Samsung 840 EVO 1TB - evolúcia v strednej triede

Najkompaktnejšie 19nm 128Gb vysoko výkonné Toggle-Mode 2.0 TLC NAND flash, proprietárny radič Samsung MEX a TurboWrite Technology - to je len zopár z evolučných zmien, ktoré podstúpili minuloročné nie príliš zaujímavé SSD 840 Series.


Samsung SSD 840 EVO - Úvod

Pred niečo vyše rokom oznámila spoločnosť Samsung uvedenie novej rady vysoko výkonných SSD určených pre použitie v osobných počítačoch. Nová rada podporujúca SATA 6Gb/s rozhranie bola rozdelená na dva segmenty - Samsung SSD 840 Series boli určené pre menej náročných / majetných používateľov na rozdiel od série PRO, ktorá mala osloviť náročných používateľov, ochotných priplatiť si za výkon naviac. Pokým séria PRO zaznamenala vďaka vysokému výkonu a (v rámci svojej kategórie) veľmi priaznivej cene enormný úspech, vďaka čomu sa z 256GB modelu takmer okamžite stal bestseller. O SSD 840 Series sa to však povedať nedalo. Dôvodom nepresadenia sa SSD 840 Series bola pravdepodobne kombinácia nedôvery o životnosti TLC NAND flash, nedostatočne agresívne zvolená cenová politika a relatívne nízky výkon 120GB modelu, čo bola pred rokom najpopulárnejšia kapacita. 120GB Samsung SSD 840 Series si preto aj z našej recenzie odnášal pomerne rozpačité hodnotenie, pokým 256GB 840 Pro získal obe medaily, čo sa dovtedy žiadnemu SSD nepodarilo. Odvtedy však už ubehol viac ako rok a séria SSD 840 prešla pomerne výraznou evolúciou.

Najdôležitejšou hardvérovou zmenou u Samsung SSD 840 EVO voči predchádzajúcej generácii je použitie TLC Toggle DDR2 NAND Flash čipov Samsung s priepustnosťou 400Mbps vyrábaných 19nm technológiou na rozdiel od minuloročnej 21nm výroby. V prípade trojjadrového radiča MDX postaveného na 300MHz procesore cortex-R4 prišlo k 33% navýšeniu taktovacej frekvencie na 400MHz, vďaka čomu sa výrazne navýšil výkon SSD 840 EVO. Oproti predchádzajúcej generácii SSD 840, disponujúcej maximálne 512MB LPDDR2 cache, bolo množstvo DRAM zdvojnásobené až na 1GB u SSD 840 EVO, ktoré, samozrejme, disponujú aktualizovaným firmvérom a najnovšou generáciou algoritmu na spracovanie signálu. Uvedené zlepšenia umožnili rozšírenie ponuky SSD Samsung o 750GB a 1TB model.

U celej série SSD 840 EVO sa spoločnosť Samsung zamerala na tri kľúčové body, a to: vyššia rýchlosť, vyššia spoľahlivosť a maximálne zjednodušenie konfigurácie systému s novým SSD Samsung. V prípade navýšenia rýchlosti sa udiali zmeny jak na hardvérovej, tak aj softvérovej úrovni. V prvom rade ide o 27% nárast výkonu náhodného čítania 4KB blokov dát vďaka vyššiemu taktu radiča MEX, ako aj zlepšeniu Hardware Automation Technology. Pokým predchádzajúca séria SSD 840 dokázala pod nízkou záťažou odrážajúcou reálne použitie prečítať do 7900 4KB blokov dát pri QD1, 840 EVO zvláda až 10000 IOPS. Aj keď náhodný výkon SSD 840 EVO oproti predchádzajúcej generácii celkovo stúpol, badateľnejšie lepšiu odozvu systému by mal zabezpečiť práve vyšší výkon náhodného čítania s QD1.

Okrem navýšenia výkonu počas náhodného čítania / zápisu blokov dát sa Samsung u 840 EVO zameral aj na akceleráciu nízkeho sekvenčného zápisu dát, spôsobeného použitím TLC NAND flash. O tomto type NAND flash je známe, že má isté fyzikálne obmedzenia, ktoré sa prejavia práve počas sekvenčného zápisu dát. Sekvenčný zápis preto trvá o trochu dlhšie v porovnaní s MLC NAND flash, nakoľko zápis do jednotlivých buniek, korekcia chýb, ako aj overenie integrity zapísaných dát trvá o trochu dlhšie. Riešením tejto situácie má byť TurboWrite Technology, čo je vlastne vytvorenie vysoko-výkonného bufra v rámci SSD. V prípade 1TB 840 EVO to znamená alokácia 36GB z TLC NAND flash, no adresuje sa iba prvý bit z troch, čím sa simuluje SLC NAND flash, čoho výsledkom je omnoho rýchlejší zápis. V prípade sekvenčného zápisu dát sa v prvom rade dáta zapisujú práve do tohto bufra a až následne v čase nečinnosti sa presúvajú do pamäte SSD. Najvýraznejšie, takmer až trojnásobné, akcelerovanie sekvenčného zápisu dát nastalo u SSD najnižšej kapacity, ktorý má s 250GB modelom zhodne 3GB TurboWrite Buffer, čo by malo byť dostatočné pre všetky každodenné scenáre použitia. U SSD 840 EVO kapacity 500GB, 750GB a 1TB je veľkosť bufra 6GB, 9GB a 12GB.

