Intel Core i7-6700K a i5-6600K Skylake proti Haswell i5-4690 – prišiel už čas na upgrade?

, Autor: Anonymný používateľ
 
5.8. predstavil Intel oficiálne prvé 2 procesory Core i7-6700K a Core i5-6600K novej Skylake architektúry a oba tieto kúsky máme dnes v teste! Tieto novinky si dobre rozoberieme a porovnáme ich s procesorom z generácie Haswell i5-4690. Chýbať nebudú rýchle DDR4 pamäte a to všetko sa bude odohrávať na novučičkej základnej doske MSI Z170A Gaming M7, ktorú si otestujeme taktiež.

Dnešný článok mal byť v podstate klasickou recenziou na základnú dosku od MSI, no vzhľadom na prítomnosť oboch nových procesorov by bol hriech neporovnať ich výkon a nepredstaviť si novú platformu. Času na otestovanie som mal pomerne málo, no pokúsil som sa priblížiť vám výkon nových procesorov čo najlepšie. Čaká náš vyčerpávajúca recenzia, takže sa pohodlne usaďte, ideme na to.
 

Intel Skylake sa predstavuje

 
5.augusta 2015 Intel oficiálne uviedol prvé 2 procesory najnovšej generácie Skylake. Táto v poradí už 6. generácia architektúry Core predstavuje takzvanú tock fázu z tick-tock rytmusu uvádzania Intel procesorov. Tick fáza predstavuje uvedenie nového, menšieho výrobného procesu, zatiaľ čo tock fáza prináša novú architektúru s nemeniacou sa výrobnou technológiou. Skylake používa rovnako ako Broadwell 14nm výrobný proces a Skylake by tak mal priniesť prekopanejšiu architektúru. Intel však žiaľ zatiaľ (k dátumu 17.8.) nezverejnil detaily novej architektúry.
 
Prvými dvoma zástupcami Skylake rodiny sú procesory Intel Core i7-6700K a Intel Core i5-6600K, ktoré boli predstavené 5.augusta. Tieto modely majú spoločné viaceré parametre, pekne si však každý zvlášť opíšme nech je v tom poriadok.
 
 
Core i5-6600K má 4 jadrá a nepodporuje HyperThreading. Má odomknutý násobič a L3 cache je veľká 6MB. Základný takt je 3,5GHz, s Turbo Boost 2.0 technológiou však poskočí na 3,9GHz. Integrovaný je pamäťový radič pre dual-channel zapojenie DDR3L pamätí s frekvenciou 1600MHz alebo DDR4 pamätí s frekvenciou 2133MHz. Vieme však, že to sú oficiálne čísla a nebude problém dostať sa vyššie. Grafickou častou je Intel HD Graphics 530 (GT2) so základnou frekvenciou 350MHz a Turbom 1,2GHz. TDP je stanovené na 91W.
 
 
Core i7-6700K má taktiež 4 jadrá, no podporuje HyperThreading a v operačnom systéme tak vystupuje ako 8-jadrový. L3 cache je veľká 8MB a procesor má taktiež odomknutý násobič. Základný takt je rovných 4000MHz, s Turbom poskočí na 4,2GHz. Procesor má tiež dvojkanálový pamäťový radič pre DDR3L/DDR4 pamäte s frekvenciou 1600MHz resp. 2133MHz. Grafická časť je rovnaká, Intel HD Graphics 530 s rovnakými taktami ako u predchodcu. TDP má taktiež 91W.
 
 
 
Podobne ako u predošlých generácii bude mať aj Skylake rozdelené skupiny procesorov podľa určitých vlastnosti. Procesory skupiny i7 budú podporovať Turbo Boost 2.0 aj HyperThreading. i5 procesory už nebudú mať HyperThreading a procesory i3 by mali mať maximálne 2 jadrá, táto informácia však ešte nie je potvrdená.
 
