M.2 SSD vychádzajúci z Liteon EP1 Series určeného pre podnikové nasadenie mal byť nástupcom za unikátny Plextor M6e Black Edition.

Pokým Kingston začala reálne dodávať HyperX Predator PCIe SSD už koncom marca, tak Liteon uvedenie SSD M7e zrušila a miesto neho pripravuje o generáciu novší M8e vybavený radičom Marvell "Eldora" 88SS1093, ktorý bude zrejme vychádzať z Liteon NVMe M.2 PCIe SSD EP2 Series určeného pre podnikové nasadenie. Odstúpením spol. Liteon z boja sa preto HyperX Predator PCIe SSD stal unikátnym a pravdepodobne najvýkonnejším komerčne dostupným AHCI SSD súčasnosti. Či je tomu skutočne tak preveríme v recenzii 240GB modelu dodaného s HHHL adaptérom.

Pre úplnosť dodávame, že aj keď Kingston v prípade HyperX Predator PCIe SSD priamo nezmieňuje možnosť použitia tohto SSD ako bootovacieho disku, tak HyperX Predator vďaka AHCI samozrejme podporuje bootovanie na moderných PC s UEFI ale aj starších PC s BIOS. Z vlastnej skúsenosti môžeme potvrdiť bezproblémovú funkčnosť v PC vybavenom základnou doskou ASUS P8Z77-M Pro (Intel Z77 Express Chipset) v UEFI aj legacy móde, v kancelárskom PC HP Compaq 8200 Elite (Intel Q67 Express Chipset) taktiež v UEFI aj legacy móde a starom kancelárskom PC HP Compaq dc7900 SFF (Intel Q45 Express chipset) v legacy móde, na ktorom trvalo načítanie čistej inštalácie Windows 8.1 Enterprise with Update (x64) iba cca. 5 sekúnd.

Komentáre (1)
BurnerTom
- Enables RAID compatibility with Z170 chipset - Resolves issue where BIOS will hang on Z170 chipset when RAID is enabled
Pridať nový komentár
TOPlist