Intel Z68 čispet a ASRock Z68 Pro3-M - recenzia

Čo všetko prináša najlepší čipset pre Intel SandyBridge a čo navyše prihodil ASRock ku svojej základnej doske Z68 Pro3-M? Pozrieme sa bližšie na technológie Virtu a Intel SRT.


Úvod

Keď Intel predstavil svoju platformu SandyBridge, vyvolali čipsety P67 a H67 trocha zmiešané pocity. Oba totiž boli o niečo ukrátené, žiaden nemal „plnú výbavu“. Na doskách s P67 čipom sa dá pretaktovať procesor a RAM pamäte, no nedá sa využívať integrované grafické jadro. H67 na druhej strane iGPU využívať aj taktovať vie, no jadrá procesorov sa už pretaktovať nedajú. Záujemca o nové procesory teda musel voliť kompromis a niektorých funkcií sa vzdať. Vlastnosti oboch mal dostať do vienka neskoršie vydaný Z68. Ten sa dostal na trh prednedávnom, samozrejme už v opravenej B3 revízii. Technologicky sa ničím nelíši od P67 či H67, skutočne ide o ich kombináciu, ako dokazuje blokový diagram:


Blokový diagram čipsetu Z68

S čipsetom Z68 zažívajú svoj debut aj dve nové technológie. Virtu od LucidLogix má za úlohu sprevádzkovať zároveň integrované grafiku v procesore spolu s grafickou kartou v PCIexpress slote. Intel SRT (Smart Response Technology) má byť akýmsi medzistupňom či kompromisom medzi kapacitou klasického pevného disku a rýchlosťou SSD. Na obe sa zbežne pozrieme.

Keďže má Z68 všetko, čo by mal správny čipset pre nové Intel procesory mať, dalo sa očakávať že tomu budú adekvátne aj ceny základných dosiek. A skutočne, slušné modely vybavené týmto čipom sa pod 100€ nedostávajú, ponuka výrobcov siaha až k maximálnemu high-endu s cenou cez 300€. Preto by bolo zaujímavé pozrieť sa na nejakú dosku s čo najnižšou cenou a pritom ešte slušnou výbavou. Takou je aj ASRock Z68 Pro3-M.

Napriek tomu, že mnohí poznáme ASRock len ako „druhoradého“ výrobcu s orientáciou na nižšiu cenou a s trocha pochybnou históriou čo sa kvality týka, treba uznať že za posledné roky sa celkom slušne vyšvihol. Momentálne je tretím najväčším výrobcov dosiek a s poslednými modelmi už mieri aj do oblastí, kam predtým nebol vôbec – teda stredná a vyššia trieda.

Podarí sa ASRock-u nás presvedčiť? Uvidíme na nasledujúcich stranách.

Pridať nový komentár
TOPlist