 

Ďalšie navýšenie výkonu je možné docieliť zapnutím RAPID Mode, ktorý zabezpečuje akceleráciu čítania a optimalizáciu zápisu dát. Ide o softvérové riešenie, postavené na technológii spoločnosti NVELO akvizovanej minulý rok spoločnosťou Samsung, ktorej úlohou je aktívne monitorovať a spravovať všetky vstupno-výstupné operácie medzi OS Windows a SSD 840 EVO. Toto riešenie určené na kešovanie najčastejšie používaných dát ukrojí od 400 do 700MB z operačnej pamäte a súčasne predstavuje dodatočnú záťaž na výpočtový výkon, takže zapnutie na notebooku slabšej konfigurácie nemusí byť vždy prínosom. V recenzii však SSD 840 EVO otestujeme jak v štandardných podmienkach, tak aj po zapnutí RAPID Mode.

 

Na zabezpečenie požadovanej spoľahlivosti aj napriek použitiu 19nm NAND flash s nižšou životnosťou je u SSD 840 EVO použitá najnovšia generácia algoritmu na spracovanie signálu, ktorý automaticky opravuje chyby a S.M.A.R.T., takže aj na tieto SSD je stále poskytovaná trojročná záruka. Po vzore konkurenčného Crucial M500 aj SSD 840 EVO disponujú ochranou proti prehriatiu Dynamic Thermal Guard, ktorá zasiahne v prípade prekročenia teploty 70°C. Túto hodnotu sa nám však ani zďaleka nepodarilo dosiahnuť, nakoľko 1TB model dosahoval maximálnu teplotu 57°C počas extrémnej záťaže v IOMeter.


konfigurácia systému s novým SSD Samsung je veľmi jednoduchá vďaka One-stop Install Navigator

Samsung SSD One-stop Install Navigator

Samsung SSD One-stop Install Navigator sa spúšťa z pribaleného CD. Aplikácia na úvodnej obrazovke ponúka zobrazenie používateľskej príručky s postupom, ako nainštalovať a nastaviť SSD, ako aj inštaláciu aplikácií na migráciu dát a správu SSD. K dispozícii sú ilustrované inštalačné príručky pre Laptop Upgrade Kit a Desktop Upgrade kit, zo softvérových aplikácií je to Samsung Magician a Samsung Data Migration.
 

Komentáre (5)
Lubo_
Vynikajuca recka, diky.
m2fizy
Podla mna je dost "od veci" neudelit takto kvalitnemu produktu ... ocenenie ktore si zasluzi iba pre to "ze by si ho kupilo 5% zakaznikov" ... to iste by ste potom mali robit aj s grafickymi kartami typu 7990 (titan) a podobne ... opat sa jedna o segment trhu ktory "ukusne" maximalne tak 5% ... a tu uz s udelenim oceneni problem ale nemate ? ... To iste 4TB disky (ja osobne take kupujem) a ze si ich kupi opat len 5% uzivatelov je irelevantne ... kedze je to dobry produkt ktory si ocenenie zasluzi. Takze znova ... ak ine "drahe a nepredajne veci" (s podielom 5% trhu) ocenenia dostavaju preco nie "nepredajny" 1TB SSD ??? (napr. rozne lian-li skrine, resp. cosmos (CM), ... 7990, titan, 690GTX a podobne, ...). PS: ziadam o doplnenie OCENENI ... pokial si ich produkt "vybojoval" ... je irelevantne ze podla Vas "si ho kupi malo ludi" ... ale ludia co kupuju taketo produkty, by o to mali skutocny zaujem. PS2: a prave taketo produkty (zakaznici) "drzia" IT priemysel (segment) tam kde je ... a "nutia" vyvojarov k vyssej dokonalosti = keby tu neboli takto "absurdne produkty" ... nikdy by nebola potreba nieco ZDOKONALOVAT, aby sa im dokazal priblizit aj "mainstream".
BurnerTom
V prvom rade si treba precitat zaver este raz a neopierat sa o casti viet vytrhnute z kontextu. V zavere je totizto napisane "... 1TB 840 EVO kúpi asi len málokto, čo je dôvod, prečo SSD takto vysokej kapacity zatiaľ netestujeme." Disk neziskal ziadne ocenenie, nakolko ho nemam s cim porovnat a na to aj poukazujem v zavere: "Ak by sme však testovali aj konkurenčný 960GB Crucial M500, z pomysleného súboja by s najväčšou pravdepodobnosťou vyšiel víťazne SSD Samsung a pravdepodobne by dostal ako ocenenie tip redakcie, tak aj ocenenie za najlepší pomer cena / výkon vo svojej kategórii.
passco
Dobra recenzia.. 900mb/s to je moj sen :D
Ethos
zaujmave SSD .!
Pridať nový komentár
TOPlist