Intel má chybné SandyBridge čipsety

Intel objavil chybu v predávaných čipsetoch pre nové procesory SandyBridge, môže spôsobovať problémy s S-ATA rozhraním. Už začal vyrábať novú revíziu. Aktualizácia: ako zistiť, či máte problémovú dosku

Tak toto bude Intel "bolieť". Teda, bude ho to bolieť podľa vlastného odhadu v podobe asi 300 miliónov dolárov na ziskoch, pričom cena opráv a výmeny dotknutých počítačov a dosiek sa vyšplhá takmer na štvrť miliardy.

O čo vlastne ide?
V čipsetoch Cougar Point, teda všetky šiestej série (P67, H67, ...), sa našiel defekt, kvôli ktorému sa môže postupom času objaviť degradácia výkonu alebo dokonca ovplyvnenie funkčnosti S-ATA zariadení pripojených k integrovanému radiču. Chyba sa dotýka čipsetov vyrobených a predaných po 9. januári, no objaviť sa mala aj v tých z konca roka 2010. Spoločnosť ale odhaduje, že iba málo zákazníkov by malo byť chybou postihnutých. Priznám sa, že o takýchto problémoch som doteraz sám nepočul, neozývajú sa zatiaľ ani diskusné fóra. Ak by to však veľký problém nebol, Intel by nepodnikal tak radikálne kroky - momentálne sa zastavila výroba chybných čipsetov, implementovala sa zmena v dizajne (tzv. silicon fix) a začína sa výroba novej revízie.

Prvé opravené čipsety by sa k výrobcom základných dosiek a OEM partnerom mali dostať vo februári, na plné obrátky už bude všetko fungovať opäť v apríli. Pre výrobcov počítačov a ostatných partnerov chce Intel zabezpečiť možnosť vrátenia postihnutých čipsetov. Či sa však dostaneme až do takého štádia, že by ste mohli ísť vrátiť svoju novučkú SandyBridge dosku, je zatiaľ neznáme.

Zaujímavosťou je, že táto chyba si vyžiadala celkom novú revíziu čipsetu - spomínaný silicon fix. Je to veľmi drahý proces, zväčša sa chyby dajú opraviť aj na úrovni BIOS-u.
Taktiež sa potvrdzuje jedno nepísané pravidlo - nekupujte ten najnovší hardvér, radšej niečo "staršie" ale odladené.

 

Ako zareagovali hodnoty akcií?


Intel - výrazný pokles po oznámení nájdenia chyby a pozastavení výroby


Akcie AMD si v rovnakom čase polepšili

 

Bližšie detaily

Ako informuje Anandtech, chyba sa neprejaví u všetkých čipsetov. Ide o tzv. chybu z množiny štatistických, teda postihnutý nie je každý čip, ale iba niekoľko. Kvôli tomuto sa veľmi ťažko dajú odsledovať chybné kusy a aj preto sa celkom pozastavila výroba.

Chyba sa má prejaviť zvýšeným počtom BER (Bit Error rate) na S-ATA zariadení. Zvýšený počet chybných prenosov má potom za následok opakovanie komunikácie, z čoho vyplýva spomalenie. V extrémnejšom prípade sa disk či mechanika vôbec nedeteguje v BIOS-e, alebo sa disk stratí z operačného systému (odpojí sa).

Problém sa však týka iba 3Gbps portov (S-ATA II), 6Gbps porty (S-ATA III) sú v poriadku. Ak teda máte novú dosku pre SandyBridge, môžete pre istotu použiť dva S-ATA III porty.

 

AKTUALIZÁCIA

Anandtech zistil viac podrobností o zdroji problémov. Za chybu môže údajne jeden tranzistor v PLL obvodoch čipsetu. Keďže P67/H67 má dva typy S-ATA konektorov, 6Gbps a 3Gbps, má aj dva takéto tranzistory. Postihnutý je ale iba jeden a aj kvôli tomuto sa má chyba prejaviť iba u jedného typu S-ATA - konkrétne 3Gbps (S-ATA II).

