Intel SSD 530 Series 240GB vs. Kingston SSDNow KC300 240GB

Pred rokmi začínali spolu, no teraz stoja proti sebe. Ktorý z SSD s radičom SandForce vyjde z neúprosného súboja ako víťaz?


Intel SSD 530 Series vs. Kingston SSDNow KC300 - Úvod

SSD idú na odbyt ako teplé rožky. Tak znela titulka kolegovej novinky opierajúcej sa o správu vypracovanú informačným a analytickým poskytovateľom IHS, podľa ktorého by v roku 2017 mala byť až jedna tretina dodaných diskov SSD. Aby sa spomínaného roku dožili aktuálni výrobcovia SSD, musia vedieť ponúknuť unikátny produkt za rozumnú cenu, no súčasne musia dokázať nájsť pre svoj produkt odbyt, čo sa dá docieliť patričnou reklamou. V dnešnom súboji sa proti sebe postavili aktualizované verzie úspešných SSD silne etablovaných výrobcov Intel a Kingston, z ktorých každý prináša niečo iné. Spoločným znakom nových produktov je prechod od 25nm technológiou vyrábaných IMFT NAND Flash k novším pamätiam, no súčasne je zachovaný snáď nesmrteľný radič LSI SandForce SF-2281.

Intel® SSD Product Comparison

Ponuka klientských 2,5" SSD spoločnosti Intel je neustále pozvoľne aktualizovaná. Doposiaľ poslednými SSD s radičom Intel druhej generácie boli ešte v Q1'11 uvedené SATA 3 Gb/s Intel SSD 320 Series (recenzia pc.sk), ktoré boli o rok nahradené SATA 6 Gb/s SSD série 520 (recenzia pc.sk) s radičom SandForce SF-2281. Ponuka, na danú dobu vysoko výkonných, SSD bola o kvartál neskôr doplnená o lacnejší variant 330 Series (recenzia pc.sk), ktorá bola v závere roka aktualizovaná SSD série 335 (recenzia pc.sk). Aj napriek rovnakým výkonnostným špecifikáciám 240GB modelov 330 Series a 335 Series sa v prípade novšieho SSD jednalo o výkonnejší disk s výrazne nižšou spotrebou, no súčasne mierne nižšou životnosťou, avšak s rovnakou cenovkou ako mal predchádzajúci model.

Compare Intel® Products
klikni na obrázok na podrobné porovnanie jednotlivých SSD

Podobne zvláštna situácia nastala aj v prípade nahradenia dlho presluhujúcich SSD 520 Series, nakoľko zákazník dostane za rovnaké peniaze pomalší disk s nižšou životnosťou, no súčasne aj výrazne nižšou spotrebou a AES 256-bit šifrovaním. A to je asi tak všetko. Okolo uvedenia nových SSD zrejme viac nedokázali napísať ani na marketingovom oddelení Intelu, nakoľko nevyšla žiadna oficiálna tlačová správa, iba krátka novinka. Intel dokonca neposkytoval na testy žiadne vzorky, čo je zrejme dôvod, prečo doposiaľ nebola žiadna recenzia SSD 530 Series zverejnená. Aj keď z pohľadu výkonu nie sú vyhliadky nového SSD oproti predchádzajúcej generácii najlepšie, je stále možné, že vďaka aktualizovanému firmvéru dokáže SSD 530 Series prekvapiť. Uvidíme.

Kingston has the right SSD for your needs
klikni na obrázok pre zväčšenie

V prípade ponuky SSD niekdajšieho "brata v zbroji" je situácia obdobná. Rovnako, ako v prípade SSD Intel, je aj označenie SSD Kingston mätúce, nakoľko biznis rada KC300 je náhrada za disky SSDNow V+200. Rovnako mätúca je aj špecifikácia 240GB modelu, nakoľko udávaná hodnota Maximum 4k Write je nižšia ako Random 4k Write. U SSD Kingston to však vôbec nie je prekvapivé, nakoľko produktové dokumentácie k diskom boli vždy na nízkej úrovni. V novej verzii energeticky jemne úspornejších SSDNow KC300 s rovnakým radičom sú nahradené 25nm NAND Flash s ONFI rozhraním konkurenčnými 19nm NAND Flash Toshiba TH58TEG7DDJTA20 s rozhraním Toggle. Rýchlosť sekvenčného čítania mierne klesla, zato si výrazne polepšil zápis. Podobná zmena nastala aj u rýchlosti náhodného čítania / zápisu 4K blokov dát, keď rýchlosť čítania klesla z 36k IOPS na 32k IOPS, no súčasne o 8k IOPS stúpla rýchlosť zápisu na 52k IOPS. Na rozdiel od mediálne výrazne propagovanej série SSDNow V300 sa propagácia KC300 obmedzila na vydanie tlačovej správy, no rovnako, ako Intel, ani Kingston tentokrát neposkytol na test žiadne vzorky, nakoľko všetky disky šli priamo do predaja. Životnosť disku vyjadrená množstvom záručne zapísateľných dát klesla u 240GB modelu zo 192TB na 188TB, poskytovaná záruka sú štandardné tri roky. V dnešnom súboji preto bude musieť SSDNow KC300 poriadne zabojovať, aby obhájil svoju iba o 10% nižšiu cenu voči konkurenčnému SSD s päťročnou zárukou. Súboj sa môže začať.

Komentáre (2)
BurnerTom
Intel® Solid-State Drive Toolbox 3.1.8 This release of the Intel SSD Toolbox includes a firmware release which contains the following: - Intel® SSD 530 Series firmware update to DC12 which addresses an occasional drive hang after resume from Link Power Management slumber state. Other tool related items are: - Added new descriptions for SMART attributes C2, C5, EA, and F9 - Corrected calculations for E1, F1, and F2 SMART attributes. - Corrected the display of word 79 in the drive details screen.
BurnerTom
Intel® Solid-State Drive Toolbox 3.2.0 This version of the tool contains a firmware update for the Intel SSD 530 Series with the following changes: - Default Software Settings Preservation (SSP) for DIPM is changed from a default = on, to a DEFAULT = OFF. This addresses situations in older systems where the drive was not found after a warm reset causing blue screens. - Corrects an occasional miss-reporting of SMART attribute E3h (Timed Workload Read/Write ratio). - The drive no longer increments SMART 0Ch (Power Cycle Count) after a SECURE ERASE operation.
Pridať nový komentár
TOPlist