Čím nás však Intel sklamal je, že medzi čipom a tepelným rozvádzačom (IHS) nepoužil pájku, ale opäť iba pastu. Portál PC Watch sa pozrel procesoru i7-6700K „pod sukňu“ a tento fakt potvrdil. Tento materiál s prímesami striebra (TIM – Thermal Interface Material) však nemá tak dobré vodivé vlastnosti ako pájka a pri jeho zmene pastou Prolimatech PK-3 či profesionálnou pastou Cool Laboratory Liquid Pro sa teploty procesora znížili o 20°C pri pretaktovaní! Škoda tak, že sa Intel rozhodol pre pastu, pretaktovanie procesorov mohlo byť tak ešte o kúsoček lepšie. Ak patríte medzi úplných extrémistov môžete si pastu vymeniť doma, no odstránenie IHS nie je vôbec jednoduché a môžete nadobro poškodiť procesor nehovoriac o tom, že prichádzate automaticky o záruku. Tento krok tak neodporúčam. Zaujímavosťou je, že samotný čip je menší aj ako i7-5775C Broadwell, ktorý je taktiež vyrábaný 14nm procesom. Ten má však väčšiu grafickú časť a 128MB SRAM pre iGPU.
 
    
    
 
 
Intel u Skylake procesorov tiež zmenil spôsob, akým sa narába s napätím a vrátil ho späť do rúk základných dosiek. FIVR (Fully Integrated Voltage Regulator) regulátor sa už priamo v procesore nenachádza a činnosť regulácie napätia má na starosti základná doska tak ako tomu bolo pred Haswell procesormi. To by malo zabezpečiť nižšie teploty procesorov, na druhej strane sa to môže prejaviť vyššími cenami základných dosiek.
 
 
Výraznou zmenou malo prejsť integrované grafické jadro, ktoré nesie názov Intel HD Graphics 530. Intel zatiaľ neposkytol žiadne informácie o architektúre tohto jadra a urobí tak zrejme na IDF 18.8., zatiaľ tak spomeniem informácie, ktoré presiakli na verejnosť. Nový čip nepodporuje už D-Sub (VGA) porty a ich prítomnosť tak na doskách bude asi minimálna a musí byť zabezpečená patričným čipom tretej strany na doske. Miesto toho nová grafika podporuje zapojenie až piatich monitorov cez HDMI, DisplayPort či Embedded DisplayPort. HD 530 podporuje DirectX 11.2 či DirectX 12 a OpenGL 4.4 či OpenCL 2.0. Grafika pretlačí obraz v rozlíšení 4K pri 60Hz a to buď cez DisplayPort 1.2, ale nie cez HDMI 2.0, nakoľko to nie je natívne podporované a treba ho zabezpečiť prevodníkom. Nechýba tiež podpora WIDI (Intel Wireless Display) technológie a vylepšený je Quick Sync dekóder. Prítomný je už aj plnohodnotný HEVC dekóder. Na hranie náročných hier vo vysokých rozlíšeniach a so maximálnymi detailmi táto grafika najvhodnejšia nie je, no staršie či menej náročné hry HD 530 bez problémov zvládne.
 
 
Celkovo bude v Skylake procesoroch 6 variantov Intel HD 530 grafiky:
 
  • GT1 – 12 execution units
  • GT1.5 – 18 execution units
  • GT2 – 24 execution units
  • GT3 – 48 execution units
  • GT3e – 48 execution units so 64 MB eDRAM
  • GT4e – 72 execution units so 64 alebo 128 MB eDRAM
 
Procesory majú rovnako ako Broadwell či Haswell 16 PCIe 3.0 liniek, ktoré môžu byť rozdelené v pomere x8/x8 alebo x8/x4/x4. Poslednou výraznou zmenou u Skylake je možnosť taktovania cez BCLK tak ako tomu bolo kedysi. Intel úplne oddelil frekvenciu PCIe od taktu BCLK a hodnotu BCLK je tak možné dvíhať ľubovoľne v krokoch po 0,1MHz.
 
 
Nové Skylake procesory sa predávajú v pestrých baleniach, ktoré sme vám ukázali už dávnejšie. Okrem procesora a manuálu v krabici nenájdete Intel Stock chladič ako tomu bolo zvykom predtým. Nie je však veľká tragédia nakoľko kompatibilita s chladičmi pre LGA115X patice zostáva a váš starý chladič by ste tak bez problémov mali nainštalovať aj na nové Skylake procesory. Dobrou správou je tiež fakt, že oba procesory už plnej sile dorazili do slovenských e-shopov. Výkonnejší i7-6700K sa predáva od necelých 360€, zatiaľ čo jeho súrodenec i5-6600K stojí asi 260€.
 
Kľúčové slová
Intel, Intel Core i5-6600K, Intel Core i7-6700K, Intel Z170, MSI, MSI Z170A Gaming M7, procesory, základné dosky
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Pridať komentár

TOPlist