Intel® DX48BT2, Intel® Core™2 Duo E7200; Kingston HyperX KHX14400D3K2

Ak si mal pocit že 1333 MHz je tak akurát, o opaku ťa prichádza presvedčiť 1600! Natívna podpora 1600 MHz FSB a DDR3-1600 MHz vďaka Intel® X48 Express Chipset znamená vysoký výkon a extrémne pretaktovanie procesoru a základnej dosky. Základná doska Intel® DX48BT2 je navrhnutá na plné využitie výkonu procesorov Intel® Core™2 Extreme 1600 MHz. S podporou 1600 MHz FSB, rýchlych DDR3 pamätí a pretaktovania, základná doska Intel DX48BT2 poskytuje výkon, ktorý si zaslúžiš. Ale je to skutočne tak? Opakuje sa história a Intel pokračuje v línii overclockerských dosiek, ktorú začal pomerne úspešnou Bad Axe (2) alebo sa jedná iba o pretaktovanie v rámci špecifikácie? Pre tieto účely dobre poslúžil nekorunovaný kráľ pomeru cena / výkon, procesor Intel® Core™2 Duo E7200, s ktorým som nemal iné úmysly ako dosiahnuť magickú hranicu 4 GHz. Nemal to byť žiaden problém, veď 1800 MHz pamäte HyperX od Kingstonu, ktoré určite zvládnu aj 2 GHz, priamo nabádajú k nastaveniu pomeru 1:2 pri FSB 500. Ale... Dopadlo to celé inak.

Intel® Desktop Board DX48BT2 - Špecifikácie

Intel® X48 Express Chipset

Stolné počítače založené na Intel® X48 Express Chipset v kombinácii s procesorom Intel® Core™2 Extreme, Intel® Core™2 Quad alebo Intel® Core™2 Duo prinášajú novú úroveň výkonu v hrách a multimediálnych aplikáciách. Intel X48 Express Chipset podporuje nový procesor Intel® QX9770 Core 2 Extreme s 1600 MHz Front Side Bus, DDR3-1600 MHz pamäte v dual-channel zapojení, Intel® Extreme Memory Profile (Intel® XMP), ďalšiu generáciu dual x16 PCI Express 2.0 a Intel® Extreme Tuning umožňujúci maximálny výkon v rámci platformy.

Intel® I/O Controller Hub (Intel® ICH9R/DH)

Intel® ICH9 I/O Controller Hub z Intel® X48 Express Chipset integruje viacero schopností na poskytovanie flexibility pre pripájanie vstupno-výstupných zariadení.

