Kam s DDR4 pamäťami? Zmerali sme vplyv umiestnenia na výkon

, Autor: Anonymný používateľ
 
Ak má vaša základná doska 4 DIMM sloty pre operačné pamäte a vy máte 4 moduly týchto pamätí, nemáte čo riešiť – zapojíte všetky. Čo ak však máte 2 moduly? Alebo dokonca iba 1? Bude výkon lepší v jednom dual-channel zapojení, alebo v druhom? A ak máme iba jeden modul je lepšie ho zapájať do prvého či posledného slotu? Odpovieme v článku.

Trochu teórie pred praxou

 
Operačná pamäť je nevyhnutným komponentom pre fungovanie počítača. Bez nej sa vám síce počítač zapne, no nerozsvieti sa vám ani len monitor a počítač jednoducho nebude reagovať. Klasické základné dosky mATX či ATX formátu majú zvyčajne 4 DIMM sloty pre operačné pamäte. Ide o dlhé sloty v blízkosti procesora, do ktorých sa zasúvajú moduly operačných pamätí. V prípade ITX či mITX základných dosiek môžu byť tieto sloty iba 2, prípadne ide dokonca o kratšie SO-DIMM sloty, ktoré nájdeme v notebookoch.
 
Operačné pamäte v týchto slotoch istia na miestach aretačné poistky. Niektoré modely základných dosiek ich majú už iba z jednej strany pre jednoduchšiu manipuláciu. Dobrým zvykom výrobcov dosiek tiež je, že farebne odlišujú dvojkanálové (dual-channel), či štvorkanálové (quad-channel) zapojenie operačných pamätí. Výnimkou sú snáď len niektoré dosky MSI, ktoré majú všetky sloty čierne a dvojkanálové zapojenie je naznačené iba nákresom na PCB a zväčša ide o sloty s označením A1, A2, B1, B2 od procesora, prípadne DIMM1, 2, 3, 4. Výrobcovia v prípade použitia dvoch slotov uvádzajú, že prioritne treba zapájať sloty do A2 a B2 slotov (resp. DIMM2 a DIMM4), ktoré sú však ďalej od procesora. Má toto odporúčanie vplyv na výkon? Na túto otázku odpovieme v dnešnom teste, no už teraz prezradím, že toto odporúčanie robia výrobcovia najmä preto, aby sa vaše DIMM sloty vyhli chladičom procesorov v prípade masívnejších modelov.
 
 
Momentálne najpoužívanejšími typmi operačným pamätí sú DDR3 a DDR4. My sa dnes nezameriame na rozdiel medzi týmito pamäťami a o zmenách v DDR4 ste sa mohli dočítať u nás už v staršom článku. Podstatné však je, že DDR4 pamäte nezapojíte do slotov pre DDR3 pamäte a naopak. Je to kvôli pozícii zámky. DDR pamäte všeobecne sú k IMC (Integrated Memory Controller) procesora pripojené priamou cestou pin po pine. Niektorí výrobcovia základných dosiek (ASUS, MSI) sa snažia zákazníkov presvedčiť, že ich pripojenie je lepšie, kvalitnejšie a to vďaka ešte väčšiemu izolovaniu a nerušenému prechodu signálov.  V praxi som v testoch neznamenal žiadny nárast výkonu operačných pamätí oproti základným doskám, ktoré žiadny vylepšovák neponúkajú. Neviem ako viac izolovane sa pripojenie DIMM slotov dá spraviť keď sú všetky aj tak už pripojené samostatne linka po linke. Na tieto vychytávky sa tak osobne pozerám trochu kriticky, údajne však pomáhajú dosiahnuť vyššie frekvencie a zabezpečujú stabilnú prevádzku. Moje DDR4 moduly Corsair Vengeance LPX, na ktorých aj dnes prebehne testovanie, ma na žiadnej základnej doske nepustili ešte cez 3200MHz takže neviem toto tvrdenie potvrdiť ani vyvrátiť.
 
Z elektrikárskeho hľadiska tvorí pamäťový modul niekoľko vrstiev PCB, ktoré sú poukladané na seba a zlepené k sebe komplexným chemickým procesom. Každá vrstva pritom nesie svoje vlastné medené linky, ktoré vedu signály a elektrický prúd. Každá medená linka predstavuje samostanú elektrickú dráhu a tieto linky v určitých bodov pretínajú vrstvy PCB. To čo môže používateľ vidieť na povrchu modulu sú okrem pamäťových čipov aj rezistory a kondenzátory, ktoré sa starajú o správnu dodávku prúdu.
 
Spodná strana pamäťového čipu od SanDisk
 
Pamäťové čipy majú veľkosť približne ako necht a k RAM modulu sú pripojené pomocou malých medených kontaktov. Tie dovoľujú pamäťovému modulu dodať čipu elektrickú energiu pre prenos a uchovávanie dát v čipe pomocou elektrických impulzov.
 
 
Kľúčové slová
Corsair, Corsair Vengeance LPX, DDR4, MSI, operačné pamäte
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Pridať komentár

TOPlist