SandForce na Intelov spôsob – test 240GB SSD 520 Series

Novú generáciu najvýkonnejších SSD sa Intel rozhodol založiť na technológii od spoločnosti SandForce. Možno trocha prekvapivé rozhodnutie, avšak výsledok rozhodne stojí za to.


Intel 240GB SSD 520 Series - Úvod

Naposledy, keď sme mohli o SSD značky Intel hovoriť ako o najvýkonnejších, písal sa rok 2009 a modely X25-M predstavovali jedinú „rozumnú“ voľbu. Vážnejšia konkurencia existovala v podobe SSD s radičom Indilinx Barefoot, ktoré sa výkonom na strednú triedu Intelu len doťahovali.

Ako čas plynul, na trhu pribúdali noví hráči. Najväčší rozruch spravila malá, dovtedy neznáma spoločnosť SandForce a jej prvá generácia radiča, ktorý využíval kompresiu dát v reálnom čase. Razom sa SSD ním vybavené stali hitom, dá sa dokonca povedať , že na nich si firma OCZ vybudovala svoj dnes najvýnosnejší SSD biznis.

Intel v tom čase pokračoval len s mierne aktualizovaným controllerom z prvej generácie X25-M, vlak mu definitívne ušiel s príchodom SandForce série 2000, ktorý už dokázal naplno využiť rýchlosti ponúkané rozhraním S-ATA III. V tomto období ešte polovodičový gigant nemal k dispozícii vlastný čip s podporou rýchlejších portov, preto v high-end sérii SSD 510 Series vsadil na riešenie tretej strany – do akcie bol povolaný radič od Marvell, známy z Crucial C300 alebo Crucial m4.

Dalo by sa čakať, že tohtoročný nástupca 510 Series už ponesie riadiaci procesor vlastnej výroby a voľba „cudzieho“ bola len dočasným riešením.

Omyl.

Intel dnes oficiálne svetu predstavuje SSD 520 Series. A pod kovovým krytom sa nachádza radič SandForce.

Prekvapenie? Z časti áno. Hlavne po tom, čo sme boli svedkami nekončiacich problémov SSD s týmto radičom na najnovšej platforme Intel-u - Sandy Bridge. Nezvyčajne veľké množstvo majiteľov tejto kombinácie hlásilo nepríjemnosti v podobe BSOD (modrej obrazovky), zamŕzania a iných radostí. Finálne (pravdepodobne) riešenie prišlo až po dlhých mesiacoch, ako „x-tá“ aktualizácia firmvéru.

Ak si Intel zvolil tento radič pre svoje vlastné SSD ktoré teraz uvádza do predaja, bude si zrejme do dostatočnej miery istý stabilitou a kompatibilitou. SandForce možno poskytol hardvér a základy pre firmvér, Intel si však riadiace algoritmy uspôsobil a vyladil podľa seba. Aspoň to nám môže dať prísľub, že podobné problémy sa opakovať nebudú.

 

Komentáre (1)
davison
Trochu mi uchádza zmysel použitia SF radiča. Ten už má tak naštrbenú povesť, že postaviť na ňom SSD s ambíciou ponúkať ho ako spoľahlivý model je zbytočné hádzanie si polien pod nohy, pričom nechcem povedať, že to tak nemôže byť. Ale osobne z pohľadu bežného zákazníka by som k tomu dôveru nemal a obzeral sa radšej po iných riešeniach. Navyše tá cena... :-/ Ale to je u Intelu klasika.
Pridať nový komentár
TOPlist