Intel® Matrix Storage Technology1 (AHCI): Natívna podpora externých SATA portov (eSATA) skombinovaná s Intel Matrix Storage Technology poskytuje flexibilitu pri pridávaní externých zriadení na ukladanie dát s až do šesť násobne vyšším výkonom ako pri použití USB 2.0 alebo Firewire. Podpora eSATA umožňuje využiť plnú rýchlosť SATA rozhrania aj mimo PC skrinky. Advanced Host Controller Interface (AHCI) poskytuje jednoduchšiu rozšíriteľnosť s podporou eSATA zariadení a možnosťou výmeny pevného disku počas prevádzky (hot plug) zatiaľ čo Native Command Queuing (NCQ) zvyšuje výkon počas bootovania a paralelnom spracovávaní úloh. Navyše podpora pre Command-Based Port Multipliers a RAID 0, 1, 5 a 10 zabezpečuje lepšiu ochranu dát alebo maximálny výkon pre náročné aplikácie.
Intel® Rapid Recover Technology: so schopnosťou okamžite nabootovať z klonu má užívateľ k dispozícii rýchlu a jednoduchú metódu na obnovu svojich dát a možnosť navrátiť systém do funkčného stavu.
Intel® Turbo Memory support (iba v konfigurácii s Intel® ICH9R I/O controller): akcelerátor celkového výkonu systému a bootovania založený na flash pamäti. Toto zariadenie je jednoducho implementované pomocou PCU Express x1 modulu a môže byť použité s akýmkoľvek SATA pevným diskom na zlepšenie odozvy systému. Intel Turbo Memory umožňuje rýchlejšie načítanie aplikácii a súčasne zvyšuje výkon ak je použitý spoločne s Intel Matrix Storage Technology (MST)
Intel® Quiet System Technology: inteligentný algoritmus na reguláciu otáčok ventilátorov môže pomôcť pri redukcii hluku a tepla generovaného systémom.
Funkcie čipovej sady Intel® X48 Express v stručnom prehľade
Funkcia Prínos
1600 / 1333 / 1066 / 800 MHz System Bus Podpora pre Intel® Core™2 Extreme, Intel® Core™2 Quad a Intel® Core™2 Duo procesory s Intel® Virtualization Technology a akéhokoľvek Intel® procesoru používajúceho soket LGA775.
PCI Express 2.0 Interface PCI Express 2.0 dodáva až do 16 GB/s široké prenosové pásmo pre každý port, dvakrát toľko ako PCI Express 1.0 a tým pádom poskytuje maximálny grafický výkon v duálnej x16 konfigurácii.
Intel® Fast Memory Access Aktualizovaný Memory Controller Hub (MCH) zlepšuje výkon systému optimalizáciou využitia voľného pamäťového prenosového pásma a redukciou latencie prístupu k pamäti.
Dual-Channel DDR3 Memory Support Dodáva až do 25.6 GB/s (12.8 GB/s na kanál s DDR3 1600) široké prenosové pásmo a adresovanie 8 GB pamäte pre rýchlu odozvu systému a 64-bitové výpočty.
Intel® Flex Memory Technology Možnosť jednoduchšieho upgradu prostredníctvom pamäťových modulov rôznych veľkostí, ktoré ostanú v dual-channel móde.
Intel® High Definition Audio Integrované audio podporuje luxusný digitálny zvuk a poskytuje pokročilé technológie ako "multiple audio streams" a "jack re-tasking".
Intel® Matrix Storage Technology S pridaním ďalšieho pevného disku máte možnosť rýchlejšieho prístupu k digitálnym fotkám, videám a dátovým súborom použitím RAID 0, 5 a 10 alebo lepšej ochrane dát voči zlyhaniu pevného disku použitím RAID 1, 5 a 10. Podpora pre external SATA (eSATA) umožňuje využiť plnú rýchlosť SATA rozhrania aj mimo PC skrinky.
Intel® Rapid Recover Technology Najnovšia technológia od Intelu na ochranu dát vytvára bod obnovy, ktorý je použitý na rýchlu obnovu pri zlyhaní disku alebo pri pri rozsiahlom poškodení dát. Tento klon môže byť použitý ako jednotka na čítanie, tým pádom si môže užívateľ obnoviť aj jednotlivé súbory.
Intel® Turbo Memory Inovovaná NAND cache bola navrhnutá za účelom zlepšenia odozvy aplikácií, skrátenia času potrebného na nahranie aplikácií a rýchlejšieho štartu systému.
Serial ATA (SATA) 3 Gb/s Vysokorýchlostné rozhranie podporuje väčšiu rýchlosť prenosu na zlepšený prístup k dátam.
eSATA SATA rozhranie vytvorené na použitie s externými SATA zariadeniami. Poskytuje spojenie o rýchlosti 3 Gb/s a tým redukuje známe úzke hrdlo pri súčasných spôsoboch pripojenia externých zariadení.
SATA Port Disable Umožňuje zapínať alebo vypínať jednotlivé SATA porty podľa potreby. Táto funkcia poskytuje pridanú mieru ochrany pre dáta pred zlomyseľným zmazaním alebo úpravou cez SATA porty, alebo skôr eSATA porty, ktoré sú lepšie prístupné.
USB Port Disable Umožňuje zapínať alebo vypínať jednotlivé USB porty podľa potreby. Táto funkcia poskytuje pridanú mieru ochrany pre dáta pred zlomyseľným zmazaním alebo úpravou cez USB porty.

