Intel Ivy Bridge (i7 3770K) - vyšperkovaný Sandy Bridge

, Autor: Gudas

Ďalší rok, ďalšie veľké novinky od Intelu. S Ivy Bridge si polovodičový gigant vyskúšal po prvý krát „3D“ tranzistory, 22nm výrobu a pridal naozaj slušnú integrovanú grafiku pre hry, na druhej strane sa výkon  výrazne nezvýšil a sklamaním je pretaktovanie.

Intel Ivy Bridge - Úvod

Tak ako pri každom predstavení nových procesorov Intel sa patrí najprv spomenúť firemnú stratégiu Tick-Tock. Ňou sa riadi cyklus uvádzania nových procesorov už niekoľko rokov a podľa neho môžeme celkom spoľahlivo odhadnúť, kedy aké novinky prídu na rad.

Základný princíp Tick-Tock je síce jednoduchý, no funguje zatiaľ skvele – Tock znamená novú architektúru postavenú na odskúšanom, vyladenom výrobnom procese, Tick zas starú architektúru na novom výrobnom procese. Intel má tak vždy len jednu veľkú „starosť“, buď s výrobou alebo s architektúrou. Nikdy nie s oboma naraz, čo výrazne uľahčuje uvádzanie procesorov do predaja. Niečo podobné si skúša niekedy aj AMD u grafických kariet, spomenúť si môžeme napríklad na prvý 40nm čip Radeon HD4770, kde si firma otestovala nový proces až potom sa pustila do novej generácie kariet HD5000. Tak systematické ako Intel to však nemá nik.

Ivy Bridge je Tick, čo znamená že tu máme predošlú architektúru na celkom novom výrobnom procese. Zmien sa v architektúre veľa neudialo, čo sa samozrejme ale aj dalo predpokladať. Po stránke procesorových jadier teda ostávame v podstate so SandyBridge.

Pri porovnaní SandyBridge a Ivy Bridge na rovnakých frekvenciách neuvidíme úžasné nárasty výkonu, trocha to naznačujú aj testy od samotného Intelu. V (optimistickom) priemere sa dá počítať najviac s asi šiestimi percentami v prospech IB:

To ale v konečnom dôsledku nie je dôležité. Prečo? Lebo cena.
Za rovnaké peniaze totiž u Ivy Bridge procesorov nedostaneme len spomenutých pár percent výkonu vďaka malým úpravám architektúry, ale aj niekoľko Megahertzov navyše. Týmto si Intel zabezpečí medzigeneračný progres, tak dôležitý v očiach zákazníkov a verejnosti.

Ako príklad môžeme uviesť najvyšší model Core i7 3770K. Ten má oficiálnu cenu 313USD, čo je o štyri doláre menej ako Core i7 2600K. 3770K má však takt od 3,5 do 3,9GHz (Turbo), rovnako drahý 2600K ale len 3,4 až 3,8GHz. Obdobne je to aj u ostatných modelov. Výsledok je taký, že za určitú cenu ponúka Intel vyšší výkon, bez ohľadu na to, či je výkon takt-na-takt vyšší v prospech Ivy Bridge.


Za rovnaké peniaze dostaneme u Ivy Bridge vyššiu frekvenciu

22nm a 3D tranzistory

S Ivy Bridge Intel prechádza na celkom nový druh tranzistorov, ktoré sa označujú aj ako "3D". Ide o dramatickú zmenu v stavbe polovodičového tranzistora voči predošlým výrobným postupom, a to nielen z dielne Intelu. Detailnejšie sme o týchto tranzistoroch písali už pred rokom, preto vás na tomto mieste odkážem na pôvodný článok: Intel predstavuje 3D tranzistory pre 22nm procesory. Okrem popisu nových tranzistorov sme sa povenovali aj samotnému princípu týchto súčiastok.

Modely procesorov

Intel dnes oficiálne predstavuje mobilné aj desktopové procesory. Nás teraz zaujímajú práve tie pre stolné počítače.
Celkovo sa v prvej vlne dostane do predaja deväť modelov, z toho štyri úsporné, so zníženou hodnotou TDP (označenie T alebo S). Všetko sú to štvorjadrové procesory, či už s HyperThreading technológiou alebo bez nej. Na dvojjadrové Core i3 a Pentiá si budeme musieť ešte pár mesiacov počkať. Do tej doby budú cenovú kategóriu zastupovať modely predošlej generácie Sandy Bridge.

Mimochodom, TDP bežných modelov je teraz 77W namiesto doteraz zaužívaných 95W.

S faktom, že ešte dlhú dobu budeme kupovať v nižších cenových kategóriách Sandy Bridge, čipy súvisí aj téma kompatibility so základnými doskami. Tu sa Intel konečne trocha „pochlapil“ a umožnil osadiť staré procesory do nových základných dosiek, ako aj naopak – nové procesory do starých základných dosiek.

Práve táto druhá možnosť môže byť zaujímavá pre tých, ktorí už majú základnú dosku s šipsetom P67, H67 či Z68 a chcú upgrade na nové, 22nm procesory. K tomu, aby základná doska podporovala Ivy Bridge čipy, je potrebné okrem aktualizácie BIOS-u nainštalovať aj nový grafický ovládač a softvér Menagement Engine 8. Väčšina výrobcov by už v tomto čase mala mať na svojich stránkach príslušné aktualizácie dostupné.

Podpora starších Sandy Bridge na nových základných doskách si nevyžaduje žiadne úpravy, nový "podvozok" si teda môžete dopriať bez obáv.

Otázka však znie, či sa nákup nového procesora po stránke výkonu oplatí. Na to sa skúsime odpovedať na nasledujúcich stranách. Dôležité však je, že táto možnosť vôbec existuje. Trocha nezvyk na Intel.

 

Kľúčové slová
22nm, DZ77GA-70K, i7 3770K, Intel, Ivy Bridge, Tick-Tock, Z77
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Pridať komentár

TOPlist