EN

Karty, karty, kartičky a USB kľúč od Toshiby

Počas vianočných sviatkov k nám zavítali do redakcie pamäťové karty a jeden USB kľúč od spoločnosti Toshiba. Rozhodli sme sa preto, vzdať sa všetkých pôžitkov, ktoré tieto sviatky prinášajú a venovali sme sa naplno ich testovaniu.

Úvod & testovacia zostava a metodika

Pamäťové karty majú na trhu svoje miesto a je o ne veľký záujem. Takmer každý novo vydaný mobilný telefón alebo mp3 prehrávač obsahuje slot na rozšírenie pamäte, na ktorej veľkosť sú čoraz väčšie nároky. Preto mnoho užívateľov siahne po tomto rozšírení a pamäťovú kartu dokúpi. Samozrejme väčšinu z nich zaujíma kapacita karty a neohliadajú sa na jej prenosové rýchlosti. To má za následok ich rozčúlenie pri nahrávaní niekoľko GB filmu alebo množstva piesní, fotografií na kartu, ktorú si zakúpili. Často si potom kladú otázku: „Prečo to ide tak pomaly?“.

Pri výbere pamäťovej karty je preto dôležité nesledovať len jej kapacitu , ale tiež triedu, ktorá udáva minimálnu rýchlosť zápisu v megabajtoch za sekundu, ktorú zaručuje výrobca. Zvyčajne býva vyznačená priamo na karte číslom v písmene „C“.Ďalším dôležitým údajom je aj rýchlosť čítania. Tú niektorí výrobcovia neudávajú vôbec. Je to potom o to náročnejšie porovnať rôzne karty len tak „na oko“ v obchode. Preto vám prinášame dnešný test 6 pamäťových kariet + jedného USB kľúča.

Na otestovanie sme obdržali tri SDHC, dve micro SDHC pamäťové karty a jeden USB kľúč. Konkrétne sa jednalo o modely:

Toshiba 16GB SDHC class 4 High Speed
Toshiba 8GB SDHC class 2
Toshiba 4GB SDHC class 6 High Speed Professional
Toshiba 8GB micro SDHC class 4
Toshiba 4GB micro SDHC class 4 High Speed
Toshiba USB flash drive 16GB TransMemory

Na porovnanie výkonu SDHC kariet sme zaradili do testu aj pamäťovú kartu A-Data 8GB SDHC class 6 Turbo.

Testovacia zostava a metodika

Testovacia zostava:

Základná doska: MSI P35 Neo2-FR
Procesor: Intel Core2Duo E4500 @ 3,2Ghz, 1.45V
Grafická karta: ATI Radeon HD3870 512Mb GDDR4 @ 850/2500Mhz + pencil VoltMod (napätie mierne zvýšené)
Pamäť: 2x1 GB DDR2 A-Data EE Vitesta @ 1066Mhz
HDD: 320GB Samsung SpinPoint T166 SATA II
Zdroj: 400W Seasonic OEM
Skriňa: Coolermaster 330 Mid-Tower + 2x 120x120mm Arctic Cooling FAN
Monitor: 22“ Samsung SyncMaster 2253LW

Pamäťové karty a USB kľúč sme testovali pomocou softvéru HD Tach 3.0.4.0, ktorým sme zistili rýchlosť čítania, prístupovú dobu a zaťaženie CPU pri samotnom čítaní.

Zariadenia boli taktiež otestované na rýchlosť zápisu. Test sa skladal zo zápisu jedného 450MB súboru a 100 malých súborov (fotografie o veľkosti 1-2 megapixely). Tieto dva testy zápisu prebehli oddelene a boli stopované ručne pomocou stopiek. Rýchlosť zápisu bola vypočítaná podielom celkovej veľkosti súborov a a výsledného času. Zápis bol uskutočnený pomocou programu Total Commander 7.50.
Komentáre (3)
jk2
Chýba mi tam veľmi dôležitý údaj k testovaným produktom. A to ich cena. Nebolo by zlé použiť pri teste program ATTO Disk Benchmark, aby bolo možné komplexnejšie posúdiť rýchlosť čítania a zápisu pri pestrejšej palete rôznej veľkosti súborov,
scarinko
teda nevidim ani jeden test zapisu, len kecy o tom ake vysledky ste dosiahli
kocour
" Zariadenia boli taktiež otestované na rýchlosť zápisu. Test sa skladal zo zápisu jedného 450MB súboru a 100 malých súborov (fotografie o veľkosti 1-2 megapixely). Tieto dva testy zápisu prebehli oddelene a boli stopované ručne pomocou stopiek. Rýchlosť zápisu bola vypočítaná podielom celkovej veľkosti súborov a a výsledného času. Zápis bol uskutočnený pomocou programu Total Commander 7.50. "
Pridať nový komentár
TOPlist