Intel SSD 730 240GB - Data Center DNA v spotrebiteľskom segmente

Intel SSD 730 Series kombinuje výkon diskov určených počítačovým nadšencom so životnosťou a spoľahlivosťou, ktorá bola tradične vyhradená pre disky určené do dátových centier. Intel SSD 730 Series tak predstavuje to najlepšie z oboch svetov čo znamená koniec kompromisov pri výbere univerzálneho SSD.


Intel SSD 730 Series - Úvod

Na uvedenie nástupcu legendárnych Intel SSD 320 Series (známych tiež ako Postville Refresh) vybavených radičom Intel druhej generácie a 25nm Intel MLC NAND Flash Memory sme museli čakať dlhé tri roky. Počas tohto obdobia boli v rámci Intel SSD 300 Family a Intel SSD 500 Family predstavené dve generácie diskov vybavené radičom SandForce SF-2281, čo minimálne zo začiatku nebolo vnímané príliš pozitívne. Prvé recenzie ako aj skúsenosti používateľov však vyvrátili akékoľvek pochybnosti, nakoľko SSD Intel naďalej predstavovali veľmi spoľahlivé a výkonné riešenie v rámci kategórie, aj keď často krát pomerne drahé.

To však nemenilo nič na skutočnosti, že mnoho fanúšikov značky dúfalo v uvedenie čisto Inteláckeho riešenia, ktorým by sa spoločnosť odlíšila od množstva SandForce Driven SSD dostupných na trhu. Práve ním je Intel SSD 730 Series, ktoré sú v rámci Consumer Family pochopiteľne stavané nad výkonné SSD pre nadšencov (500 Family) a cenovo dostupné SSD (300 Family).

Intel SSD 730 Series predstavujú vlajkovú loď spoločnosti Intel v rámci spotrebiteľských SSD. Nakoľko tieto disky priamo nadväzujú na SSD z Intel Data Center 3000 Family, je u nich možné očakávať obdobnú kvalitu a spoľahlivosť.

Práve pre svoje korene v SSD určených pre dátové centrá si Intel SSD 730 Series s životnosťou minimálne 70GB host writes za deň po dobu piatich rokov resp. 50GB u 240GB modelu nájdu svoje najlepšie uplatnenie v pracovných staniciach pri tvorbe digitálneho obsahu popr. u náruživých počítačových hráčov. Pre používateľov notebookov a iných mobilných zariadení nie sú SSD 730 Series príliš vhodnou voľbou z dôvodu vysokej spotreby a absencie úsporných technológií. Pre týchto používateľov má Intel v ponuke SSD 530 Series. Voči nim však SSD 730 Series disponujú nižšou odozvou a o viac ako 50% vyšším stabilným výkonom, vďaka ktorému je možné v prípade RAID 0 dosiahnuť skvelé škálovanie výkonu. Intel SSD 730 Series tak predstavujú najvýkonnejší spotrebiteľský SSD spoločnosti Intel určený pre prácu s nekomprimovateľnými dátami, ktorý sa podarilo vyvinúť pretaktovaním radiča Intel tretej generácie o 50% z 400MHz na 600MHz ako aj NAND zbernice Intel 20nm MLC o 20% z 83MHz na 100MHz a samozrejme patričnou optimalizáciou firmvéru pre klientské platformy. Záruka na disk je pritom podľa očakávania päťročná.

Intel SSD 730 Series dopĺňajú aktuálnu ponuku spotrebiteľských SSD Intel vybavených radičom SandForce SF-2281, ktorá sa v podstate zužuje iba na Intel SSD 530 Series, nakoľko SSD z oboch nižších sérií sú výrazne nerentabilné. Na základe porovnania sekvenčných rýchlostí 480GB modelov predstavujú SSD z 530 Series a 730 Series obdobne výkonné riešenia, no je to práve náhodné čítanie 4KB blokov dát, kde SSD 730 Series nad 530 Series dominuje. Náhodný zápis 4KB blokov dát sa síce prezentuje ako vyšší u SSD 530 Series, no nakoľko sú tieto SSD vybavené radičom SandForce SF-2281 a teda ich výkon je značne ovplyvnený komprimovateľnosťou zapisovaných dát, v reálnom nasadení by mali byť (výrazne) výkonnejšie Intel SSD 730 Series.

Pridať nový komentár
TOPlist