Tabuľka porovnania výkonných a bežných čipových sád Intel® pre stolné počítače

Z tohto porovnania, ktoré je dostupné aj priamo na stránkach Intelu, je jasné, čo ktorá čipová sada podporuje a pre aké počítače je určená. Poďme sa teda pozrieť, čo sa z čipovej sady Intel® X48 Express podarilo inžinierom Intelu vyčarovať.

Komentáre (8)
novelicek
K tomu biosu keby tam dali aspon 8200 otvoria sa ešte iné možnosti vyskušané kúpil som to s 7200 a o 2 dni som siel pre 8200
lkuzman
čaf Tom ... super recenzia ... a slúži mi ako štandard k tej ktorú píšem teraz. Budem sa trochu po Tebe opičiť, ale keď je niečo podarené tak sa toho treba držať. Poklona. Ľ
palee
tak to je recenzia, ako to má byť... úvody, grafy, obrázky, popis všetkých problémov a nakoniec aj nejaké riešenia... muselo to zabrať veľa práce... len to pretaktovanie... Reference frequency nie je nič iné ako Strap - je to pomer frekvencie NB (severný mostík) k zbernici FSB, nesúvisí to s deličkou ram... NB nie je schopné pracovať na vyššej frekvencie ako je 1600-1700MHz a preto sa strapom (čo je vlastne delička pre NB) mení jej frekvencia... strap 400 je delička 5:6... je to na dlhšie , takže niečo o tom tu - http://www.pretaktovanie.sk/phpBB3/viewtopic.php?f=43&t=37236&p=368275&hilit=strap#p368275 ... a GTL má význam skor pre 4core ... ešte raz ale gratulujem :)
wiko
Tato recenzia by mala slúžiť ako štandard pre budúce recenzie. Ak si chce niekto kúpiť tuto dosku tak sa z tejto recenzie dozvie takmer všetko (Ostatné ukáže len čas:-) ) PS: Teším sa na ďalšie recenzie od Toma :-)
A2C
JJ toto je vážne veľmi pekne rozobraná recka ktorú si beriem ako štandard a vzor pre moje ďaľšie recky MB škoda že už ich nebudeš písať avšak po tom trápení ktoré som s tebou zdielal cez ICQ pochybujem o tom žeby si si vzal ešte dajakú na testy P.S. a to si hovoril že to nezvládneš, vidíš že to šlo
baqq
aj ta doska je super :) takze staci investovat 7 tisic, poriadne vsetko ponastavovat, poriesit vsetky problemy,..a mozte dosiahnut takmer take vysledky ako 30 sekundovym pretaktovanim s doskou za 2 tisicky! tomu hovorim: Pokrok nezastavis.
thimy
A práve toto je problém vysvetliť ľuďom, ktorý po jogurtoch, chlebe a ovocii, idu nakúpiť ešte dáke komponenty do PC. Nie všetko drahšie, novšie a s väčším číslom je reálne lepšie, rýchlejšie, no proste hodné svojej ceny. Recenzia je naozaj pekná. Vidieť v nej kopec snahy a text je príjemný na čítanie. Je tam tiež všetko, čo záujemca potrebuje vedieť a to je dôležité! Čo sa týka screenov, osobne by som radšej viac skroloval, ako čakal, kým sa všetky obrázky postupne ukážu.
BurnerTom
K screenom. Podľa mňa sa nedá jednoznačne povedať, čo je lepšie, lebo ak sa mení len jedna položka, je zbytočné kvôli tomu uverejňovať celý screen obrazovky, ak sa toho mení viac alebo sa prechádza do iného menu, je zrejme lepšie nový screen - tak som sa to snažil aj robiť. Naj by bol asi klikací flash, čo by komplet simuloval BIOS, ale s tým sa mi nechcelo zapodievať.
Pridať nový komentár
TOPlist