Tento tranzistor má veľmi tenkú oxidovú vrstvu, vďaka čomu sa dá zapínať nízkym napätím. Chyba sa ale stala vtedy, keď sa na tranzistor aplikovalo príliš vysoké napätie, čo má za následok vyššie stratové prúdy ako obvykle. Následne sa môžu poškodiť všetky S-ATA II porty. Ide zjavne o chybu návrhu.

Všetko ale záleží od fyzických proporcií tranzistora - ak má vrstvu hrubšiu, zvládne vyššie napätie a chyba sa neprejaví. Či bude mať tranzistor hrušiu alebo tenšiu vrstvu záleží aj od toho, ako sa uložia materiály pri litografickom procese. Prvotným dôvodom je ale neprimerane vysoké napätie pre daný tranzistor.

Ironické je, že zdroj problémov nie je pre čipset vôbec potrebný, je to dedičstvo z predchádzajúcich návrhov. Oprava teda nespočíva v znížení napätia, ale v jednoduchom úplnom "odstrihnutí" tranzistora od napätia. Potom už nebude jestvovať dôvod na objavenie sa defektov.


Ako zistiť problémový čipset?
V podstate je princíp overenia, či máte chybou postihnutý čipset, veľmi jednoduchý - treba nasimulovať dlhodobú záťaž v neštandardných podmienkach. Znamená to teda pridať napätie pre čipset a/alebo prevádzkovať systém pri vyšších teplotách. Takto problém overil aj Intel vo svojich labolatóriách.
Ak zistíte problém s S-ATA portami, treba samozrejme základnú dosku reklamovať.

 

 

Zdroj: Intel

Komentáre (16)
emPORiO
Novinku ste premiestnili, ale komentare sa niekde stratili.
Gudas
Ostali pri novinke, nešli prehodiť, bohužiaľ :(
rayen11
a tusim to aj nejako zle dava cas pridania komentov
bladejac
Som zvedavi ci poskitnu zakaznikom sposob ako zistit , ci maju ok ale zly cipset... A samozrejme ma zaujima co urobia predajci, ci pozastavia predaj? Nakolko vela ludi ma objednane dosky...
emPORiO
Pokial sa casom prejavy tato chyba, tak predajca by to mal zobrat a vymenit za iny kus.
Jay-T
Hm, super, zajtra ma caka na poste doska za 150e, konkretne tato: MSI p67-g55. Preco mam ja take stastie na dosky, najprv po roku odide Asuska s AM3, a paq ked si kupim nahradu na SB vyjde sprava ze je "mozno" vadna
pif666
SB je novinka, a ako kazda prinasa problemy :). Z toho si nic nerob, mozno ti vydrzi po cely cas co ju budes pouzivat, cosi isti zaruka a cosi pridavny sata radic :-D
landrower
totalny pwnage :D ...a smojim phenomom a 785G/SB710 cipsetmi ziaden zaznamenany problem ...sandy-bridgaci, traste sa :D
jk2
Tak, tak najistejší hardware a software je ten, ktrorý je už nejaký čas používaný a odladený. Všetko má väčšinou, hlavne na začiatku svoje muchy :-). A Sandy Bridge je sakra na začiatku svojej kariéry :-))).
PaterAnton
sak zapojime Sata3:)))))))
fmb
este ze mam sata 6Gbps disk ;) ale skusim otestovat
bladejac
No neviem ci to je iba tak,stale konrolovat HDD ci mat dost chyb...mali by to vsetko stiahnut a vymenit ....
passco
Dufam ze si nebudem musiet kupovat novy hdd a kable do sata 3 koncovky? :( Zapojim do toho aj starsi HDD na sata 2?
bladejac
S tym problem nebude, je to na 100% kompatibilne... a k doske davaju aj SATA3 kable...
passco
Elegancia .. dik
emPORiO
Gigabyte ma nastroj na detekciu pokazenych SATA II portov, neviem ci to funguje aj na inych doskach GIGABYTE 6 Series SATA Check Application Stiahnut sa da tu http://filefactory.com/file/b545152/n/67SfCK.ZIP
Pridať nový komentár
TOPlist